Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi

58
35467

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwiDziś temat warty „odświeżania” od czasu do czasu, czyli HIPERGLIKEMIA.

Bycie cukrzykiem oznacza, że musisz stawić czoła problemom towarzyszącym tej chorobie. Jednym z nich jest hiperglikemia, która przydarza się od czasu do czasu wszystkim diabetykom.

Hiperglikemia może stanowić poważny problem jeśli się na nią odpowiednio nie zareaguje. Wysoki poziom cukru we krwi jest głównym powodem wielu komplikacji u osób chorych na cukrzycę. I dlatego właśnie tak istotne jest, aby wiedzieć czym jest hiperglikemia, jakie są jej objawy i jak na nią reagować.

Hiperglikemia jest pojęciem oznaczającym wysokie stężenie glukozy (cukru) we krwi. Występuje, gdy organizm ma za mało insuliny lub gdy nie potrafi właściwie jej wykorzystać.

Wiele czynników może wywołać hiperglikemię. Na przykład: jeśli masz cukrzycę typu 1, możesz dać sobie za małą dawkę insuliny. W cukrzycy typu 2 Twój organizm może mieć wystarczającą ilość insuliny, ale nie potrafi wykorzystać jej w efektywny sposób.

Problemem może być również fakt, że zjadłeś więcej niż planowałeś albo ćwiczyłeś mniej. Stres wywołany chorobą (np. przeziębieniem czy grypą) też mogą być powodem. Inne sytuacje stresowe, takie jak konflikty w rodzinie czy problemy w związku, mogą także prowadzić do hiperglikemii.

Jakie są objawy hiperglikemii?

Znaki i objawy to między innymi: wysoki poziom glukozy we krwi, wysokie poziomy cukru w moczu, częste oddawanie moczu oraz wzmożone pragnienie.

Częścią kontroli cukrzycy jest sprawdzanie cukru we krwi. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza jak często powinieneś to robić i jakie powinny być poziomy glukozy we krwi. Pomiary i reagowanie na wysoki poziom cukru pomogą Ci uniknąć innych objawów hiperglikemii.

Bardzo ważne jest, aby reagować na hiperglikemię od razu jak tylko ją wykryjesz. Jeżeli tego nie zrobisz, może pojawić się kwasica ketonowa (śpiączka cukrzycowa). Rozwija się ona, kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny. Bez niej nie może użyć glukozy jako paliwa. I dlatego rozbija tłuszcze, aby wykorzystać je dla celów energetycznych.

Kiedy organizm rozbija tłuszcze, wytwarzane są produkty uboczne zwane ciałami ketonowymi. Organizm nie jest w stanie tolerować dużych ilości ciał ketonowych i próbuje się ich pozbyć poprzez mocz. Niestety nie może uwolnić wszystkich ketonów, więc zbierają się one we krwi. I to może doprowadzić do kwasicy ketonowej.

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi, kwasica ketonowaKwasica ketonowa zagraża życiu i wymaga natychmiastowej reakcji, Jej oznaki to między innymi:

  • Duszności
  • Oddech o kwaśnym zapachu
  • Mdłości i wymioty
  • Suchość w ustach

Porozmawiaj z lekarzem o tym jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takich objawów.

Jak zareagować w przypadku hiperglikemii?

Często można obniżyć poziom cukru we krwi poprzez ćwiczenia fizyczne. Jednak jeśli poziom cukru przekracza 240 mg/dl, sprawdź obecność ciał ketonowych w moczu. Jeżeli wynik jest dodatni, NIE ĆWICZ.

Ćwiczenie w momencie, gdy pojawiły się ciała ketonowe może spowodować, że poziom cukru we krwi wzrośnie jeszcze bardziej. Musisz porozmawiać ze swoim lekarzem na temat najbezpieczniejszego sposobu obniżenia cukru we krwi w takim przypadku.

Obniżenie ilości pożywienia może okazać się pomocne. Dietetyk pomoże Ci dokonać potrzebnych zmian. Jeżeli ćwiczenia i zmiany diety nie przyniosą pożądanych rezultatów, lekarz prawdopodobnie zmieni ilość leków przeciwcukrzycowych lub insuliny albo czas ich przyjmowania.

