Dieta w cukrzycy: cukrzyca i jogurt

5
22904

Czy mając cukrzycę można pić jogurty?

Tak, ale mając cukrzycę powinno się wybierać chude jogurty o zawartości tłuszczu 0 lub 0,5 proc. Ponadto wiele jogurtów a zwłaszcza owocowe zawierają dodatek cukru, dlatego lepiej spożywać jogurty naturalne a najlepszy jest jogurt grecki.

Najlepszym wyborem jest jogurt grecki, ponieważ zawiera większą ilość białka oraz mniej węglowodanów i cukrów w porównaniu z jogurtem tradycyjnym.

Większa ilość protein sprawia, że na dłużej jesteśmy w stanie zaspokoić głód. Rozpoczęcie dnia od jogurtu greckiego może też pomóc w kontroli poziomu cukru w ciągu dnia. Badania wykazały, że spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym na śniadanie zapobiega skokom cukru o późniejszych porach.

Zatem wybierając jogurt diabetycy powinni uprzednio wnikliwie sprawdzić informacje o ilości tłuszczu oraz cukru dodanego na etykiecie produktu. Warto także zapamiętać, że mleko i jego przetwory, w tym jogurty zawierają naturalny cukier (laktozę), który również może wpływać na zwiększenie stężenia glukozy we krwi. U części osób chorych na cukrzycę wzrost ten może być znaczny, zwłaszcza po spożyciu tych produktów w ramach I śniadania. Z tego względu lepiej jeść/pić jogurty z późniejszymi posiłkami i wybierać małe opakowania 100-150 g.

Najważniejszą informacją na kubku jogurtu greckiego jest zawartość węglowodanów. Najlepszym wyborem będzie też wersja niezawierająca tłuszczu. Należy przy tym uważać, gdyż wielu producentów zachwala jogurty, kusząc napisem „0 procent tłuszczu”, jednak po dokładniejszej analizie etykiety okazuje się, że jogurt wprawdzie nie zawiera tłuszczu, ale ma za to wysoką zawartość węglowodanów. Dla cukrzyka najlepszy będzie jogurt grecki naturalny – bez dodatku owoców, które lepiej jest dodać samemu.

Większość osób chorych na cukrzycę powinno w posiłku zadbać o węglowodany w granicach 45-75 gram, a w przekąsce 15-30 gram. Jogurt grecki beztłuszczowy to około 7-12 gram węglowodanów na porcję, więc łatwo go zastosować w posiłkach lub jako deser.

Źródło: http://www.medonet.pl/eksperci,porada-eksperta,1600449,1,cukrzyca-a-jogurt,index.html
Zdjęcie: http://www.oetker.pl/handel/produkty-mleczne/jogurt-naturalny/article/368-nowosc-jogurt-naturalny-0.html

5 KOMENTARZE

  1. A nie jest przypadkiem tak, że jeśli odpowiednio się dobierze ilość insuliny i sposób podania (bolus) w pompie to można jeść co się chce?

  2. w przypadku cukrzycy typu 1 należy tylko ograniczyć spożywanie cukrów prostych i tyle.A zasady zdrowego żywienia obowiązują tak samo chorych z cukrzycą jak i zdrowych bez cukrzycy.A pozatym często się zdarza ,ze te produktu light czy 0 % mają więcej chemii niż inny zwykły produkt

  3. witam !!! Jestem tu pierwszy raz. biorę novorapid penfil i od trzech mieś. levemir [wcześniej brałem insulatard penfil ale zrezygnowałem ze względu na częste brzaski ] i po tym levemirze się unormowało ,ale od dwóch tyg. znowu się to pojawiło [znaczy brzaki]
    Może ktoś wie jak z tym sobie poradzić bo ja próbowałem różnych sposobów i żadnej poprawy nie ma..Kiedyś mogłem sobie coś przegryść wieczren i cukier rano miałem na poziomie 78-100 a teraz to dochodzi nawet do 150.POMOCY!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.