Zestawy infuzyjne – Przygotowanie miejsca wkłucia

1
1969

Kolejna, czwarta już część naszego poradnika opisuje temat przygotowania miejsca wkłucia drenu. W następnych odcinkach będziemy zajmowali się dalej ta tematyka pisząc technikach zakładania i zdejmowania zestawów infuzyjnych, także aseptyką. Bardzo ciekawi jesteśmy Waszych opinii na temat naszego poradnika, jakie są Wasze doświadczenia z tematem, piszcie i komentujcie.

Praktyczne porady dla pacjentów

Techniki antyseptyczne

  • Na początku należy umyć ręce mydłem przeciwbakteryjnym i ciepłą wodą przez 2 minuty, dokładnie osuszyć i wytrzeć do czystego ręcznika.
  • Przy przygotowaniu miejsca wkłucia należy wyczyścić obszar wielkości piłki tenisowej wokół miejsca gdzie planujemy założyć wkłucie; czynność tą rozpoczynamy od centrum i okrężnymi ruchami zmierzamy na zewnątrz tego obszaru.
  • Należy pozwolić na swobodne wyschnięcie przez ok. 60 sekund; nie dmuchać w celu szybszego osuszenia powierzchni skóry.

Owłosienie ciała

  • Należy przystrzyc owłosienie wokół planowanego miejsca wkłucia lub użyć elektrycznej golarki; inne sposób usuwania owłosienia może prowadzić do podrażnienia i/lub infekcji miejsca wkłucia.

Dodatkowe porady dla niektórych użytkowników pomp insulinowych

Nadmierna potliwość

  • Używaj super mocnych plastrów
  • Upewnij się, że powierzchnia skóry jest czysta i SUCHA przez założeniem wkłucia
  • Zastosuj metodę „kanapki” (sandwich)

– Po oczyszczeniu powierzchni skóry, załóż wkłucie poprzez warstwę sterylnego opatrunku zamiast umocowywać go bezpośrednio na skórze. Zakryj wkłucie kolejną warstwą opatrunku i umocuj go za pomocą plastra do skóry. Może być pomocne wycięcie otworu w górnej warstwie opatrunku w celu zapewnienia możliwości swobodnego rozłączenia wkłucia.

Sportowcy, dzieci i osoby aktywne

  • Zastosuj „metodę kanapki” ze względu na zwiększone ryzyko nadmiernej potliwości.
  • Wybierz taki rodzaj wkłucia, na które aktywność fizyczna nie będzie miała wpływu.

Pacjenci z tendencją do infekcji

  • Osoby narażone na zakażenie bakteriami skórnymi oraz znajdujące się pod wpływem czynników immunosupresyjnych powinny przygotowywać miejsce wkłucia w 3 krokach:

– Umyj powierzchnie skóry mydłem antybakteryjnym i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

– Umyj powierzchnie skóry roztworem antybakteryjnym i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

– Użyj antyseptycznych kompresów (np. Leko) do przetarcia powierzchni skóry i pozwól jej swobodnie wyschnąć.

  • Ludzie z tendencją do infekcji skórnych mogą być bardziej wrażliwi na każdą zmianę wkłucia dlatego też nie powinni nigdy używać wkłucia dłużej niż jest to zalecane.

Lęk przed igłą

  • U ludzi mających lęk przed stalową igłą można zmniejszyć niemiłe doznania poprzez zakładanie wkłucia jeśli skóra w miejscu wkłucia jest zdrętwiała. Uczucie odrętwienia można osiągnąć dzięki miejscowym środkom znieczulającym (niektóre środki znieczulające działają nawet do 30 min). Jeśli nie mamy dostępu do jakichkolwiek środków znieczulających to możemy miejsce wkłucia ochłodzić np. poprzez kostki lodu.
  • To bardzo ważne aby użytkownik pompy insulinowej mógł swobodnie założyć wkłucie bez potrzeby „znieczulania” skóry w momencie niespodziewanej potrzeby zmiany wkłucia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.