Metody rotacji miejsc wkłucia
Rotacja miejsc wkłucia za każdym razem pozwala na regenerację skóry co zapewnia, że absorpcja insuliny z każdego miejsca nie jest zaburzona jej nadużyciem. Niektóre metody rotacji miejsca wkłucia, które są powszechne w użyciu zostały opisane poniżej. Jednak jeśli ktoś opracował swój własny system zmiany miejsca wkłucia, który jest efektywny, może być zastosowany w przypadkach indywidualnych.
Metoda zegara
- Wyobraźmy sobie tarczę zegara umieszczoną np. po prawej stronie brzucha; pierwsze wkłucie zakładamy na godzinie 12, drugie na godzinie 3, trzecie na godzinie 6 a czwarte na godzinie 9.
- Następnie wyobrażoną tarczę zegara przesuwamy w inny obszar brzucha i powtarzamy kroki opisane powyżej.
- Nowe miejsce wkłucia powinno znajdować się przynajmniej 5 cm (2 cale) od poprzedniego.
Metoda ćwiartki koła
- Podzielmy powierzchnię brzucha na 4 części. Każdą ćwiartkę dzielimy na kilka mniejszych części. Zmieniamy miejsce wkłucia rozpoczynając od części 1, następnie część 2, kolejna część 3 i tak dalej zgodnie z kolejnością cyfr tak jak na załączonym rysunku.
Metoda poziomych linii
- Wyobraźmy sobie poziomie linie biegnące w poprzek brzucha.
- Rozpoczynamy od pierwszej linii (patrz rysunek poniżej) zakładając kolejne wkłucia wg rosnącej kolejności liczb.
- Następnie przechodzimy do kolejnych linii zmieniając wkłucia wg rosnącej kolejności liczb i unikając powierzchni w bezpośrednio wokół pępka.
Częstotliwość zmiany wkłucia
- Stalowe igły muszą być zmieniane co 1-2 dni.
- Miękkie kaniule muszą być zmieniane co 2-3 dni
Wyjątki
- W okresie ciąży wszystkie wkłucia powinny być zmieniane co 1-2 dni.
- Wkłucie powinno być zmienione natychmiast w przypadku występowania kwasisy ketonowej, bólu, podrażnienia lub krwawienia oraz gdy bolus korekcyjny nie przyniósł żądanego efektu i nie obniżył niespodziewanego wysokiego poziomu cukru we krwi (w tym przypadku oprócz zmiany wkłucia powinno się podać zastrzyk korekcyjny).
Dodaj komentarz