Jak wybrać glukometr – 6 rzeczy który powinieś wiedzieć zanim go kupisz

31
44878
jak wybrac najlepszy dla siebie glukometr

Glukometr to podstawa w samokontroli cukrzycy

Glukometr służy do codziennej samokontroli poziomu cukru we krwi. Jest on istotną częścią zestawu każdego diabetyka. Przy cukrzycy typu 1 należy sprawdzać poziom cukru we krwi kilka razy dziennie. Choć istnieje na Polskim rynku wiele glukometrów nie wszystkie urządzenia do badania poziomu cukru we krwi są sobie równe. Większość glukometrów robi dokładnie to co do nich należy czyli mierzy poziom cukru, ale różnią się rodzajem i liczbą funkcji, które oferują. Aby znaleźć glukometr, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i stylu życia, poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu oraz na udzielenie sobie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy rozmiar glukometru i jego wyświetlacza ma dla Ciebie znaczenie?

Większość glukometrów jest niewielka: ma 3 do 4 cm długości, a masa waha się pomiędzy 50-100 gramów. Wydaje się to niewiele jeśli masz zamiar nosić swój glukometr w torebce lub plecaku, rozmiar nie ma wtedy większego znaczenia. Ale jeśli masz zamiar nosić go w kieszeni, lub potrzebujesz, aby pasował do jakiejś małej damskiej torebki, wielkość powinna być brana pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że małe glukometry mają także bardzo małe wyświetlacze. Tak więc, jeśli Twój wzrok nie jest już doskonały, mały glukometr to nie jest najlepszy pomysł. Jeżeli jest to rzeczywiście problem dla Ciebie, możesz również poszukiwać glukometrów zaprojektowanych  specjalnie dla osób niewidomych lub słabo widzących,  mają one większe, podświetlane ekrany i funkcje audio, które „mówią” wyniki badań. Tutaj nie ma jednego wskaźnika najlepszego wyboru, każdy musi wybrać jaki glukometr mu pasuje.

2. Jaka wielkość próbki krwi potrzebna jest do pomiaru?

Najnowsze modele  glukometrów wymagają tylko 0,3 mikrolitrów krwi (jest to ilość która zmieści się na główce od szpilki). Chociaż większość modeli glukometrów używa 1,0 mikrolitr lub mniej, istnieje kilka, które wymagają znacznie więcej, aby uzyskać dokładny odczyt. Moim zdaniem wielkość próbki krwi powinna być istotnym czynnikiem wyboru glukometru, zwłaszcza w wypadku dzieci. W tym punkcie im mniejsza próbka krwi  tym lepiej.

3. Wielkość wbudowanej pamięci do zapisywania wyników glukozy?

glukometr Bayer Contour USB
Glukometr Bayer Contour USB pamięta 2000 wyników, może być także pamięcią pendrive o pojemności 500 MB.

Każdy glukometr ma jakąś wbudowaną pamięć, ale kilka z nim oferuj minimalne wielkości (10 do 125 badań). Większość mierników trzyma pomiędzy 250 a 500 testów, są też takie glukometry  jak One Touch UltraSmart będące  w stanie zarejestrować do 3000 testów. Z kolei glukometr Bayera CONTOUR® USB (nie dostępny w Polsce uprzedzając pytanie) potrafi trzymać 2000 wyników i dodatkowo jeszcze jest pendrive o pojemności 500 MB gdzie można trzymać jakieś pliki (np: PDF z wynikami dla lekarza). Sprytne.W tym przypadku im więcej pamięci tym lepiej.

4. Czy glukometr może komunikować się z komputerem lub telefonem?

glukometr iBGStar

Jest to funkcja którą w jakiś sposób posiada każdy glukometr obecny na rynku. Niestety nie każdy tak samo dobrze ją spełnia. Niektóre glukometry współpracują tylko ze specjalnymi przystawkami na podczerwień od producentów (np: glukometry Roche wymagają Accu-Chek SmartPix) lub wymagają jakiś dodatków. Warto tutaj wspomnieć o 3 nowych urządzeniach rozwiązujących ten problem na różne sposoby: glukometr iBGStar jest sprzedawany z przystawką łączącą go z popularnym iPhone gdzie można odczytać wyniki i potem je dalej przesłać. Natomiast glukometr Accu‐Chek Performa Combo może łączyć się i zdalnie sterować  pompą insulinową Accu‐Chek Spirit Combo za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. W inny sposób do tego zagadnienia podeszła firma Bayer ze swoim glukometrem CONTOUR® USB: sam glukometr wygląda jak popularny pendrive, którym także jest i ma wbudowane łącze USB oraz wgrane oprogramowanie.