Jak zapobiegać hiperglikemii?

Najlepszym rozwiązaniem jest dobra kontrola cukrzycy. Będzie idealnie jeśli nauczysz się rozpoznawać i reagować na hiperglikemię najwcześniej jak to możliwe – zanim Twój stan się pogorszy.

Tyle można przeczytać w artykule na stronie diabetes.org.

U mnie hiperglikemia objawia się przede wszystkim dużym pragnieniem oraz drętwieniem rąk i nóg. Pragnienie jest bardzo naturalną reakcją obronną: organizm domaga się wody, żeby rozcieńczyć słodką krew. A nogi i ręce drętwieją, żeby człowiek przypadkiem nie ćwiczył i sam się nie doprowadził do jeszcze gorszego stanu. A Wy macie swoje charakterystyczne objawy dużego cukru?

W następnym artykule – naturalną koleją rzeczy – zajmiemy się czym jest hipoglikemia czyli za niski poziom cukru we krwi.

Monika Szurdyga

Źródło: diabetes.org, zdjęcia: stock.xchng

58 KOMENTARZE

  1. Jak już macie pisać takie komentarze to lepiej w ogóle nie pisać nic.
    Proponuję powiedzieć co z tą hiperglikemią zrobić, bo to jest najważniejsze.
    Skontaktować się z lekarzem no ok, wszystko w porządku, ale lepiej by było napisać na własnym przykładzie co lekarz kazał zrobić.
    Na pewno było by korzystniejsze. Jednak sądząc po takich komentarzach znalazło by się kilka przypadków, które źle by wzięły do siebie rady i tylko się bardziej pogrążyły ze swoją hiperglikemią.
    A wracając do ważnych spraw.
    Polecam odrobinę wysiłku fizycznego, niekoniecznie bardzo wysiłkowego ale systematycznego. Efekty będą gwarantowane i zadowalające. Gdyż jeszcze nikt na tym źle nie skończył, jednak pamiętajcie aby mierzyć sił na zamiary.
    Drugą bardzo istotną sprawą jest trzymanie odpowiedniej diety i pilnowanie aby nie rozhuśtać swojego organizmu. Szerokim łukiem omijajcie słodyczy i tłuszczów, smażonych potraw.

  2. Ważne, by regularnie ćwiczyć, spacerować, biegać. Pić dużo wody, herbatki ziołowe, melisa, mięta. No i najważniejsze to dieta! Najlepszą dietą jest dieta Wegańska, ale z wyłączeniem niektórych warzyw takich jak np: ziemniaki, kukurydza, ryż, nie wielkie spożycie owoców, unikanie bananów. Częste spożywanie produktów roślinnych nie przetworzonych! Orzechy, nasiona np słonecznika, pestki dyni. Nie wolno cukrzykowi spożywać chleba, jeśli już to pełnoziarnisty w minimalnych ilościach (1-2 kromki dziennie). Unikać produktów „białych” tzn. cukier, sól, mąka – to podstawa! Zero mięsa! Zero mleka, jaj i produktów pochodzenia zwierzęcego. Raz w tygodniu można zjeść rybę (bez panierki oczywiście). Myślę że to tyle, często tyle wystarczy aby pozbyć się w 100% leków przeciwcukrzycowych a nawet insuliny! Dodam jeszcze że pierwsze 4-5 dni są najtrudniejsze, ale nie poddawać się! 🙂 pozdrawiam 🙂

  3. ciekawa jestem czy da rade na dłuższy czas utrzymac te 150 mg jezeli to norma tak lekarze stwierdzili ze to ok … bo jak narazie skacze 200 a nawet 300 ..

  4. Czy podwyższony poziom cukru we krwi może mieć zły wpływ na wzrok?
    Kiedy zacząć się niepokoić poziomem cukru, jaki poziom jest już niebezpieczny?

  5. Zdecydowanie tak, podwyższony poziom cukru powoduje wypłukanie z organizmu niezbędnych witamin.
    W zasadzie w przeciągu3 dni można stracić ostrość widzenia. Wiem bo byłem żywym dowodem.

