Dzisiejszy artykuł to również przekład z amerykańskiego serwisu, więc i realia troszkę mało polskie – nie chodzi mi o małopolskie 😉 – no ale w końcu święta się zbliżają, myślimy o prezentach, marzymy … Może więc popuścimy wodze fantazji i w naszej rzeczywistości?
Po przeprowadzeniu ankiety na temat pomp insulinowych, w której wzięło udział 841 osób, postanowiliśmy zapytać o to, jakich poprawek życzylibyście sobie w temacie pomp. Jak zwykle mieliście pełno interesujących sugestii, a niektóre były naprawdę wizjonerskie. Jeden czytelnik powiedział: „Chciałbym, żeby ktoś wymyślił takie urządzenie, którym machałoby się nad posiłkiem, a ono wyświetlałoby ilość węglowodanów w posiłku”.
Nie słyszeliśmy o niczym takim, ale być może firmy potrzebują po prostu pomysłu…?
Większość Waszych pomysłów była jednak w zasięgu możliwości. „Wszystkie pompy powinny być wodoodporne” – powiedział mocno sfrustrowany czytelnik. „Pompa jest częścią mojego ciała. Czy ktokolwiek myśli, że udałoby się sprzedać protezę kolana, której by nie wolno było zamoczyć w wannie?”
Każdy chce czegoś mniejszego, gładszego, supernowego i modnego, czegoś takiego jak Charmr, który został zaprojektowany w odpowiedzi na apel na blogu Amy Tenderich dotyczący wizjonerskiego urządzenia dla diabetyków w stylu iPoda. Charmr jest wciąż tylko pomysłem, ale jako prototyp wynalazku może okazać się dobrym kierunkiem przyszłego projektu.
Tu pozwolę sobie podać Wam kilka linków do stron, gdzie możecie bliżej przyjrzeć się temu pomysłowi. Są to strony w języku angielskim, ale jeśli będziecie zainteresowani, chętnie dla Was przetłumaczę ile się da.
Na początek filmik: Charmr: Adaptive Path diabetes management design concept.
Teraz początek listu otwartego i kilka informacji o urządzeniu Charmr.
Dokładniejsze informacje o całym pomyśle.
Seria wywiadów z Amy Tenderich dla Diabetes Health TV.
Blog Amy Tenderich „diabetesmine”.
Wiele osób uważa, że grube instrukcje obsługi pompy zniechęcają do ich czytania. Zadziwiająca liczba ankietowanych wolałaby mieć mniej funkcji w swojej pompie albo móc wybierać między modelami dla początkujących do zaawansowanych użytkowników.
I tu moja uwaga, że przecież pompa insulinowa Spirit ma aż 3 rodzaje menu: STANDARDOWE dla początkujących, ZAAWANSOWANE z funkcjami do wykorzystania dla „ekspertów” oraz NIESTANDARDOWE umożliwiające ustawienia parametrów pompy zgodnie z potrzebami pacjenta. Być może ankietowani nie zdążyli jeszcze dobrze poznać pompy Spirit, ponieważ w Stanach Zjednoczonych jest ona dostępna dopiero od niedawna.
Prosiliście o większe ekrany z lepszym kontrastem, światło, które pali się dłużej oraz głośniejsze alarmy. I chcielibyście mieć możliwość używania różnych dźwięków dla różnych informacji, mając do wyboru dźwięki, które bardziej przypominają te z telefonów komórkowych.
Niektórzy z Was, a konkretnie osoby, które noszą swoje pompy w biustonoszu lub chowają je w innych miejscach, chcieliby móc sterować pompą na odległość. Miałoby to być coś w stylu zegarka, na którym dałoby się odczytać informacje z pompy, wyciszyć alarm lub podać bolusa. I owo zdalne sterowanie „powinno działać dłużej niż tydzień”.
W sprawie pomp połączonych z ciągłym systemem monitorowania glikemii (Paradigm 722), chcielibyście, aby możliwe było noszenie tylko jednego wkłucia, ponieważ robienie dwóch wkłuć na raz bardzo szybko wyczerpuje zapasy miejsca na ciele, gdzie można założyć zestawy infuzyjne. I oczywiście chcielibyście, aby można było nosić jeden zestaw infuzyjny dłużej, ponieważ dla dużej części pompiarzy zmiana zestawu infuzyjnego to „nielubiana udręka”.
Chcielibyście mieć też miejsce na zewnątrz pompy jak i na ekranie, aby wpisać swoje imię oraz informacje osobiste (takie jak inne przyjmowane leki, numery telefonów do osób, które należy poinformować w razie wypadku). I chcielibyście także, aby pompa wyświetlała informacje o pozostałym czasie działania baterii.
Wiele osób marzy o możliwości nastawienia bolusa natychmiastowego/ standardowego/ podstawowego, który zostanie podany z pewnym opóźnieniem, np. jeśli jesteście na spotkaniu albo jesteście zajęci innymi obowiązkami. I chcielibyście też móc podawać zarówno bolusy jak i bazę w mniejszych przyrostach.
Największym Waszym życzeniem jest tańszy system ciągłego monitoringu glikemii, który jest połączony z pompą i aby była możliwość automatycznego dostosowania podawania insuliny w zależności od trendu poziomu cukru. Oczywiście jest to marzenie o monitoringu zamkniętej pętli i „ten dzień nie przyjdzie tak szybko”.
Źródło: diabeteshealth.com, tłumaczenie: Monika Szurdyga, zdjęcia: accu-chek.pl oraz minimed.pl
Mi też naturalnie marzy się niedroga pompka z wbudowanym glukometrem, który mógłby przesyłać informacje do pompy, a ta podawałaby bolusa, gdy cukier idzie do góry albo zatrzymywała pompę, gdy cukier jest za niski.
Chciałabym też, żeby firmy insulinowe produkowały insuliny w odpowiednich wkładach pasujących do pomp bez potrzeby przelewania jej do specjalnej ampułki. Tylko w modelu D-TRON Plus firmy Roche można włożyć gotową ampułkę Humalogu i to bardzo ułatwia sprawę. Mimo że zawsze używam Novo Rapidu, to gdy przez chwilę miałam D-Trona, kupowałam Humalog i wymiana ampułki to była naprawdę chwilka i mogłam to robić gdziekolwiek bez potrzeby szukania igły i odpowiedniego ołówka z gumką. Znacie ten ból, prawda? Niestety w innych modelach nie ma już takiej możliwości. A szkoda…
Oj, rozmarzyłam się… A Wy?
Dodaj komentarz