Dlatego najlepiej szukać takiego glukometru gdzie dane możemy przesyłać bezprzewodowo za pomocą technologii BT, dostepnej w każdym telefonie. Po ściągnięciu bezpłatnej aplikacji ze sklepu App Store (Apple) lub Play (Google) wystarczy połączyć glukometr z telefonem i juz na nim odczytywać wyniki i przeglądać dane historyczne. u nas w domu takim glukometrem jest COUNTUR plus ONE

Osobną kwestią pozostaje także oprogramowanie na komputer obsługujące odczyt z glukometru. Nie wszyscy producenci zadbali aby ich oprogramowanie działało na najnowszych komputerach z Windows i Apple Macintosh. Chlubnym wyjątkiem jest GLUCOFACTS® Deluxe firmy Bayer które działa na obu systemach.

5. Miejsce pobrania krwi?

Najpopularniejszym miejscem pobierania próbki  krwi do badań glukozy jest nakłucia palca. Ale niektórzy wolą uzyskać próbki krwi z innych miejsc. Praktycznie wszystkie glukometry zostały zatwierdzone do alternatywnego miejsc pobierania (przedramię, nogi, ramię), ale kilka glukometrów ( np: OneTouch Basic firmy Lifescan) może jedynie mierzyć próbki krwi pobrane w  poszczególnych obszarach (dłoni, ramion, itp.).

6. Ile kosztuje glukometr i paski testowe?

Koszt  jest ważnym czynnikiem każdego zakupu. Część glukometrów możesz dostać za darmo w ramach programów wymiany starych glukometrów na nowy. Przeważnie nowy glukometr nie powinien kosztować więcej niż 100 zł, raczej mniej niż więcej. Najpopularniejsze modele są do kupienia w aptekach po kilkadziesiąt złotych np: Glukometr Optium Xido to koszt 35,00–57,00zł, Glukometr ACCU-CHEK Active – zestaw 34,32–95,28zł, Glukometr ABBOTT Optium Omega 27,69–32,50zł. Modele dla niesłyszących to niestety wydatek już ok 250 zł za zestaw iXell Audio a modele specjalistyczne jak Accutrend Plus, który wykonuje ilościowe oznaczenia poziomu glukozy, cholesterolu, triglicerydów i kwasu mlekowego bezpośrednio z krwi włośniczkowej to już koszt powyżej 700 zł. Podobnie jest z paskami. Wszystkie paski bez refundacji kosztują podobnie: poniżej złotówki za jeden. Sprawdzając ceny w aptekach internetowych to widzę, że np: ROCHE Accu-Chek Active 50 szt. kosztuje od 39,50 do 59,31 zł, Bayer Contour TS – 50 szt. kosztuje od 46 do 50 zł, Glucosense podobnie: 48 zł. Oczywiście wiele aptek stacjonarnych aby przyciągnąć stałych klientów rezygnuje z części marży i sprzedaje je po złotówce albo nawet za 1 grosz finansując całość z refundacji. Informacje o takich aptekach uzyskacie od znajomych lub na forach.

To tyle mojego podsumowania. Dodałbym jeszcze parę rzeczy na przykład że nowe modele mają wyświetlacze OLED które są czytelne i wyraźne w jasnym słońcu albo dodatkowe funkcjonalności jak kalkulator bolusa dostepny w Accu‐Chek Performa Combo ale wtedy artykuł wydłużyłby się jeszcze bardziej 🙂 A jakich Wy używacie glukometrów i czy jesteście z nich zadowoleni?

