Zestawy infuzyjne – wkłucia

4
4144
wkłucie Accu-Chek Flexlink
wkłucie Accu-Chek Flexlink

Przygotowałem krótki przegląd zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej zwanych popularnie wkłuciami które są dostępne na polskim rynku.
W następnym artykule postaram się przybliżyć temat wyboru zestawów oraz miejsc wkłucia. Ciekawy także jestem Waszych opinii i doświadczeń z używaniem zestawów infuzyjnych.

Zestaw infuzyjny wkłuwany pod kątem 90 stopni:

 

Accu-Chek FlexLink (Roche) – Teflonowe, miękkie wkłucie o długości 8 lub 10 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Accu-Chek Rapid D-Link (Roche) – Metalowa igła o długości 6, 8 lub 10 milimetrów. Dren podłączany jest do 10 centymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Soft-Release-R (Sooil) – Miękkie wkłucie o długości 9 lub 19 milimetrów. Dren podłączany jest do kilkucentymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Easy Release / Easy Release II (Sooil) – Metalowa igła o długości 7 lub 9 milimetrów. Easy Release wyposażone jest w wężyk podwójnie łączony, wersja Easy Release II posiada łatwo rozłączany mechanizm zatrzaskowy. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Quick-Set (Medtronic Minimed) – Plastikowa igła o długości 6 lub 9 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Soft-Set (Medtronic Minimed) – Plastikowa igła o długości 6 lub 9 milimetrów. Dren podłączany jest do kilkucentymetrowego wężyka połączonego z wkłuciem. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Easy-Set (Medtronic Minimed) – Metalowa igła o długości 6, 8 lub 9 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Zestaw infuzyjny wkłuwany pod kątem 35 i 45 stopni:

Accu-Chek Tender Link (Roche) – Teflonowe, miękkie wkłucie o długości 13 lub 17 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie może być stosowane z każdą pompą ze standardową złączką Luer Lock.

Silhouette (Medtronic Minimed) – Miękkie wkłucie o długości 13 lub 17 milimetrów. Dren mocowany jest bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp Paradigm lub standardową złączką Luer.

Soft-Release-ST (Sooil) – Miękkie wkłucie o długości 19 milimnetrów, mocowane pod kątem 15-30 stopni. Dren podłączany bezpośrednio przy wkłuciu. Wkłucie zakończone jest specjalną złączką do pomp DANA.

Piotrek Kalinowski

4 KOMENTARZE

 1. Używam easy setów:
  1. wkłuwa się je tylko pod kątem 90 stopni (nie ma możliwości wkłucia pod kątem 30-45)
  2. Dren nie jest podłączony bezpośrednio do wkłucia, ale podobnie jak soft-set do 10 cm wężyka.
  3. silhouette w sprzedaży są tylko z kaniulą 17 mm.
  bardzo ciekawa jestem Twojego artykułu o miejscach wkłuć, to niezwykla ważna sprawa
  pozdrawiam

 2. Witam wszystich,
  Bardzo fajne jest wklucie Cleo 90, teflonowe, łatwo i szybko zakładane, jesli ktos boi się igły to przy tym wkłuciu nawet jej nie widać 🙂
  A co jest siwietnym rozwiazaniem to to, ze w kazdej chwili mozna zmienic kierunek drenu 🙂
  Mozna zobaczyc jak wyglada na stronce dotyczacej pompy Cozmo.

 3. Witam! Ja używam wkłuć QuicSet i przyznam szczerze że mam z nimi problem. Otóż często się zdarza że zgina się już po zaaplikowaniu w ciało, czego wynikiem jest to, że pompa nie podaje mi insuliny.

 4. Używamy QuickSet’ów 6/60 i nigdy nie pojawił sie komunikat: brak podawania. Do założenia wkłucia używam sertera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.