    Cukier wysoki od 130<
    prawidłowy w granicach 90120(podwyższony)

  6. W szpitalu mi powiedziano że przy poziomie >500 można spodziewać się śpiączki.
    Prawdopodobnie w ogóle nie dbasz o poziom cukru.

  7. ja mam cukier 500 juz od roku i jakos żyje , dobra rada , codziennie pije alkohol w kazdej postaci i jakos w śpiączke nie zapadam ….

  8. Paulina, teoretycznie możesz mieć hiperglikemię nie mając cukrzycy. Trzustka zawiedzie i przez chwilę nie pracuje poprawnie, ale to teoria. Na Twoim miejscu wybrałbym się jednak do lekarza i porobił badania. Mój lekarz powiedział, że to niby jest możliwe ale taka osoba jest zagrożona cukrzycą typu 2.

  9. Ja mam nieraz cukry po 400 i to przez kilka godzxin i jakos nigdy jeszcze niemialam kwasicy. i to nie prawda ze nie mozna cwiczyc powyzej 240. to zalezy od organizmu. ja przy 350 normalnie cwicze i cukier o wiele szybciej spada , a choruje juz ponad 10 lat. No i Sebastian ma racje 😀

  10. Bartku cukier na poziomie 50 nie jest dobrym stanem… a jeśli chodzi o zbyt wysoki jego poziom to polecam sport… w moim przypadku ok godzina spaceru obniża poziom o ok 100- 150 bo to zalezy od tępa i o dziwo temperatury:) rower też się przydaje… w moim przypadku jest to wersja domowa- aczkolwiek tez służy. Sebastian wspominał o alkoholu – też jest to metoda jednak grozi powikłaniami stosowana na dłuższą metę, aczkolwiek jak wiadomo % przyśpieszają spalanie więc poziom cukru dość szybko spada:D i nie mówię o piwie które zawiera słód podnoszący cukier. Jeśli ktoś lubi to polecam grejpfruty które mi obniżają cukier. polecam też pić ziółka… w moim przypadku sprawdza się morwa- dostępna w aptece oraz łuski fasoli- 3 łyżki suchych łupin z dojrzałej fasoli zaparzone w filiżance wody= 3 jednostki insuliny. mam nadzieję ze kokukolwiek moja wypowiedź się przyda:)
    pozdrawiam

  11. Bartku cukier na poziomie 50 nie jest dobrym stanem… a jeśli chodzi o zbyt wysoki jego poziom to polecam sport… w moim przypadku ok godzina spaceru obniża poziom o ok 100- 150 bo to zalezy od tępa i o dziwo temperatury:) rower też się przydaje… w moim przypadku jest to wersja domowa- aczkolwiek tez służy. Sebastian wspominał o alkoholu – też jest to metoda jednak grozi powikłaniami stosowana na dłuższą metę, aczkolwiek jak wiadomo % przyśpieszają spalanie więc poziom cukru dość szybko spada:D i nie mówię o piwie które zawiera słód podnoszący cukier. Jeśli ktoś lubi to polecam grejpfruty które mi obniżają cukier. polecam też pić ziółka… w moim przypadku sprawdza się morwa- dostępna w aptece oraz łuski fasoli- 3 łyżki suchych łupin z dojrzałej fasoli zaparzone w filiżance wody= 3 jednostki insuliny. mam nadzieję ze komukolwiek moja wypowiedź się przyda:)
    pozdrawiam

  12. Ja choruję na cukrzycę już przez 2 lata. Od września tego roku nie przestrzegam diety.Jem straszne ilości słodyczy.Cukry mam od 200 do 518! KURWA MAĆ JAKIE TO POPIERDOLONE!

  13. Patrycja, ja tez od dwóch lat choruje. Od roku na insulinie i zgadzam się z Tobą, jakie to popi….ne!
    Na początku myślałem ok, spoko da się z tym żyć. I owszem da się, tylko imprezy już nie takie, jedzenie, liczenie, myślenie… Nie wiem już gdzie kłuć, staram się wybierać nowe miejsca a zrosty i tak się tworzą. Wcześniej mierzyłem cukier kilkanaście razy dziennie ale jak już nie mogłem przebić skóry na palcach,pomimo nowych lancetów, dałem sobie spokój. Teraz mierze raz na tydzień i odpuszczam, szkoda życia na stresy z tym związane, wcześniej czy później i tak każdy dostanie łopatą po tyłku. Głowa do góry, korzystaj z życia!