Pozdrawiam

Rafał

źródła: informacje o glukometrach: strony producentów, informacje o cenach: ceneo, nokaut na dzień 19.03.2011 inspiracja artykułem z about.com

Artykuł został zaktualizowany: 04.06.2018

31 KOMENTARZE

 1. Szkoda ze Bayer Contour USB niejest dostepny w naszym kraju. Napewno by bardzo wielu osobom zapewnil wygodniejsza kontrole nad cukrzyca. Zwlaszcza mlodym i aktywnym dzieki rozmiarom i mozliwosci podlaczenia bezposrednio pod kompa. Naprawde szkoda.

 2. Chyba Ci się kobieto coś pomyliło. Ten glukometr nie jest dostępny w Polsce, a co za tym idzie i paski. W Polsce dostępne są contour ts i contour link Bayer’a. Nie wprowadzaj w błąd.

 3. @Mario – widzę, że uprzejmość i kultura komunikacji nie jest Twoją mocną stroną 🙂 … no trudno … wszędzie są trolle 😀 … a jeśli chodzi o glukometr, to gdybyś była tak uprzejma i spojrzała na akcesoria w sklepie Bayer’a, to zwróciłabyś uwagę, że jest dostępny kabel USB (http://bayer-online.pl/kabel-usb-do-podlaczenia-glukometru.html) , a to to chodziło Wojtkowi, ale po co … lepiej najazgotać i się cieszyć 🙂 … miłego dnia

 4. Chodzi o glukometr patrz zdjecie wyzej na allegro go widzialam za 119 zl a co ciekawe pasuja do niego paski u nas dostepne contour link

 5. 3-4 cm długości – co to znaczy długość w przypadku glukometru? Glukometr ma wysokość, szerokość i grubość. Ale mniejsza z tym.

  Ilość krwi potrzebna do pomiaru to parametr o znikomym znaczeniu dla kogokolwiek. Zaryzykuję twierdzenie, że te wymagające minimalnej ilości sprawiają więcej problemów – kropla się rozmaże, trzeba kłuć drugi raz, małą kroplę trudno prawidłowo wprowadzić. Dotyczy to również dzieci, a ilość krwi, którą traci się nawet przy wielokrotnych pomiarach nawet u niemowlęcia nie ma żadnego praktycznego znaczenia. W tym punkcie – pudło kompletne, Panie Rafale.

  Również znakomita większość pacjentów wie doskonale, że ilość wbudowanej pamięci nie ma realnego znaczenia i prawie nikt z tego nie korzysta. Podobnie, jak z komunikacji z PC – to jest funkcjonalność o marginalnym znaczeniu. Producenci mamią, że można sobie dać etykietki typu po wysiłku, po śniadaniu, w chorobie, itp. W praktyce – nieprzydatne, a lekarz woli spojrzeć na papierowy dzienniczek. I bardzo słusznie – bo można tam zawrzeć szereg informacji dodatkowych. Wyrównanie w perspektywie długofalowej nie jest oceniane tylko (ani nawet głównie) z pomiarów glukometrem, tak więc funkcjonalność typu zapisz 2000 pomiarów jest zbędna komukolwiek.

  „Kilka glukometrów ( np: OneTouch Basic firmy Lifescan) może jedynie mierzyć próbki krwi pobrane w poszczególnych obszarach (dłoni, ramion, itp.).” Taaak. Tak się składa, że faktycznie taki na przykład OneTouch Basic może mierzyć próbki pobrane w poszczególnym obszarze dłoni. Tym obszarem jest opuszka… :/ Tylko na miły Bóg – kto kłuje inne miejsca niż opuszki do takich pomiarów???
  A na poważnie – żaden glukometr nie rozróżni, skąd pochodzi pobrana krew. A to, że producent sobie pisze w ulotce, że można też z innych miejsc – zwykły marketing. Jeśli glukometr mierzy prawidłowo, to zmierzy prawidłowo czy to z opuszki, czy z innego miejsca. Jeśli zamiast krwi zostanie pobrany przesącz, to glukometr zgłosi błąd (choć to nie jego zasługa, tylko paska), jeśli mieszanina krwi i znacznej ilości przesączu – wynik będzie zafałszowany.

