W dzisiejszej części poradnika dotyczącego używania zestawów infuzyjnych dla pomp insulinowych zajmiemy sie problemem konsekwencji słabej rotacji miejsca wkłucia.
- Częste iniekcje w tym samym miejscu mogą zwiększać ryzyko infekcji.
- Zmiany struktury skóry na skutek ciągłego nagromadzenia insuliny; np. wytworzona tkanka bliznowata lub rozwój nowych naczyń żylnych powodują, że absorpcja insuliny w tych miejscach jest niemożliwa do przewidzenia.
- Lipohipertrofia, przerośnięta tkanka tłuszczowa wywołana wzrostem komórek tłuszczowych w okolicy miejsca wkłucia (zobacz na rysunkach poniżej) co w efekcie prowadzi do zaburzeń absorpcji i zwiększenia zapotrzebowania na insulinę.
Uwagi dodatkowe
- Ponowne ustawienie (regulacja) dawki bazowej może być niezbędne przy wyborze nowego miejsca wkłucia. Zapotrzebowanie na insulinę w dawce bazowej może się zwiększać np. na skutek zmiany miejsca wkłucia z powierzchni brzucha na rejon bioder i pośladków, natomiast wybór nowego miejsca wkłucia, na takie które dawno nie było używane może wymagać zmniejszenia dawki bazowej.
- Mieszanie różnego typu wkłuć z różnymi miejscami wkłucia: Użytkownicy pomp insulinowych mogą stosować różnorodne typy zestawów infuzyjnych do różnych miejsc wkłucia, np. kątowe wkłucie zakładane do brzucha natomiast wkłucie wprowadzane pod kątem 900 w okolicy bioder.
- Rotacja miejsca wkłucia w okresie ciąży: Na ogół wkłucie można założyć wszędzie tam, gdzie jest wystarczająca przestrzeń na jego założenie. Regułę tę można stosować również w okresie ciąży. Nawet chociaż założenie wkłucia na powierzchni brzucha nie zaszkodzi dziecku, większość kobiet, kiedy zaczyna się im powiększać brzuch, wybiera jako miejsce wkłucia okolice bioder lub zewnętrzną powierzchnię uda.
Zapobieganie zakażeniu (infekcji)
Ważne informacje dla użytkowników pomp insulinowych:
- Zakażenia mają swój początek pod skórą, na końcu kaniuli lub igły a nie na powierzchni skóry.
- Oznaki i symptomy zakażenia:
– Podniesiony poziom cukru we krwi
– Zaczerwienienie skóry
– Ciepłota skóry
– Grudki pod skórą
– Wydzielina ropna
– Ból
– Gorączka
- Poważne zakażenia mogą wymagać chirurgicznego nacięcia i drenażu
- Zastosowanie antybiotyków może być niezbędne w procesie leczenia; niezwłocznie powinno się skontaktować z przedstawicielem opieki medycznej.
Środki, które należy przedsięwziąć w celu prewencji
Użytkownik pompy insulinowej powinien
- zawsze myć ręce.
- unikać dotykania produktami sterylnymi powierzchni niesterylnych.
- zdezynfekować miejsce wkłucia
- unikać dmuchania lub dotykania wkłucia lub powierzchni skóry podczas przygotowywania miejsca wkłucia; pozwalać na swobodne wyschnięcie skóry po użyciu roztworu antybakteryjnego przez przynajmniej 60 sek.
- nie utrzymywać wkłucia dłużej niż jest to zalecane.
- nie używać wielokrotnie produktów, chyba że jest stosowna informacja o tym.
- nie używać przedmiotów jeśli opakowanie uległo uszkodzenia lub minął okres ważności gdyż mogą już być niesterylne.
- upewnić się, że plaster lub opatrunek jest właściwie przymocowany do skóry.
- zabezpieczyć pętle drenu (ułożyć pętle drenu przy powierzchni skóry w pobliżu miejsca wkłucia); jeśli niechcący pociągnie się za dren, zabezpieczona pętelka uchroni przed wyrwaniem ze skóry.
- zmienić wkłucie natychmiast przy pierwszych objawach bólu, obrzęku, zaczerwienienia lub dyskomfortu.
- kontrolować regularnie miejsce wkłucia.
Dodaj komentarz