Cukrzyca i Test HbA1c

37
10257

kropla krwi do badania HbA1cTest A1c (zwany również HbA1c, hemoglobiną glikowaną lub hemoglobiną glikolizowaną) jest bardzo dobrym wskaźnikiem wyrównania cukrzycy. Podczas gdy kontrola poziomu cukru we krwi w domu jest wskaźnikiem w danym momencie, test HbA1c pokazuje średnią wartość cukru we krwi na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Zrozumienie wartości HbA1c

Dla zdrowej osoby typowym poziomem HbA1c jest wartość około 5%. Eksperci nie potrafią ustalić optymalnej wartości HbA1c dla osób z cukrzycą. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA – American Diabetes Association) zaleca, aby wynik ten był równy lub poniżej 7%. Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologów Klinicznych (American Association of Clinical Endocrinologists) zaleca osiągnięcie wyniku 6,5% lub poniżej.

ADA podkreśla także, że optymalne wartości HbA1c powinny być indywidualizowane. Każdy diabetyk powinien skonsultować się ze swoim lekarzem, aby ustalić jaki poziom hemoglobiny glikowanej będzie dla niego odpowiedni.

Amerykański Departament Zdrowia (NIH – National Institutes of Health) mówi, że obniżenie poziomu HbA1c już o 1% (np. z 8% na 7%) redukuje ryzyko powikłań związanych z zaburzeniem czynności oczu, nerek oraz nerwów o 40%.

Poniższe liczby obrazują jakiej wartości cukru we krwi odpowiadają poszczególne wyniki HbA1c. Przeciętny poziom cukru we krwi o wartości 150 mg/dL (miligramów na decylitr) oznacza, że wynik HbA1c wynosi około 7%. Jest to wartość powyżej tej określanej mianem „normalnej”, ponieważ uważa się, że cukrzyca zostaje zdiagnozowana, gdy poziom cukru we krwi osiąga wartość około 126 mg/dL.

HbA1c

Przeciętny poziom cukru we krwi

5%

95,5 mg/dL

6%

125 mg/dL

6,5%

139,75 mg/dL

7%

154,5 mg/dL

8%

184 mg/dL

9%

213,5 mg/dL

Jak funkcjonuje test HbA1c

Hemoglobina A – która jest białkiem wewnątrz erytrocytów (czerwone ciałka krwi) – przenosi tlen w organizmie. Kiedy w krwioobiegu pojawia się glukoza, może ona przylgnąć (glikolizować się) do białka hemoglobiny A. Większa ilość glukozy we krwi oznacza, że więcej jej przylega do hemoglobiny i wyższa wartość procentowa białek hemoglobiny ulega glikolizacji.

Gdy glukoza już przylgnie do białka hemoglobiny, zazwyczaj pozostaje tam przez całą długość istnienia białka hemoglobiny A – czyli aż 120 dni. I dlatego właśnie w każdym momencie glukoza przyłączona do białka hemoglobiny A odzwierciedla poziom cukru we krwi w okresie dwóch do trzech miesięcy poprzedzających badanie.

Test HbA1c mierzy ile glukozy przylgnęło do hemoglobiny A albo – bardziej szczegółowo – jak wysoki procent białek hemoglobiny została zglikolizowana. W ten sposób właśnie 7-procentowy wynik HbA1c oznacza, że 7% z białek hemoglobiny jest zglikolizowany.

Poziom HbA1c danej osoby nie zmieni się znacząco w przeciągu kilku dni, lecz zmiana wartości wyniku będzie zauważalna jako odpowiedź na zmianę ogólnej kontroli glukozy. Szacuje się, że minione miesiące stanowią około 50% wartości HbA1c, tak więc wartość ta może się zmienić na przestrzeni zaledwie kilku tygodni.

Jak często powinno robić się test HbA1c?

Osoby chore na cukrzycę powinny badać poziom hemoglobiny glikowanej co trzy miesiące, a jeżeli poziomy cukru we krwi są dosyć stabilne na poziomach bliskich poziomom u zdrowej osoby, wtedy wystarczy przeprowadzać to badanie dwa razy w roku. Lekarze powinni powiedzieć swoim pacjentom jaka częstotliwość testu HbA1c jest wskazana, aby samokontrola stała się łatwiejsza. Częstsze wykonywanie tego badania zalecane jest w przypadku zmian dotyczących leczenia.

Jak wykonuje się test HbA1c?

Test HbA1c, zazwyczaj wykonywany przez lekarza lub pielęgniarkę, jest bezbolesny. Potrzebna jest tylko mała kropla krwi, a próbka jest analizowana na miejscu lub przesyłana do laboratorium (*).

Jakie są ograniczenia dotyczące testu HbA1c?

