Spis wszystkich dostępnych pomp insulinowych które można kupić był od dawna potrzebny. Powstał on pierwotnie w 2006 roku i obejmował wszystkie pompy insulinowe wtedy dostępne. Obecnie część z nich nie jest już sprzedawana np: H-Tron, weszło parę nowych modeli np: nowa pompa insulinowa Paradigm 715. Zapraszamy do zapoznania się, nie jest to tabelka z danymi technicznymi, ani tym bardziej ocena, bo ta byłaby subiektywna. Wkrótce także osobny artykuł z aktualnymi cenami pomp insulinowych i koszt zestawów infuzyjnych.Zachęcamy do przeczytania opisów i podyskutowania o tym, które pompy insulinowe dla Was najlepsze, które funkcje są naprawdę potrzebne, a które są „zbędnym wodotryskiem”. Dane i zdjęcia pochodzą z materiałów producentów dostępnych w internecie. Ostatnia aktualizacja to 26.06.2009 r. Rafał
Accu-Chek Spirit
Najnowsza pompa szwajcarskiej firmy Roche Diagnostics. Jej cechą charakterystyczną jest trójstopniowe menu (podstawowe, zaawansowane i osobiste) w języku polskim, pozwalające na łatwą obsługę. Pompa posiada cztery rodzaje bolusa (standardowy, przedłużony, kombinowany i szybki, podawany przy pomocy dwóch przycisków łatwo wyczuwalnych pod ubraniem) i aż pięć profili dawek bazowych, programowanych na każdą godzinę. Insulina bazowa podawana jest co 3 minuty, aby jak najwierniej naśladować ludzką fizjologię. Osoby leworęczne mogą odwrócić podświetlany ekran o 180 stopni. Accu-Chek Spirit jest wodoodporny.
Accu-Chek D-TRONplus
To jedyna pompa insulinowa na świecie, w której można stosować gotowe wkłady z insuliną Humalog firmy Eli Lilly, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Dostępne są też szklane pojemniki, które można napełnić innymi insulinami. Specjalne czujniki nieustannie kontrolują ilość insuliny w ampułce. Accu-Chek D-TRONplus oferuje użytkownikowi dwa rodzaje bolusa (standardowy i przedłużony) i dwa profile dawek bazowych, programowanych na każdą godzinę. Insulina bazowa podawana jest co 3 minuty, aby jak najwierniej naśladować ludzką fizjologię. Pompa szwajcarskiej firmy Roche Diagnostics posiada duży, podświetlany wyświetlacz.
Paradigm 722
Najnowszy model pompy insulinowej amerykańskiej firmy Medtronic Minimed. To pierwsza pompa umożliwiająca ciągłe monitorowanie glikemii. Pomiary wymagają jednak umieszczenia pod skórą osobnej elektrody. Producent zaleca też mierzenie cukru glukometrem przed posiłkami i przed snem. Pompa Paradigm 722 posiada menu w języku polskim i tzw. kalkulator bolusa – funkcję pomagającą w obliczeniu dawki insuliny w zależności od poziomu cukru i ilości węglowodanów w posiłku. Paradigm 722 oferuje użytkownikowi trzy rodzaje bolusa (standardowy, przedłużony i kombinowany). Częstotliwość podawania insuliny bazowej uzależniona jest od jej dawki.
Paradigm 715
Następca modelu Paradigm 715 w Europie. Pompa amerykańskiej firmy Medtronic Minimed oferuje trzy rodzaje bolusa (standardowy, przedłużony i kombinowany) i cztery profile dawki bazowej. Częstotliwość podawania bazy uzależniona jest od jej wielkości. Paradigm 715 posiada tzw. kalkulator bolusa pomagający w obliczaniu dawki insuliny w zależności od poziomu cukru i ilości węglowodanów w posiłku oraz menu w języku polskim. .Pompę można kupić w jednym z 4 kolorów: grafit, przeźroczysty, niebieski, fiolet. Zasilana jest przez małe paluszki AAA alkaliczne. Można do niej dokupić pilota.
DANAdiabecare R
Pompa produkowana przez koreańską firmę Sooil. Wyposażone w szwajcarski silnik urządzenie oferuje cztery a nie trzy rodzaje bolusa jak jej poprzedniczka. Obecnie to są bolus prosty, podwójny, przedłużony, programowalny. Poziom dokładności to odpowiednio 0,05 j/bolus; 0,1 j/bolus; 0,5 j/bolus; 1,0 j/bolus a maksymalna dawka to 80 jednostek. Pompa jest maleńka, producent zachwala ją, r to najmniejsza pompa insulinowa na rynku a to ze względu na rozdzielenie elektroniki w formie pilota. Baterie 3,6 V starczają według zapewnienia producenta na 8 do 12 tygodni. Pompa insulinowa DANAdiabecare R jest dostępna w pięciu kolorach – Biały, Antracyt, Czarny, Zielony, Różowy. Pompa rozprowadzana jest przez dystrybutora, firmę Glukopharm. Firma Sooil nie posiada w Polsce przedstawicielstwa.