  14. Ludzie ,co wy tu piszecie ? Nie pilnując cukrów robicie z siebie kaleki na własne życzenie .nie wiecie co zrobić ,żeby obniżyć cukier? Poobserwujcie reakcje swojego organizmu w rożnych sytuacjach , jakie dawki insuliny wam pomagają , a jakie są za małe lub za duże . Co do diety to cukrzyk może zjeść wszystko, cała sztuka to podać odpowiedną dawkę insuliny i nie trzeba się wcale katować Radzę pamiętać że cukrzyca nie boli ale niszczy powoli i sukcesywnie .

  15. Hej, jak to jest mam cukrzyce I od dwoch lat, cukier caly czas byl w normie, no w miare w normie, dieta, cwiczenia na porzadku dziennym…dlugi weekent troche pozamiatal sprawe, diety brak, cwiczen to samo, cukier skacze do 200 czasami 250…jeszcze nie bylem na silowni ale wiadomo ze pojde…zastanawiam sie czy wszystko wroci do normy z przed feralnego weekendu …a wy jak myslicie ?

    dzieki

  16. Niektóre komentarze tutaj są koszmarne. Dla mnie tragedią jest cukier na poziomie 160 mg/dl po posiłku, a co dopiero wartości wyższe utrzymujące się przez dłuższy czas! A gadanie o rygorystycznej diecie to po prostu efekt niedoinformowania; można żyć z cukrzycą typu 1 jedząc dosłownie wszystko – od „zakazanych” ciastek przez czekoladki po zwyczajny biały cukier nie narażając się na częste hiperglikemie. Oczywiście opychanie się krówkami to nie jest najlepszy pomysł, ale jedna czy dwie po doliczeniu do jakiegoś posiłku? Nie widzę problemu.

  17. Picie 2 lyzek octu z jablek (ekologiczny z osadem na dnie) w duzej szklance z woda przed kazdym glownym posilkiem bardzo obnizy poziom glukozy. Any uniknac problemow z zebami (nadwrazliwosc), mozna miksture pic przez slomke. Powodzenia

  18. Hej witam wszystkich z cukrzycą borykam się już przeszło 8lat. Przez pierwsze 6 lat zazwyczaj podawałem insulinę na oko i cukry były w normie HbAc1 7. Aktualnie od 2 lat walczę to z hiperglikemią to z hipoglikemią. Najgorsze jest to ,że niestety nie wyczuwam hipo to chyba najgorsze. Podobno taki stan rzeczy następuje po uszkodzeniu OUN. A tego badziewia można się nabawić po paru ciężkich hipoglikemiach lub kwasicach. Nawet zrezygnowałem z tradycyjnego leczenia i kupiłem pompe VEO z podglądem glikemii. Co z tego bo w ciągu 10min cukier potrafi mi spaść nawet o 80mg. Więc chodzenie z cukrami na poziomie 120mg mnie nie satysfakcjonuje bo nie chce zdechnąć gdzieś na spacerze z moim psem. Może ktoś z was wie o co chodzi byłem już w szpitalu wyniki badań idealne aktualnie HbAC1 7,4, cholesterol, brak glukozy w moczu. A cukier leci na głowę 1,5h po padaniu insuliny lub nawet gdy insulina już teoretycznie nie działa. Byłem u wielu lekarzy i żaden nie jest w stanie pomóc.

