Pompa Spirit – już naprawdę i w całości moja oraz kilka słów o fundacjach.

11
3989

pompa Accu-Chek SpiritArtykuł „Rok walki o pompę insulinową” nie skończył tematu mojego starania się o pompę. Fundacja BETA podpisała ze mną umowę-darowizny na kwotę 8000 zł. Niedługo potem okazało się, że muszę zapłacić podatek od tej darowizny. Cóż za bezsens! Przecież skoro dostaje się wsparcie od fundacji, to chyba oczywistym jest, że człowiek nie ma pieniędzy, w tym także tych na ewentualny podatek. Postanowiłam napisać do Prezydenta Bielska-Białej prośbę o zgodę na umorzenie podatku. Znów potrzebna była masa papierków i zaświadczeń, ale udało się. Prezydent wyraził zgodę i Urząd Skarbowy ją zaakceptował.

Finansowanie pompy insulinowej

Firma Roche sprzedała mi pompę Spirit na raty. Pierwszą ratą było te 8000 zł, a na spłatę 1995 zł dostałam 4 miesiące. No i zaczęłam szukać kolejnego sponsora. Pisałam maile do wszystkich większych fundacji. Fundacja TVN „nie jesteś sam” bardzo szybko udzieliła mi odpowiedzi. Negatywnej… Napisali, że wyczerpali limit na pompy insulinowe. Jakoś ciężko w to uwierzyć. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nawet nie odpowiedziała na mój e-mail. Pisałam też do różnych firm, ale odpowiedzi były oczywiste: „wiele osób zwraca się do nas z prośbą o wsparcie finansowe (…); nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc (…)”. Jednak znalazła się jedna firma, która odpowiedziała pozytywnie. Ponieważ chce ona pozostać anonimowa, nie będę wymieniać jej nazwy, ale z tego miejsca chciałam oficjalnie podziękować. Poza tym, że pokryli całość drugiej raty, to jeszcze opłacili podatek od darowizny. Dzięki ich zrozumieniu i dobremu sercu mogę dziś odetchnąć z ulgą i powiedzieć, że pompa jest już naprawdę w całości moja. DZIĘKUJĘ!

Jak patrzę na to wszystko, to muszę szczerze przyznać, że – mimo tych wszystkich trudności – warto było. Co prawda nie wiem czy gdybym wiedziała ile to zajmie czasu i nerwów (niestety każda odmowna odpowiedź była bardzo nieprzyjemnym doznaniem…), zaczęłabym w ogóle starania o pompę. Ale mimo wszystko zachęcam Was do podejmowania wszystkich możliwych prób. Żyjemy w takim państwie w jakim żyjemy, o wszystko musimy walczyć sami. Na zachodzie każdy cukrzyk ma szansę dostać pompę. Dostać! Za darmo! Od państwa, od lekarza. Cóż, na szczęście Polacy to waleczny naród, prawda? Naprawdę dużo da się załatwić pozytywnie, tylko trzeba pukać do różnych drzwi. I cierpliwie czekać. I nie poddawać się!

Podziękowania

pompa Accu-Chek SpiritKończąc temat walki o pompę jeszcze raz dziękuję WSZYSTKIM OSOBOM i FIRMOM, bez których nie miałabym szans na pompę. Jestem wdzięczna tym, którzy wpłacili swój 1% na Fundację BETA, samej Fundacji oraz tej firmie, której wpłata zakończyła „mój bój”. Poprzez ten artykuł chcę to raz jeszcze powiedzieć.

Do wczoraj byłam przekonana, że Fundacja BETA kończy swoją działalność. Ale dostałam informację od pani Kasi Kowrygo, że jednak nie! Fundacja nadal będzie pomagać cukrzykom. Cóż za optymistyczna wiadomość! I dlatego też chciałam zaapelować do wszystkich, którzy wciąż się zastanawiają na jaką Organizację Pożytku Publicznego przelać swój 1%. Mam dosyć dobre rozeznanie w tym jak funkcjonują fundacje i powiem Wam, że nie miałam pomysłu co zrobić z własnym 1% w tym roku. Mając na uwadze fakt, że BETA już nie będzie działać i pamiętając odpowiedzi innych fundacji, miałam naprawdę duży dylemat. No ale skoro BETA nie kończy działalności, a mam namacalny dowód, że wspiera diabetyków, zachęcam wszystkich do przelania swojego 1% właśnie na tę OPP. Może dzięki naszym drobnym wpłatom uda się kupić pompę lub wkłucia kolejnym potrzebującym osobom? Może to będzie ktoś z nas…?

Jeżeli ktoś chciałby przekazać swój 1% na Fundację „Beta”, proszę o kontakt, a prześlę dokładne dane.