Pompy insulinowe które już nie są sprzedawane w Polsce.
Deltec Cozmo
Beniaminek na polskim rynku pomp insulinowych, produkowany przez firmę Smith Medical. Urządzenie oferuje trzy rodzaje bolusa – podstawowy, przedłużony i kombinowany oraz cztery profile dawki podstawowej, podawanej co 3 minuty. Pompa dysponuje kalkulatorem bolusa „Meal Maker” – pomagającym w obliczeniu dawki insuliny w zależności od poziomu cukru i ilości węglowodanów w posiłku. Deltec Cozmo posiada niestety menu w języku angielskim i pozwala na dodawanie własnych tekstów. Pompa rozprowadzana jest przez dystrybutora. Firma Smith Medical nie posiada w Polsce przedstawicielstwa a jedynie dystrybutora, jest nią firma Akme.
Ponieważ firma Smit Medical wycofała się z produkcji pomp insulinowych w ogóle to przesunąłem tę pompę do działu nie sprzedawanych mimo, że firma Akme jeszcze prowadzi jej sprzedaż. Obecnie firmy Roche i Minimed Medtronic prowadzą wymianę pomp insulinowych na swoje.
H-TRONplus
Najstarszy i najbardziej wypróbowany model pompy produkowany przez szwajcarską firmę Roche Diagnostics. Oferuje on wszystkie podstawowe funkcje i jest niezmiernie łatwy w obsłudze. Bolus podawany jest w jeden, prosty sposób. Dawkę podstawową, tzw. bazę, programuje się na 24 godziny, Insulina bazowa podawana jest co 3 minuty, aby jak najwierniej naśladować ludzką fizjologię. Można ją tymczasowo zmniejszyć lub zwiększyć od 0% do 200%. Menu użytkownika zaprojektowane zostało w formie ikon, przez co obsług H-TRONplus jest bardzo intuicyjna. Przyciski pompy są dobrze wyczuwalne także pod ubraniem
Paradigm 508
Najstarszy model oferowany przez amerykańską firmę Medtronic Minimed. Pompa oferuje użytkownikowi trzy rodzaje bolusa (standardowy, przedłużony i kombinowany) i trzy profile dawki bazowej – Standard, Baza A i Baza B. Ta ostatnia podawana jest z częstotliwością co 30 minut. Podobnie, jak w przypadku innych pomp Medtronic Minimed, istnieje możliwość dokupienia pilota umożliwiającego sterowanie pompą na odległość. Minimed 508 posiada menu w języku angielskim. 508 pozwala na ustawienie osobistych limitów bezpieczeństwa, które nie pozwolą np. na podanie zbyt dużej dawki insuliny. Pompa ta jest już wycofana ze sprzedaży.
Paradigm 712
Poprzednik Paradigm 722 w Europie. Pompa amerykańskiej firmy Medtronic Minimed oferuje trzy rodzaje bolusa (standardowy, przedłużony i kombinowany) i trzy profile dawki bazowej. Częstotliwość podawania bazy uzależniona jest od jej wielkości. Paradigm 712 posiada tzw. kalkulator bolusa pomagający w obliczaniu dawki insuliny w zależności od poziomu cukru i ilości węglowodanów w posiłku oraz menu w języku angielskim.Współpracuje z systemem ciągłego monitorowania glikemii Guardian RT, wymagającego umieszczenia pod skórą osobnej elektrody. Istnieje możliwość dokupienia pilota sterującego pompą na odległość. Pompa ta jest już wycofana ze sprzedaży i zastąpił ją model 715.
DANAdiabecare II
Pompa produkowana przez koreańską firmę Sooil. Wyposażone w szwajcarski silnik urządzenie oferuje trzy rodzaje bolusa – podstawowy, przedłużony i kombinowany oraz jeden profil dawki podstawowej, programowany na każdą godzinę i podawany co 4 minuty. DANAdiabecare II to najmniejsza pompa na rynku (75x45x19 mm), dostępna w czterech kolorach – niebieskim, czarnym, zielonym i kości słoniowej. Menu jest w języku angielskim. Posiada oszczędzającą energię funkcję uśpienia. Pompa rozprowadzana jest przez dystrybutora. Firma Sooil nie posiada w Polsce przedstawicielstwa a jedynie dystrybutora jest nią firma Wakaz.
Dodaj komentarz