  19. najlepiej nic nie jeść i pic samą wode niczego nie dotykać a będziecie żyli krotko! i może szczęśliwie? cukier mam 320 i nie robie z tym nic… jem na co mam ochote, pije gorzałę, wspólzyję bardzo często i zyje juz 58lat

  20. […] ŻRÓDŁO:                 Własne doświadczenie; poradnikzdrowie.pl; pompiarze.pl […]

  21. Hej zdradzę wam co zrobić jeśli ma się wysoki cukier na pompie insulinę
    1# należy podać insulinę!!
    2#jeśli niezadziałała na organizm to podać z pena
    3# dużo pić wody oczywiście
    4#badać który w moczu
    5# kontrolować cukier co ok 20min.
    6# jeśli wymiotujesz jedź do szpitala!!! Tam podłączom cię do kroplówki!!!!!!!
    Jeśli wymiotujesz to nieprzelewki!!!!
    Myślę że pomogłam. Choruje na to 6 lat i parę razy na to wylądowałam :-[

  22. Nie stosujcie się do „rad” samozwańczych diabetologów i dietetyków. Trzeba pamiętać, że są 3 elementy powodujące wyrównanie cukrzycy: DIETA + RUCH + wspomaganie FARMAKOLOGICZNE. DIETA musi być zróżnicowana, pełnowartościowa, z ograniczeniem cukrów prostych i !!! kalorii. Nie dajcie się namówić na stosowanie diet restrykcyjnych (typu wegańska, proteinowa itp.). Cukrzyca jest chorobą powodującą ogromne spustoszenia w organizmie. Dlatego dobór diety MUSI być poprzedzony badaniem lekarskim, a w szczególności badaniem stanu nerek. Ich zła praca nie tylko może ograniczać zażywanie niektórych leków, ale również może ograniczać spożywanie białka i większości warzyw zawierających potas. Cukrzycy najczęściej towarzyszą inne choroby i przed udaniem się do dietetyka należy mieć pełną diagnozę i zalecenia lekarskie! Lekarz diabetolog zaordynuje odpowiednie leczenie i wskaże sposoby kontrolowania cukrzycy i ewentualną modyfikację dawki leków. Ustalenie diety przez dietetyka to następny etap. Warto sobie wydrukować z Internetu tabelę indeksu glikemicznego produktów i używać tylko tych z najmniejszym IG. Nie zalecam używać tzw. „piramidy zdrowego żywienia”, która zaleca bazować na produktach zbożowych. Dla nas (diabetyków) produkty zbożowe to prawie „trucizna”. Zwłaszcza bazujące na zbożach zawierających dużo glutenu i modyfikowanych genetycznie. Pamiętajmy! Dzisiaj już prawie nie ma pszenicy i kukurydzy genetycznie niemodyfikowanej, a ta modyfikowana jest bardzo szkodliwa – szczególnie dla diabetyków. Zainteresowanych ta sprawą odsyłam do książki W. Davisa „Dieta bez pszenicy”. Dla diabetyków polecam pieczywo razowe żytnie (żyto nie było poddawane modyfikacjom genetycznym i ma garnitur chromozomów taki jak przed 200 laty). Posiłki trzeba jeść często (5 -6 razy dziennie) i nie więcej jak 400 kcal jednorazowo. W zależności od relacji między tuszą a wagą należną dietetyk wskaże optymalną ilość posiłków i kalorii. Niektóre osoby powinny stosować dietę redukcyjną, a niektóre wręcz przeciwnie. To sprawa indywidualna. Decyduje stan ogólny pacjenta + jego BMI + towarzyszące schorzenia. Wysiłek fizyczny należy włączyć do terapii jako czynnik niezbędny. Musi być dostosowany do możliwości fizycznych chorego. Zdrowy wysiłek to taki, przy którym następuje rozgrzanie organizmu bez oznak słabości (lekkie zmęczenie), nie ma przeciążeń układu kostno stawowego i mięśniowego, a dopuszczalne tętno nie przekracza tego, który USTALIŁ kardiolog. Polecam marsze (nie dreptanie!) w tempie umiarkowanym z kijkami trackingowymi. Włączają do pracy ponad 80% mięśni, zabezpieczają przed potknięciami, ułatwiają wchodzenie pod górę i z góry. I to by było na tyle. Pozdrawiam diabetyków! Muszę zaznaczyć, że mam 73 lata, na cukrzycę choruję ok. 20 lat (typu drugiego), mam już niewielkie powikłania cukrzycowe (polineuropatia, nefropatia umiarkowana i wyrównana), do tego choroba wieńcowa (stabilna), maszeruję dziennie średnio 6-8 km, a hemoglobina glikowana jest zawsze poniżej 5,9%. Najlepszą inwestycją w celach terapeutycznych (wg mojego kardiologa) jaką czynię od 20 lat jest przygarnianie porzuconego psa, który staje się moim przyjacielem i towarzyszem codziennych, wielokrotnych spacerów. Ci bracia młodsi (właściwie ewolucyjnie starsi) żyją dużo krócej niż my i dlatego obecnie mam już trzecią suczkę. Chcecie mieć optymistyczne spojrzenie na świat? Przygarnijcie psa! I nie żałujcie czasu na spacery.

