Zestawy infuzyjne – Wybór miejsca wkłucia

14
10699

To już trzecia część naszego poradnika dotyczącego zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych. W poprzedniej części zajęliśmy się właściwym wyborem wkłucia, w tym natomiast opiszę  zalecane miejsca wkłucia oraz różnice wchłaniania w zależności od wyboru.

Różne wchłanianie insuliny w zależności od miejsca wkłucia:

Absorpcja (wchłanianie) insuliny zmienia się stosownie do miejsca wkłucia zestawu infuzyjnego. Po wybraniu miejsca wkłucia dokładna kontrola poziomu cukru we krwi pozwoli na wykrycie różnic i pomoże w prawidłowym ustawieniu dawki bazowej.

Obszar brzuszny

  • Najlepszy obszar wchłaniania insuliny

Biodra i pośladki

  • Wolniejsze wchłanianie niż ma to miejsce w obszarze brzusznym ale bardzo dobre miejsce dla osób aktywnych i o niskiej masie tłuszczowej.

Zewnętrzna część uda

  • Wolniejsze wchłanianie insuliny niż ma to miejsce w obszarze brzusznych ale może przyspieszyć wraz z wykonywaną aktywnością fizyczną
  • Wykorzystanie wewnętrznej powierzchni uda zwiększa ryzyko podrażnienia i infekcji (np. cellulitis)

Obszary, których powinno się unikać

  • Tkanka bliznowata
  • Lipohipertrofia
  • Blizny po zabiegach chirurgicznych
  • Obszary po liposukcji
  • Obszary stłuczone, siniaki
  • Obszary bardzo wrażliwe
  • Obszary narażone na dużą aktywność
  • Obszary bezpośrednio nad kością
  • Obszary bezpośrednio pod paskami ubrań
  • Obszary bezpośrednio wokół pępka
  • Body piercing
  • Tatuaże

Zestawy infuzyjne polecane i możliwe miejsca wkłucia

Przygotowanie miejsca wkłucia

Praktyczne porady dla pacjentów

Techniki antyseptyczne

  • Na początku należy umyć ręce mydłem przeciwbakteryjnym i ciepłą wodą przez 2 minuty, dokładnie osuszyć i wytrzeć do czystego ręcznika.
  • Przy przygotowaniu miejsca wkłucia należy wyczyścić obszar wielkości piłki tenisowej wokół miejsca gdzie planujemy założyć wkłucie; czynność tą rozpoczynamy od centrum i okrężnymi ruchami zmierzamy na zewnątrz tego obszaru.
  • Należy pozwolić na swobodne wyschnięcie przez ok. 60 sekund; nie dmuchać w celu szybszego osuszenia powierzchni skóry.

Owłosienie ciała

  • Należy przystrzyc owłosienie wokół planowanego miejsca wkłucia lub użyć elektrycznej golarki; inne sposób usuwania owłosienia może prowadzić do podrażnienia i/lub infekcji miejsca wkłucia.

Dodatkowe porady dla niektórych użytkowników pomp insulinowych

Nadmierna potliwość

  • Używaj super mocnych plastrów
  • Upewnij się, że powierzchnia skóry jest czysta i SUCHA przez założeniem wkłucia
  • Zastosuj metodę „kanapki” (sandwich)

– Po oczyszczeniu powierzchni skóry, załóż wkłucie poprzez warstwę sterylnego opatrunku zamiast umocowywać go bezpośrednio na skórze. Zakryj wkłucie kolejną warstwą opatrunku i umocuj go za pomocą plastra do skóry. Może być pomocne wycięcie otworu w górnej warstwie opatrunku w celu zapewnienia możliwości swobodnego rozłączenia wkłucia.

Sportowcy, dzieci i osoby aktywne

  • Zastosuj „metodę kanapki” ze względu na zwiększone ryzyko nadmiernej potliwości.
  • Wybierz taki rodzaj wkłucia, na które aktywność fizyczna nie będzie miała wpływu.

Pacjenci z tendencją do infekcji

  • Osoby narażone na zakażenie bakteriami skórnymi oraz znajdujące się pod wpływem czynników immunosupresyjnych powinny przygotowywać miejsce wkłucia w 3 krokach:

– Umyj powierzchnie skóry mydłem antybakteryjnym i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

– Umyj powierzchnie skóry roztworem antybakteryjnym i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

– Użyj antyseptycznych kompresów (np. Leko) do przetarcia powierzchni skóry i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

  • Ludzie z tendencją do infekcji skórnych mogą być bardziej wrażliwi na każdą zmianę wkłucia dlatego też nie powinni nigdy używać wkłucia dłużej niż jest to zalecane.

Lęk przed igłą

  • U ludzi mających lęk przed stalową igłą można zmniejszyć niemiłe doznania poprzez zakładanie wkłucia jeśli skóra w miejscu wkłucia jest zdrętwiała. Uczucie odrętwienia można osiągnąć dzięki miejscowym środkom znieczulającym (niektóre środki znieczulające działają nawet do 30 min). Jeśli nie mamy dostępu do jakichkolwiek środków znieczulających to możemy miejsce wkłucia ochłodzić np. poprzez kostki lodu.
  • To bardzo ważne aby użytkownik pompy insulinowej mógł swobodnie założyć wkłucie bez potrzeby „znieczulania” skóry w momencie niespodziewanej potrzeby zmiany wkłucia.