  Oprogramowanie większości glukometrów, nawet gdy było pisane pod WinXP, bez problemów działa na Win7 czy Viście. Po prostu producent o tym nie pisze, bo nie testował i nie chce sobie robić kłopotów /wydawać kasy na informatyków. A dlaczego nie chce? Bo to funkcjonalność, z której chorzy po prostu nie korzystają, albo robi to 2-3% z nich.

  Dla 99,99% chorych zbędne są jakiekolwiek dodatkowe funkcje pomiarowe – w szczególności paski do pomiarów cholesterolu czy triglicerydów to zwykły absurd. Każdy cukrzyk co jakiś czas ma porządne badanie krwi (czytaj laboratoryjne), choćby przy okazji pomiarów Hb glikowanej. Wówczas lekarz może też zlecić lipidogram i inne. Robienie takich oznaczeń w domu nie ma najmniejszego sensu, a uzyskane wyniki niczemu konkretnemu nie służą.

  Panie Rafale – wypisał Pan szereg mało istotnych parametrów, z których znaczenie ma tak naprawdę tylko pierwszy. Natomiast nie napisał Pan o rzeczy naprawdę ważnej – o nakłuwaczu! Czy jest czytelny, duży/mały, czy są do niego dostępne igiełki, itp.

 6. Ad Vocem: dziękuję za wnikliwy i dogłębny komentarz który, świadczy o uważnym przeczytaniu artykułu. Rzeczywiście temat nakłuwaczy jest ważny i chyba powinniśmy zrobić artykuł: jak dobrać sobie nakłuwacz.
  Artykuł pisałem na podstawie kilkunastu źródeł i miał on być przyczynkiem do dyskusji w Waszych opiniach.
  Myślę,że teraz po roku spokojnie należy go uaktualnić co uczynię w najbliższych dniach.

 7. Używałem do wczoraj glukometr Contour USB (sprowadzony z USA za 91 zł), ale paski nie są refundowane i są bardzo drogie. Nie dla emeryta. Glukometr rewelacyjny, po wsadzeniu do portu USB w laptopie można po chwili odczytać wszystkie dane o dobrym lub złym prowadzeniu swojej choroby. Teraz glukometr będzie czekał na wprowadzenie pasków na listę refundowanych. PRZYKRE !!!

 8. Witam, wg mnie najważniejszym parametrem jest dokładność pomiaru. zwłaszcza że z tej samej próbki krwi wyniki na różnych glukometrach wychodzą bardzo różne.

 9. Dzisiaj tj. 12.01.2013 paski Contour Link do glukometru Contour USB i Contour Link (dla pompiarzy) jako jedne z dwóch nie są refundowane !!!! Dlaczego???? Przecież Contour USB jest rewelacyjny. Jeszcze ma własne poświetlenie. Wkładam do portu USB i po chwili mam dokładne dane o swoim stanie choroby z wykresami i parametrami. Wielka szkoda, że Pan Minister do tej pory nie wpisal tych pasków na listę refundowanych. Żyję 64 rok z cukrzycą i bardzo trudno doprosić się czegokolwiek, a starym ludziom to WOGÓLE. Pozdrawiam Wszystkich Słodkich. Leszek

 10. Mam pytanie – dlaczego nie ma urządzenia typu glukometr+pompa insulinowa, które podłącza się do ciała na 24h czy na cały dzień i ono automatycznie mierzy poziom cukru we krwi i w zależności od tego podaje odpowiednią ilość insuliny. Żeby nie było tak, jak w pompie insulinowej, że jest podawana zaprogramowana ilość insuliny. Nie! Urządzenie podawałoby tyle insuliny, ile wynika z pomiaru glukozy we krwi za pomocą sprzężonego glukometru, nie więcej, nie mniej.

  Dlaczego wciąż nie ma takiego urządzenia?
  Ba! Dlaczego wciąż nie ma w sprzedaży glukometrów bezpaskowych, skoro to jest technologia banalnie prosta i do opanowania?
  Najpierw napędzana jest propoaganda zdrowego węglowodanowego żarcia, a potem lecz się z cukrzycy (ba, raczej kontroluj poziom cukru, ale nadal żryj węglowodany), korzystając z naszej insulinki i naszych glukometrów, do których oczywiście trzeba dokupywać paski.