Mimo że test HbA1c jest dobrym wskaźnikiem wyrównania glikemii, nie może on zastąpić samokontroli poziomu cukru we krwi. Jak i inne testy, wyniki mogą być różne w zależności od laboratorium. Test HbA1c nie jest kalibrowany wszędzie tak samo, próbuje się jednak ujednolicić ten test według międzynarodowych standardów.

Wyniki testu HbA1c mogą być mylące w przypadku, jeżeli trwałość czerwonych ciałek krwi zostaje przedłużona lub zredukowana – niektóre choroby mogą wywołać błędnie podwyższony wynik (jak to się dzieje w przypadku anemii) lub błędnie obniżony (w przypadku hemolizy).

Dobra nowina na zakończenie: jeśli ktoś wybiera się na badanie hemoglobiny glikowanej, nie musi iść na nie na czczo – posiłek zjedzony tego samego dnia nie będzie miał wpływu na wynik testu.

Źródło: diabetes.about.com, tłumaczenie oraz zdjęcie: Monika Szurdyga

* W Polsce często jeszcze laboratoria nie mają urządzenia do wykonania tego testu na miejscu i do badania pobierana jest krew z żyły.

Ponieważ artykuł ten pochodzi z amerykańskiego serwisu, polecam 3 polskie serwisy:

e-kobiety.pl- o hemoglobinie glikowanej, dane o polskich pacjentach

diabetyk.org.pl – o prawidłowej kontroli glikemii

przychodnia.pl – szczegółowe informacje o HbA1c.

37 KOMENTARZE

 1. Dwa miesiace temu rozpocząłem leczenie,cukier 430.Leki Glibetic 4mg.
  Po miesiącu Glibetic 2mg.Dieta ścisła,cukier ok. 120 i czasem skacze
  wyżej.Po konsultacji lekarskiej,dodatkowo Formetic 500.Lubię dobrze
  zjeść i ostatnio cukier 160.Palę papierosy i okazjonalnie zaplikowałem sobie koniak dwa dni z rzędu.Pytanie:czy jest szansa
  aby pozostać na leczeniu tymi lekami czy też przejść na insulinę.
  Info.dodatkowe:
  waga ciała 74 (prawidłowa do wzrostu)
  ciśnienie tętnicze 130/80

 2. witam Alexander jeśli mogę ci radzić to przejdź na insulinę ja też bylem na tabletkach 6 lat i zaczęła wysiadać jedyna nerka jedną mam wyciętą z powodu raka jestem na insulinie i nie narzekam ,palenie i wódeczkę odstaw ja paliłem 100 dziennie i już 8 lat nie palę podejrzewam że dlatego żyję pozdrawiam Jurek.

 3. […] oznacza, ze Twoja cukrzyca jest pod kontrolą (średnie cukry w ostatnich 3 m-cach coś koło 120) Cukrzyca i Test HbA1c Pozdrowienia […]

 4. cukier 200 AbA1C 9 potem 8.1 na dwoch roznych aparatach od pewnego czasu nie daje rady [2 miesiace[ z tym cukrem mam dosc //////

 5. Od dokładnie 30 lat na insulinie /1980 rok insulina lente i maxirapid/ od ponad 9 lat insuliny HUMA JET M3
  od niespełna roku insulina Humulin N i Humulin R rano 14 jm.R i 8 jm.N w południe 10 jm.R wieczorem
  przed snem 22 jm.N
  Poziomy cukru we krwi prawidłowe jeżeli jestem konsekwentny w przestrzeganiu diety 95 mg/dl / 125 mg/dl
  ale…. bywa i 180 mg/dl a nawet ponad 200 mg/dl
  Wartości podane jako pierwsze chciałbym mieć zawsze ale jak zauważyłem ma na to wpływ szereg
  aspektów związanych z pracą, stresem i innymi moimi chorobami jak również stosowaniem odpowiedniej
  diety.
  Wiem, że jest to realne lecz trzeba być w tej sytuacji „karnym” wobec siebie samego
  Na marginesie i przez zwykłą ciekawość policzyłem średnią ilość wykonanych iniekcji zastrzyków z insulną
  która wynosi – bagatela ……..44. 000 iniekcji do chwili obecnej
  Nie dajmy się cukrzycy w tej chorobie trzeba bardziej walczyć z samym sobą niż z chorobą
  Pozdrawiam

 6. W odpowiedzi do postu Jana z 4 kwietnia 2009 roku
  wynik genialny
  Przez ciekawość muszę zadać to pytanie
  – nie jesteś jak sądzę diabetykiem ??

