Jak rozmawiać z bliską osobą o cukrzycy?

2
2150

khuhn/stock.xchng   Nie ma wątpliwości, że zdiagnozowanie cukrzycy zmienia życie. Powstają pytania: Co to oznacza? Co muszę robić? Co się ze mną stanie?

To, czego często się nie zauważa przy zadawaniu tych pytań jest fakt, że nie tylko życie osoby z tą chorobą ulega zmianom. Partner/partnerka lub mąż/żona diabetyka będzie zadawać wiele z tych pytań.

Informowanie partnera o sprawach związanych z cukrzycą

Jak zacząć odpowiadać na te pytania, aby być pewnym, że partner/partnerka albo mąż/żona jest na bieżąco?

Diabetyk powinien zapewnić swojego partnera/partnerkę, że życie jakie znali do tej pory nie jest koniecznie skończone. Ale – w tym samym czasie – nie da się zlekceważyć starannej troski o samego siebie i czasami wprowadzić drastyczne zmiany stylu życia, czego wymaga choroba.

Wielu ekspertów zajmujących się cukrzycą twierdzi, że dobra komunikacja oraz wspólny udział w różnych czynnościach są kluczem do zachowania zdrowej relacji, gdy cukrzyca wkroczy do naszego życia.

„Czasami obciążenie spowodowane przymusem wyjaśniania wszystkiego od samego początku – co to jest cukrzyca, co trzeba robić, aby ją kontrolować – jest bardzo duże i powoduje, że edukację partnera/partnerki odkładasz na później” – mówi Joe Solowiejczyk, która sama ma cukrzycę typu 1.

Solowiejczyk – pielęgniarka i dyplomowana konsultantka zajmująca się cukrzycą – mówi: „Istotne jest, aby oboje z Was znalazło kilka chwil w swoim zabieganym życiu na cukrzycę” jeśli chcecie uniknąć poczucia odsunięcia partnera/partnerki od tych spraw. Codzienne sprawy, takie jak zmiany w menu, muszą zostać omówione. Sprawy emocjonalne związane z zaangażowaniem i intymnością także powinny być poruszone.

Solowiejczyk mówi, że obecność osoby z zewnątrz (np. lekarza) może być bardzo pomocna. Może to pomóc diabetykowi pozbyć się ciężaru i sprawić, że partner/partnerka poczuje się bardziej komfortowo przy zadawaniu pytań.

Cukrzyca dotyka obie osoby w związku

Aby pozostać zdrowym, diabetyk musi skupić się na samoopiece i przyjąć odpowiedni styl życia, w którym znajdzie się miejsce dla dobrej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Te wymagania związane ze stylem życia – czasami wymagające drastycznych zmian – będą korzystne dla obojga partnerów. Jednak zmiany bywają przerażające i niektórzy partnerzy będą się im opierać.

Mart1n/stock.xchng   Janis Roszler – współautorka książki „The Secrets of Living and Loving with Diabetes”(„Sekrety życia i kochania cukrzycy”) – mówi, że jest to kolejny przypadek sytuacji, w której zaangażowanie ukochanej osoby jest szczególnie ważne.

„Uważam, że ludzie łatwiej akceptują zmiany, gdy mają dokładne informacje. Zachęcam osoby chore na cukrzycę, aby zaprosili swoich ukochanych na zajęcia na temat cukrzycy lub poszli razem na wizytę do lekarza. W ten sposób mają szansę nauczyć się, czego mogą oczekiwać, a także uzyskują odpowiedzi na swoje pytania”.

Roszler zauważa także, że niektóre obszary samoopieki, szczególnie dieta oraz ćwiczenia fizyczne, stają się łatwiejsze, jeśli się je z kimś dzieli. „O wiele łatwiej przestrzegać planu posiłków, gdy pokarmy, których powinno się unikać, nie pojawiają się w domu”. Roszler dodaje, że ćwiczenia razem z ukochaną osobą (jazda na rowerze, taniec, spacery, joga, itd.) mogą być świetną zabawą.

Gdy seks przestaje być tym samym co kiedyś

Cukrzyca może wkraść się i do sypialni. Niektórzy mężczyźni w wyniku cukrzycy zaczynają cierpieć na impotencję. Niektóre kobiety odczuwają suchości pochwy, co może sprawiać ból przy stosunku. Depresja, która jest częstym skutkiem ubocznym cukrzycy, może wpływać na brak pragnienia bliskości, tak jak niektóre leki.

Lekarze mają świadomość tych problemów. Czasami coś tak prostego jak zmiana leku może pomóc w przywróceniu zainteresowania seksem. Tak samo jak w przypadku wszystkich kwestii związanych ze stylem życia, istotne jest, aby nasz lekarz wiedział o wszystkich naszych niepokojach.

Otwartość z partnerem/partnerką jest równie ważna. Powiedz mu/jej, że te trudności nie są niczyją winą i że kiedyś miną. Rozmawiajcie i szukajcie nowych sposobów, aby cieszyć się sobą.

O jednej rzeczy należy pamiętać: stosunek jest rodzajem ćwiczenia fizycznego i jako taki może czasami obniżyć poziom cukru we krwi. Zapytaj lekarza czy istnieje potrzeba zjedzenia przekąski przed zbliżeniem oraz zmierzenia cukru we krwi po nim. (DVD Sex, Intimacy, and Diabetes – Sex, Intymność i Cukrzyca – zawiera wiele pomocnych informacji).

Gdy rozmowa wydaje się trudna

Grzesiek/stock.xchng   Badania przeprowadzone w 2005 roku ujawniły, że wielu partnerów osób z cukrzycą typu 2 jest narażonych na ryzyko zachorowania, tylko dlatego, że stosują tę samą dietę i wykonują te same ćwiczenia fizyczne. Gdy osoba chora na cukrzycę zaangażuje swojego partnera/partnerkę w zmiany dotyczące zdrowego stylu życia, pomoże to zredukować ryzyko rozwoju choroby u bliskiej osoby. Gdy partner/partnerka wie, że jego/jej zdrowie jest także zagrożone, może to ułatwić rozmowy o cukrzycy.

Tak jak we wszystkich aspektach utrzymywania zdrowego związku partnerskiego, współpraca jest niezmiernie istotna, kiedy stajemy w obliczu cukrzycy. Badania dowiodły, że im bardziej partnerzy współpracują i wspierają się nawzajem w walce z wyzwaniami stawianymi przez cukrzycę, tym większe będą korzyści dla samego związku oraz zdrowia obojga partnerów.

Źródło: diabetes.about.com, tłumaczenie: Monika Szurdyga, zdjęcia: stock.xchng

2 KOMENTARZE

  1. Tak ! Cukrzyca, jak każda inna choroba, wymaga zmiany dotychczasowego stylu życia, więc bez zrozumienia i współpracy ze strony najbliższych jest to praktycznie niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.