 11. Fifek, pomyśl i sam na to wpadniesz. Insulina może łatwo doprowadzić do utraty przytomności a nawet śmierci. Jak sobie wyobrażasz urządzenie które samo ci dawkuje insulinę bazując na odczycie z czujnika, który może być błędny? Nawet jak pomyli się raz na milion razy, to czy producent weźmie takie ryzyko? Poza tym insulina działa np. dwie godziny, więc nawet jak w danym momencie wynika że trzeba jej podać ileś, to potem idziesz biegać i nieszczęście gotowe. Tylko TY wiesz co będziesz robił, co jadł, i możesz wziąć odpowiedzialność za podanie insuliny.

  Oczywiście będą się pojawiały (i już są prototypowe) półautomatyczne rozwiązania – też na to liczę, jestem informatykiem, pracowałem w tym temacie, wiem o co chodzi.

 12. A ja używam CARE SENS N POP kabel i program mam za darmo. Glukometr niemal jak laboratorium , wyniki różnią się max 3 %. Dodatko co mieiąc dostaje Lancety za darmo w aptece DOZ

 13. A ja mam CARE SENS N POP kabel i program mam za darmo. Glukometr niemal jak laboratorium , wyniki różnią się max 3 %. Dodatko co mieiąc dostaje Lancety za darmo w aptece DOZ


 14. Od kilku lat uzywam glucometru Accu Chek Active.
  Czy ktos uzywa takiego i jakie sa Wasze doswiadczenia?
  Mam zamiar kupic nowy. Co sadzicie?

 15. Ad Vocem pisze:
  „Ilość krwi potrzebna do pomiaru to parametr o znikomym znaczeniu dla kogokolwiek”
  Nie zgadzam się z tym (i nie tylko z tym)
  Może dla kogoś kto dokonuje pomiaru raz dziennie nie ma to znaczenie – i nie chodzi mi o ilość „upuszczonej” krwi w ciągu doby 😉 lecz o komfort
  Nikt mi nie wmówi, że nie ma różnicy w komforcie pomiaru
  przy potrzebnej krwi w ilości 0,3 zamiast 1,8 a są glukometry, które potrzebują nawet 3 mikrolitry…
  Bo co do ilości pamięci – to fakt – gadżet
  ale już komunikacja z komputerem jest przydatna
  bynajmniej dla mnie – choć może jestem z marginesu 😉

 16. POMÓŻMY ANDRZEJOWI SEMBORSKIEMU W WALCE Z JEGO CHOROBAMI

  Lekarze nie chcą uznać…

  Jako osoba niepełnosprawna w 46 roku życia znalazłem się w tragicznej sytuacji życiowej. Choruję na cukrzycę typu 1, miedzy innymi mam takie choroby przewle…Zobacz więcej
  Zdjęcie: POMÓŻMY ANDRZEJOWI SEMBORSKIEMU W WALCE Z JEGO CHOROBAMI

  Lekarze nie chcą uznać…

  Jako osoba niepełnosprawna w 46 roku życia znalazłem się w tragicznej sytuacji życiowej. Choruję na cukrzycę typu 1, miedzy innymi mam takie choroby przewlekłe jak niewydolność serca, która grozi mi zawałem, polineuropatię cukrzycową, przepuklinę rozworu przełykowego, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kręgosłupa i rwę kulszową, która spowodowała częściowy paraliż prawej nogi.

  Z tym wszystkim jestem bez prawa do renty, a medycyna pracy nie dopuszcza mnie nawet na stanowisko stróża. Z opieki społecznej otrzymuję zasiłek stały w wysokości 444 złote miesięcznie. Wystarcza mi to zaledwie na opłacenie mieszkania. Nie stać mnie na leczenie cukrzycy, której lekarze nie chcą uznać za chorobę genetyczną, mimo że chorowała na nią moja mama. Gdyby uznali, miałbym prawo do renty. Mógłbym tego prawa dochodzić przez sąd, ale mnie nie stać nie tylko na sąd, ale nawet na jutro na jedzenie. Nie stać mnie też na terapię kręgosłupa ani na inne podstawowe wydatki.Obecnie zbieram na pompę insulinową.