To tyle w tym odcinku poradnika. W następnym zajmiemy się prawidłowymi technikami zakładnia i zdejmowania zestawów infuzyjnych oraz ich rotacją na ciele. A jakie są Wasze przemyślenia?

14 KOMENTARZE

  1. Witam, przeczytałam o miejscach odpowiednich do wkłucia się ale co z ramionami? Bo podobno również tam można się wkłuwać. Jeśli to prawda, to proszę o podpowiedz jak mam to zrobic bo jeszcze sie nie odważyłam.

  2. Aniu,
    Nie znam nikogo kto by się wkłuwał w ramiona, nie jestem pewien czy wtedy insulina by sie prawidłowo wchłaniała. Na naszej liście dyskusyjnej padały rożne inne propozycje miejsc wkłuć np biust, uda itd ale to były uwagi użytkowników.

  3. Aniu,

    z mojej wiedzy i doświadczenia wiem, że w przypadku pompy obowiązują takie same miejsca wkłucia jak stosując peny czyli ramiona, brzuch, pośladki, uda i pod łopatkę. Ja się wkłuwałam w ramię kilka razy, ale nie było to wygodne, bo trzeba umiejętnie poprowadzić dren pod ubraniem i musi być on dostatecznie długi. Chyba, że zaryzykujesz krótki dren i przymocujesz pompę do ramienia. Ja polecam pośladek. Choć insulina najwolniej się wchłania, ale najbardziej równomiernie. To także kwestia wyczucia, żeby igła nie przeszkadzała w siedzeniu 🙂 Raz miałam wkłucie pod łopatką, ale to wymaga drugiej osoby, która nie boi się wkłuć igłę. Fajne miejsce, nie masz jednak kontroli czy coś nie dzieje się z wkłuciem, nie polecam. W brzuch najprościej, ale jak często go kłujesz to może się to skończyć lipohypertrofią….brrr. No to takie moje spostrzeżenia 🙂

  4. Ja noszę wkłucia na ramionach. W szpitalu mi polecili bym tam wkuwała. Insulina wchłania sie dobrze. Nie widziałm tylko ludzi z wkłuciem na biodrach. Ja robie sobie tylko na pośladkach, ramionach i udach, ale ni po zewnętrznej i wewnętrznej stornie tylko na środku. Pozdrawiam1

  5. Ja swojemu synkowi robię wkłucia na ramionach. I muszę stwierdzić, że w porównaniu z brzuchem i pośladkami, to właśnie te wkłucia sprawują się najlepiej.

  6. witajcie,mam pytanie,czy istnieje zagrożenie,że gdy wkłuje sie w ramię to insulina bedzie wolniej działać????rozważam własnie wkłucie w ramię,oczywiście przy pomocy doświadczonej osoby.prosze o odp

  7. prosze o porade ,gdzie wkłuwacie sie w brzuch jakei jest najlepsze miejsce mnie uczono na szkoleniu ze powyzej pempka tu gdzie mam najwiekszy fald skory czyli pod biustem jak jest watroba czy to to miejsce czy inne no bo na penach kulam sie w okolicy pepka

  8. Brzuch, okolice pepka, ale nie za blisko, ja np kuje obok, co do bioder byłam na koloniach, na których p.doktor z cukrzycą właśnie tam zakładał, osobiście jednak się nie odważyłam, na brzuchu przestałam, bo mam „dołek” niestety, teraz męczę ramiona :D, dla mnie najlepsze miejsce

  9. od 12 laT WKLUWAM sie w brzuch. Ale teraz wchlanianie tam jest coraz gorsze, bo wlasciwie w kazdym miejscu sa jakies niewidoczne zrosty . Borykam sie z tym. Poradzcie, gdzie moge sie wluwac poza ramionami?Pompa ratuje mi zycie, nie moge z niej zrezygnowac. Ale nie moge tez co chwile zmieniac wkluc- to koszty. Pozdrawiam Krystyna

  10. Brzuch jest najlepszym miejscem na wkłucia. Spróbuj Krystyno także ud. Czy czytałaś kolejną część poradnika o rotacji miejsc wkłucia, tak aby uniknąć zrostów?

  11. Od początku choroby robię wkłucia w obszarze pomiędzy pępkiem a biodrem, tak też polecał mi lekarz, oczywiście przy zachowaniu zmiany miejsca co jakiś czas. Przy ostatnich zakupach online nawet zamieniłem dwa zdania z konsultantką na ten temat, fajnie, kiedy sprzedawca jest świadomy problemów przed jakimi stają jego klienci.

  12. U mojego 4 latka wklucia w brzuch się nie sprawdzają igła – kaniula 6mm. Nie wiem czy nie za mała. Maluch nie jest otyly. Czy macie podobne doświadczenia? Najlepsze miejsce to ramiona. Górna część pośladków – średnie wchłanianie, wolniejsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.