  23. Ja mam z kolei inny dziwny problem – bardzo często, zazwyczaj po podaniu insuliny przed posiłkiem, mam objawy hipoglikemii (drżą mi ręce i całe ciało, mam okropne zawroty głowy), a glukometr pokazuje hiperglikemie. Po podłączeniu mnie do sensora monitorującego glikemię, sensor pokazywał szybki spadek cukru (i stąd odczuwalne objawy hipoglikemii), a glukometr pokazywał ponad 200 i wg glukometra cukier cały czas rósł. Glukometr był sprawdzany – działa dobrze. Co dziwne, po zjedzeniu łyżeczki cukru, objawy ustawały, a cukier wg wskazań glukometra – spadał lub już nie rósł. Czy ktoś z was ma podobnie?

  24. Mój mąż ma już cukrzycę od kilku lat.Zaczęło się od 490 sikał po nogach nie wiedziałam co to jest strasznie dużo pił.Okazało się że to cukrzyca 2.Od wizyty u diabetyka i diety wróciło trochę do normy.Teraz jak wie że insulina mu pomaga nie trzyma diety i potrafi mieć 515.Teraz był u lekarza bo pokazał się cukier w moczu i chyba sporo bo lekarz chciał go położyć do szpitala na co nie wyraził zgody.Dziś wprowadza dietę ale muszę się dowiedzieć jakie ma wyniki i czym to grozi.Więc ostrzegam wszystkich nie lekceważcie sobie tej choroby bo niszczy organizm skutecznie .Chyba że macie takie podejście jak mój mąż.Zyć krótko ale dobrze

  25. Hej. Pomóżcie mi. Mam cukrzyce typu 1 przez okolo 1.5 roku. Ostatnio mam codziennie cukry 300 – 400 . Jestem na pompie podaje sobie insulinie baze tez caly czas zmieniam a cukry tez nie spadaja. A jak cwicze to mam nawet 500 . Pomocyy

  26. Hej, mój cukier na czczo wyniósł dzisiaj 209. Z komentarzy wnioskuję, że to nie jest normalne, oczywiście nikt nie wie o tym oprócz moich przyjaciół, ponieważ było to mierzone w domu, swoim glukometrem. A więc moje pytanie jest następujące, ma ktoś pomysł co z tym fantem zrobić na własną rękę, tzn. jak obniżyć sobie cukier we własnym zakresie, tak żeby nikt się o tym nie dowiedział?

  27. Hej, mój cukier na czczo wyniósł dzisiaj 210. Z komentarzy wnioskuję, że to nie jest normalne, oczywiście nikt nie wie o tym oprócz moich przyjaciół, ponieważ było to mierzone w domu, swoim glukometrem. A więc moje pytanie jest następujące, ma ktoś pomysł co z tym fantem zrobić na własną rękę, tzn. jak obniżyć sobie cukier we własnym zakresie, tak żeby nikt się o tym nie dowiedział?

  28. Moja babcia ma cukrzycę od długiego czasu już, ma teraz 84 lata, je wszystko jak normalny człowiek, ale z umiarem i żyje 🙂 Mój szczur ma także cukrzycę i kiedy był na rygorystycznej diecie czyli tylko karma i brak posilku po insulinie jego stan się pogarszal. Chudl w zastraszajacym tempie i glukoza stopniowo wzrastala i trzeba bylo zwiekszac wciąż dawke insuliny. Od kiedy przestalam sluchac weterynarza i daje mu po insulinie produkty o niskim i srednim indeksie glikemicznym jego waga sie unormowala a nawet wzrosla i dawke insuliny musialam zmniejszyc z 3j do 2j bo byl zagrozony hipoglikemia. Przeczytalam także, że kurkumina, stewia, topinambur i krokosz barwierski mają pozytywny wplyw na normowanie stezenia glukozy.

