WOŚP pomógł w sprawie Kasi

0
1310

Każdy maturzysta z jakąkolwiek dysfunkcją zdrowotną może zdawać egzamin ze swoimi rówieśnikami.

Wszystko za sprawą Kasi, maturzystki z Wrocławia, której przypadkiem zainteresowali się już w zeszłym roku dziennikarze. Kasia chora na cukrzycę używa glukometru do ciągłego badania poziomu cukru we krwi. Na wniesienie tego urządzenia na salę egzaminacyjną nie wyraził zgody dyrektor szkoły. Kasia miała z glukometrem zdawać maturę w osobnej sali, przed osobną komisją egzaminacyjną, lub bez glukometru z rówieśnikami. Brak tego urządzenia przy silnym stresie, jakim jest sam egzamin, balansuje na granicy zagrożenia zdrowia Kasi.

WOŚP pomógł w sprawie Kasi na antenie programu Kręcioła Jurka OwsiakaCałą sprawą zajęła się Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zwracając się do p. Marka Legutko, Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jesienią ubiegłego roku stwierdził on, że w ramach zdroworozsądkowej interpretacji istniejących przepisów, nie widzi konieczności zdawania przez Kasię matury na osobnej sali. Mimo takiego oświadczenia (opublikowanego w programie telewizyjnym Jurka Owsiaka p.t. „Kręcioła”), sprawa Kasi nie została w żaden sposób rozwiązana. Dyrektor obstawał przy swojej decyzji.

Fundacja w miniony czwartek, 12 kwietnia, zwróciła się z pytaniem do Ministra Edukacji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o rozwiązanie tego programu. Minister Roman Giertych odpowiedział, natychmiast przekazując nam za pośrednictwem swojego sekretariatu informację, że polecił dyrektorowi, aby dopuścił Kasię do egzaminu maturalnego razem z rówieśnikami. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że takie zachowanie dyrektora szkoły jest dyskryminacją, co wyraził w swoim piśmie do Ministra Edukacji, pisząc:

Pragnę wyrazić swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją, która stanowi przykład dyskryminacji ucznia ze względu na stan zdrowia, pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i ustanowioną w art. 32 Konstytucji RP zasadą równości wobec prawa.

W dniu dzisiejszym, na konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji zakupu osobistych pomp insulinowych, nasi goście – dr Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich, oraz Marek Legutko – Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej, potwierdzili, że Kasia powinna zgodnie z przepisami zdawać egzamin dojrzałości z rówieśnikami. Pan Marek Legutko stwierdził, że CKE zacznie bardziej uważnie przyglądać się problemowi zdawania egzaminu maturalnego przez dzieci z dysfunkcjami zdrowia. Przyznał, że jest to problem i egzamin w osobnej sali nie powinien stanowić dodatkowego stresu przy zdawaniu Egzaminu Dojrzałości.

Jesteśmy wdzięczni, że dzięki mediom i bardzo rzeczowemu stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także dzięki szybkiej reakcji Ministerstwa Edukacji Narodowej, problem Kasi pomoże jej rówieśnikom w przyszłości, by w podobnych sytuacjach nic nie zmusiło ich do zdawania egzaminu maturalnego w osobnej sali.

Misiek

 

Źródło: www.wosp.org.pl , 17.04.2007.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.