  Dlatego proszę ludzi dobrego serca o pomoc. Darowizny można wpłacać na konto bankowe: numer 81-2340-0009-1150-4010-0003-1582.

  ANDRZEJ SEMBORSKI

  Fundacja FILANTROP: http://filantrop.org.pl/pomagamy/lekarze-nie-chca-uznac/

 17. Jestem obecnie właścicielką Glucometru Coutour plus, glucometr sam w sobie jest ok, nabyłam również kabel usb ułatwiający komunikacje z komputerem by ułatwić życie chorym. Niestety od dłuższego czasu strona z oprogramowaniem jest nieosiągalna z powodu „problemów technicznych”. Posiadam Windows 8 🙁

 18. A gdzie gmate smart do IPHONEa? Paski są refundowane? Ktoś Wie? Czas zrobić sobie prezent i sprawić nowy, który będzie przypominał o pomiarach 🙂

 19. Może po zmianie rządzących Bayer sprowadzi do Polski Glukometr Contour Next usb i odpowiednie paski. Przecież nie można używać ciągle nie najnowszych glukometrów. Ja już choruję 66 lat na cukrzycę, jestem na 5 iniekcjach dziennie i kłuję się od 5 do 7 razy dziennie.

 20. Ja sprowadziłam ostatnio z Wielkiej Brytanii Contour Next Link. Glukometr fajny, łączy w sobie zalety różnych modeli- ma USB, przesyła dane do pompy, a dodatkowo można dodać kroplę krwi na tym samym pasku, jeśli ta była za mała. Wprawdzie okazało się, że firma Medtronic się wycwaniła, bo niestety nie ma funkcji pilota do pompy, jak obiecywano, okazało się, że jest dostępna tylko w modelu analogicznym, dostosowanym do najnowszej, a kosztującej ~20 tys. pompy. Jednak głównym problemem jest brak refundacji pasków. Rzekomo miałddziałać z Contour Plusami, ale niestety to nieprawda…

  Rafał – szereg rzeczy, które wymieniłeś, w tym wielkość kropli krwi i alternatywne miejsca nakłuć, uważam za bardzo istotne.

 21. Dziękuję za komentarz Anno 🙂 Starałem się to merytorycznie przygotować, teraz wydaje mi się, że warto by było odświeżyć artykuł ale nie mam pomysłu jak się za to zabrać.

 22. Niedawno wykryto u mnie cukrzycę, na początku z lekkim przerażeniem szukałam odpowiedniego glukometru dla siebie po jakimś czasie kupiłam glukometr. Co prawda cukier mierzę raz na tydzień wedle zaleceń diabetologa.( nie mam dużej cukrzycy) a wy jak często mierzycie cukier?

 23. Czy mógłby ktoś z Państws polecić mi dobry glukometr mierzący precyzyjnie poziom glukozy i ciał ketonowych? Jestem osobą względnie zdrową na diecie wysokotłuszczowej niskowęglowodanowej i chciałabym móc „obserwować” jak moje ciało reaguje na ten rodzaj diety.

 24. Jestem w posiadaniu dwóch glukometrów i jestem zszokowana ich odczytem, a mianowicie badam rano IXELEM wynik 86 ,następnie ACCU-Chek Active wynik 96 jak sie ma to do wiarygodnego wyniku? w takiej sytuacji , który jest wiarygodny Dlaczego tak sie dzieje ? Moim zdaniem , każdy aparat powinien wskazywac jednoznacznie, a nie z taka róznicą. Coś tu jest nie tak , może ktoś wyjaśni tą sytuacje.

 25. Jestem takiego zdania, że im prostsze urządzenie, tym bardziej bezawaryjne i niezawodne. I mam powody żeby tak twierdzić. Otóż od 3 lat mam polskiego Glucomaxxa i jest nie do zdarcia. Miałam wcześniej kilka glukometrów cyfrowych i nie przeżyły one całego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.