Dziś temat warty „odświeżania” od czasu do czasu, czyli HIPERGLIKEMIA.
Bycie cukrzykiem oznacza, że musisz stawić czoła problemom towarzyszącym tej chorobie. Jednym z nich jest hiperglikemia, która przydarza się od czasu do czasu wszystkim diabetykom.
Hiperglikemia może stanowić poważny problem jeśli się na nią odpowiednio nie zareaguje. Wysoki poziom cukru we krwi jest głównym powodem wielu komplikacji u osób chorych na cukrzycę. I dlatego właśnie tak istotne jest, aby wiedzieć czym jest hiperglikemia, jakie są jej objawy i jak na nią reagować.
Hiperglikemia jest pojęciem oznaczającym wysokie stężenie glukozy (cukru) we krwi. Występuje, gdy organizm ma za mało insuliny lub gdy nie potrafi właściwie jej wykorzystać.
Wiele czynników może wywołać hiperglikemię. Na przykład: jeśli masz cukrzycę typu 1, możesz dać sobie za małą dawkę insuliny. W cukrzycy typu 2 Twój organizm może mieć wystarczającą ilość insuliny, ale nie potrafi wykorzystać jej w efektywny sposób.
Problemem może być również fakt, że zjadłeś więcej niż planowałeś albo ćwiczyłeś mniej. Stres wywołany chorobą (np. przeziębieniem czy grypą) też mogą być powodem. Inne sytuacje stresowe, takie jak konflikty w rodzinie czy problemy w związku, mogą także prowadzić do hiperglikemii.
Jakie są objawy hiperglikemii?
Znaki i objawy to między innymi: wysoki poziom glukozy we krwi, wysokie poziomy cukru w moczu, częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie.
Częścią kontroli cukrzycy jest sprawdzanie cukru we krwi. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza jak często powinieneś to robić i jakie powinny być poziomy glukozy we krwi. Pomiary i reagowanie na wysoki poziom cukru pomogą Ci uniknąć innych objawów hiperglikemii.
Bardzo ważne jest, aby reagować na hiperglikemię od razu jak tylko ją wykryjesz. Jeżeli tego nie zrobisz, może pojawić się kwasica ketonowa (śpiączka cukrzycowa). Rozwija się ona, kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny. Bez niej nie może użyć glukozy jako paliwa. I dlatego rozbija tłuszcze, aby wykorzystać je dla celów energetycznych.
Kiedy organizm rozbija tłuszcze, wytwarzane są produkty uboczne zwane ciałami ketonowymi. Organizm nie jest w stanie tolerować dużych ilości ciał ketonowych i próbuje się ich pozbyć poprzez mocz. Niestety nie może uwolnić wszystkich ketonów, więc zbierają się one we krwi. I to może doprowadzić do kwasicy ketonowej.
Kwasica ketonowa zagraża życiu i wymaga natychmiastowej reakcji, Jej oznaki to między innymi:
- Duszności
- Oddech o kwaśnym zapachu
- Mdłości i wymioty
- Suchość w ustach
Porozmawiaj z lekarzem o tym jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takich objawów.
Jak zareagować w przypadku hiperglikemii?
Często można obniżyć poziom cukru we krwi poprzez ćwiczenia fizyczne. Jednak jeśli poziom cukru przekracza 240 mg/dl, sprawdź obecność ciał ketonowych w moczu. Jeżeli wynik jest dodatni, NIE ĆWICZ.
Ćwiczenie w momencie, gdy pojawiły się ciała ketonowe może spowodować, że poziom cukru we krwi wzrośnie jeszcze bardziej. Musisz porozmawiać ze swoim lekarzem na temat najbezpieczniejszego sposobu obniżenia cukru we krwi w takim przypadku.
Obniżenie ilości pożywienia może okazać się pomocne. Dietetyk pomoże Ci dokonać potrzebnych zmian. Jeżeli ćwiczenia i zmiany diety nie przyniosą pożądanych rezultatów, lekarz prawdopodobnie zmieni ilość leków przeciwcukrzycowych lub insuliny albo czas ich przyjmowania.
Jak zapobiegać hiperglikemii?
Najlepszym rozwiązaniem jest dobra kontrola cukrzycy. Będzie idealnie jeśli nauczysz się rozpoznawać i reagować na hiperglikemię najwcześniej jak to możliwe – zanim Twój stan się pogorszy.
Tyle można przeczytać w artykule na stronie diabetes.org.
U mnie hiperglikemia objawia się przede wszystkim dużym pragnieniem oraz drętwieniem rąk i nóg. Pragnienie jest bardzo naturalną reakcją obronną: organizm domaga się wody, żeby rozcieńczyć słodką krew. A nogi i ręce drętwieją, żeby człowiek przypadkiem nie ćwiczył i sam się nie doprowadził do jeszcze gorszego stanu. A Wy macie swoje charakterystyczne objawy dużego cukru?
W następnym artykule – naturalną koleją rzeczy – zajmiemy się hipoglikemią czyli za niskim poziome cukru we krwi.
Monika Szurdyga
Źródło: diabetes.org, zdjęcia: stock.xchng
Dodaj komentarz