Gorące pozdrowienia! Monika Szurdyga

PS: i mam nadzieję, że jak za kilka lat będę musiała wymienić pompę, jej zakup będzie już finansowany przez NFZ 🙂

11 KOMENTARZE

 1. Jestem pełna podziwu dla Pani,że walczyła Pani do końca.
  JA mam chorego Tatę na cukrzycę…bardzo chciałabym mu pomóc..lecz to nie możliwe.Może byłoby możliwe żeby zdobyć dla Niego pompę insulinową.Lecz ja nie wiem gdzie mam się zgłosić, co robić.Proszę o pomoc!
  Oto mój adres ;niedziela311wp.pl
  Proszę o kontakt

 2. Ewelino,
  poszukaj Fundacji w swoim mieście albo gdzieś niedaleko. Nie wiem gdzie mieszkasz. Warto walczyć, szukać, prosić – uwierz! Jest początek roku, spróbuj Fundacji TVN – może akurat. Musisz próbować wszędzie gdzie się da! Trzymam kciuki!

 3. Z uwagą przeczytałem artykuł, zastanowiła mnie jedna rzecz skąd ten podatek od darowizny z fundacji ? Z tego co wiem to darowizny fundacyjne nie są opodatkowane, co do fundacji która dała 8000 zł na pompę, jest wiele fundacji które sponsorują całe pompy i nie trzeba wcale czekać roku, sam wiem bo załatwiłem w ten sposób pompę dla mojego syna i wcale to nie trwało rok. Podam namiary na fundację http://www.fundacja-pomoc.com. Ta fundacja walczy o swoich podopiecznych, nie podpisują żadnych umów aby nie robić nikomu problemu, po prostu zbierają fundusze kupują pompę i ją przekazują na własność a nie tak jak w WOŚP w wieczystą dzierżawę. Co najważniejsze nie robią segregacji wiekowej, pomagają wszystkim bez wyjątku. Nie robią też żadnych problemów przy składaniu dokumentów, wiem również od wielu ludzi że naprawdę pomagają ludziom i robią to poświęcając się w całości. Także cukiereczki spróbujcie i tam lub w małych fundacjach w Waszych miastach, nie zawsze duże to znaczy najlepsze. Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia.

 4. Jestem chory na cukrzyce. Chciałbym kupić pompę insulinową ale nie jestem dobrze przekonany czy jest dobra. Czekam na wasze komenatrze

 5. WITAM ! DOSTAŁAM OD FUNDACJI TVN DLA MOJEGO 3 LETNIEEGO SYNKA PIENIĄŻKI NA ZAKUP POMPY INSULINOWE .URZĄD SKARBOWY NALICZYŁ MI PODATEK 1490 ZŁ.JEST TO DLA NAS MAJĄTEK ! PROSZĘ MI POMÓC I NAPISAĆ CO MAM ZROBIĆ ABY US UMORZYŁ MI TEN PODATEK .PS JEZELI BĘDĘ MUSIAŁA ZAPŁACIĆ TEN PODATEK TO WYJDĘ NA TYM JAK ZABŁOCKI NA MYDLE BO AKURAT W TYM SAMYM CZASIE NFZ ZDEKLAROWAŁ SIĘ ,ZE BĘDZIE DAWAĆ POMY GRATIS. POMÓŻCIE…

 6. no i to jest właśnie cały bezsens polskich urzędów… żal cokolwiek mówić…
  Ewo, próbowałaś napisać pismo o umorzenie tego podatku? napisz do prezydenta albo wójta czy jakiejś władzy, napisz, że niskie zarobki nie pozwalają na opłacenie podatku (dodaj zaświadczenia). jeśli dostaniesz zgodę, to z taką decyzją idziesz do US i oni mają obowiązek umorzyć Ci ten podatek. trzymam kciuki!

 7. Witam!!!

  Szukacie wszedzie i od wszystkich pieniedzy…
  a ja zagadałem z firmą ROCHE właściciela marki Accu – Chek i zgodzili się wypożyczyć mi właśnie tę pompę za darmo na okres 3 lat 🙂 dostałem jeszcze kilka wkłuc teflonowych:)
  za bedzie po 3 latach to sie zobaczy:) na razie jestem nią zachwycony
  czasem warto szukać pomocy u producenta:)
  powodzenia:)

 8. Ja mam pompę od 7 lat. Właściwie teraz mam już drugą pompę. Może opiszę moje starania o dofinansowanie, jak komuś pomogę to będzie fajnie.Najpierw złożyłam wniosek o przyznanie mi grupy inwalidzkiej (lekarze POZ wiedzą gdzie takie wnioski się składa, nie ma to nic wspólnego z rentą inwalidzką). Z cukrzycą – dostaje się przeważnie 2 grupę inwalidzką. Później zgłosiłam się o Centrum Pomocy Rodzinie
  działają przy Starostwach w danym mieście powiatowym. Od nich można dostać pomoc finansową, najlepiej się starać na początku roku jak mają jeszcze nie podzielony budżet. Oczywiście będą potrzebne różne zaświadczenia o sytuacji materialnej. Ponieważ pracuję złożyłam również podanie do mojego szefa o dotację, męża zakład pracy też dołożył troszkę o resztę załatwiła pożyczka i uzbierałam na pierwszą w moim życiu pompę Accu Chek Spirit(?) a teraz Accu Chek Combo. Nie wyobrażam sobie życia bez pompy.Mam 57 lat, od 36 lat choruję, pracuję na pełnym etacie i jeszcze dorabiam, sama jeżdżę samochodem i już.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.