  29. Nie moge patrzeć jak niektórzy z obecnych tutaj internautów piszą, że nie wolno jeść mięsa, mleka, ziemniaków, kukurydzy, jajek, sera itd. Większych bzdur nie widziałem! Choruję na cukrzycę 9 lat i zawsze jem co chce. Wystarczy czasem dobrze wyliczyć WW, nie jeść jak świnia, ćwiczyć.

    Pozdrawiam

    Moja hemoglobina 6,0

  30. Ludziska!! Żeby pozbyć się cukru wysokiego , wystarczy odstawić słodkie rzeczy np:napoje,słodycze.Dobra rada,dobra dieta. Warzywka w postaci sałatek na śniadanie,obiad normalnie przygotowany,i na kolacje sałatka z owoców lub same owoce(one zawierają także cukier,ale szybko rozkładający się ,gdyż jest naturalny,i nie szkodzi nam tak jak te zwykły:).Polecam spacery. ,rower,a nawet takie zwykłe robótki przy domu-WAżNE ABU BYĆ W RUCHU!!! tu nie chodzi o siedzenie przed kompem i klikanie.Z własnego doświadczenia wiem, jak ciężko jest przestawić się na dietę,ale dzięki temu już jakieś poprawy mam,no i najważniejsze schudłem.A to bardzo ważne jest dla cukrzyków. Jeśli ktoś chwali się ,że ma cukier ponad 500 i żyje,nic mu nie dolega,proponuję zbadać trzustkę,bo to narząd niewymienny!!!

  31. WITAM,
    JA MIAŁEM 1060 CUKRU JAK MNIE DO SZPITALA PRZYJMOWALI, ŻYJĘ, WYSZEDŁEM NA PROSTĄ, PILNUJE SIĘ I JEST OK.
    CZASAMI MAM SKOKI NA 300 ALE TO TYLKO MOJA NIEDBAŁOŚĆ WYNIKAJĄCA Z BRAKU CZASU NA TO WPŁYWA.
    UPRAWIAJCIE DUŻO SPORTU, NIE PIJCIE, NIE PALCIE(PAPIEROSÓW :-)) A WSZYSTKO BĘDZIE OK 🙂

  32. A mnie interesuje JAK TO WYLECZYĆ,? a nie jak leczyć latami. Mamy już XXI wiek. A zatem jak to skutecznie wyleczyć?

  33. Mama miała udar, szpital, cukier ponad 300 na tabletkach. Duze dawki lekarstw i brak efektu. W końcu lekarka: Odstawiamy mleko. Momentalny spadek cukru. Teraz dieta bez mleka. Pomogło.Ale na prawde zero mleka.

  34. Każdy ma inny organizm i każdy inaczej odbiera dany stan zdrowia.
    Ja choruję od małego dziecka, już minęło 46 lat… jem wszystko tylko w ograniczonych ilościach i nie mam żadnych powikłań
    Serdecznie pozdrawiam ? Nie taki diabeĺ straszny jak go malują.!!!

  35. Jeszcze nie sĺyszałam o takich rzeczach które piszesz, jak można nic nie jeść? Ja choruję już 46 lat i jem wszystko tylko w ograniczonych ilościach i nie mam żadnych powikłań
    Nie taki diabeł straszny jak go malują!!
    Serdecznie pozdrawiam!! ?

  36. Na pompie możesz mieć insulinooporność. Ja tak mam teraz. Tyle,że od 12 lat jestem na tej samej insulinie. U Ciebie zaczęło się wcześniej. Musisz iść do swojego diabetologa i mu o tym powiedzieć.
    P.S. Nie chce mi się już czytać bzdur, jakie niektórzy ludzie tu wypisują. Odezwał się wszystkowiedzący wegan. Nie ma bladego pojęcia, co kryje się pod pojęciem cukrzyca oraz wysoki poziom. Najpierw się dokształć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.