 7. Moje dziecko ma 9 lat choruje na cukrzyce tp.1 od dwóch lat ma pompe insulinową.Ostatni nasz wynik 6,3% bardzo się ciesze ale nie zawsze jest tak słodko.Pozdrawiam

 8. życzę każdemu lotów Hba1C na poziomie 6-7% rok temu miałem 6,3% a teraz poleciałem w 9,3% wysiadają mi oczy i mam doła z powodu tej choroby i jeszcze jak pomyśle o powikłaniach jakie mnie czekają to szokkkk….ta choroba to ciężki temat walka samego ze sobą teraz muszę poprawić wyniki i odwiedzić lekarza za pare m-cy jak się unormuje wszystko

 9. ja miałem to samo HbA1c 8,7 zaczynała wysiadać mi jedyna nerka do tego przyplątała się arytmia i neuropatia ale wziąłem się za siebie i wyniki znacznie się poprawiły HbA1c 5,6 , eGFR 48 było 32 ,kreatynina 1,5 było 2,1,klirens kreatyniny 60 był 36, po prostu kolego trzeba przejść na dietę cukrzycową i jak jesteś na tabletkach to radzę insulinę Novrapid pozdrawiam i życzę zdrówka

 10. cześć
  dzisiaj dostałam wynik testu : 6,7% HB.
  Błagam napiszcie mi co to znaczy ? mam tą cukrzyce czy nie – o co właściwie chodzi , bo już nie nadążam?

 11. czesc Aga ; ja mam cukrzyce od2003 roku teraz apikuje dwie ruzne insuliny (rapit oraz basal) 5 razy dziennie,moj hba1c wynosi 7,1, zaczelo sie tak jak uciebie 6,7 wes to do serca niedopusc do pogorszenia tego wyniku zacznij uprawiac sport , najleprze jest bieganie lob plywanie , ja naprzyklad mierze poziom cukru np.200 po przebiegnieciu 2km spada mi do 130 , najpierw dieta i sport , chemia to ostatecznosc. pozdrwiam

 12. witam!! ja dopiero w sierpniu 2010 dowiedzialem sie ze mam cukrzyce, cukier w chwili przyjecia do szpitala mialem 560(w pierwszym glukometrze skali zabraklo:P) na czczo a wyniki Hba1c -26,19, troche lipa ale to dlatego nie wiedzialem ze jestem chory…. teraz biore insuline Humulin N i Humalog Humulin po 8jm rano i wieczorem no i humalog po 5jm rano w poludnie i wieczorem, kurcze najtrudniej to mi jest diete utrzymac, wczesniej wazylem 90 kg a teraz jedyne 70 chociaz w momencie przyjecia do szpitala wazylem 59kg. Czy ktos ma jakis dobry patent na utrzymanie diety?? chociaz to najwiecej ode mnie zalezy ale jak by ktos mial jakas fajna porade to z gory dziekuje:) bo w ostatnie swieta to mialem czasem okolo 410 cukru:( pozdrawiam

 13. najważniejsze wg mnie w diecie: jesć 5 niewielkich posiłków dziennie i ograniczyć węglowodany z pieczywa, mąk i ziemniaków, tzn.jeść ich mniej, a węglowodanów szukać np w warzywach, no i mięso, masło , smalec, tłusta śmietana, ale niewiele!

 14. hej słuchajcie ja choruję 13 lat i powiem tak byłam na penach od sierpnia zeszłego roku jestem na pompie i moja hemoglobina od tego czasu ładnie spada, przy podłączeniu miałam 6,7 miesiąc pozniej 6,5 trzy miesiące później 6,3 a od wczoraj mam 5,9 jutro mam wizyte u lekarza aż się boję bo strasznie babka jest dociekliwa a ja mam cukry dosyć różne bo 60-380 nie wiem czemu tak mi spada hemoglobina ale jestem w szoku nie trzymam diety ćwiczę często ale zmniejszam dawki przy pompie a moja ogólna liczba jednostek na dobe wynosi nie więcej jak 44j Humalogu. Ktoś ma jakieś wątpliwości że się nie da wszystko się da cuda się zarzają ja nie wierzę w swoją hemoglobinę i to że nic się nie dzieje a często robie badania i wszystko jest ok szok

 15. witam, choruję na cukrzycę już 22 lata,byłam malutka jak zachorowałam. Jestem teraz w ciąży, cukry się utrzymują, HbA1c 5,7. Ale niestety od kilku lat nie mam tarczycy i z wynikami walczę. Też doradzam insulinę, tabletki myślę,że szkodzą też na żołądek…jak większość leków. Ci co krótko chorują,nie załamujcie sie,są czasami kiepskie dni ale nie warto się dołować jak nieraz coś będzie nie tak. pozdrawiam wszystkich chorusów 🙂

 16. Witam, ja choruje od kilku lat. Mam cukrzyce typu MODY, mam 28 lat. Powiem szczerze że ledwo żyje jestem na tabletkach cały czas a cukier mi skacze okropnie z 300 spadnie mi na 45 ://// skoki mnie dobijają, wysiadają mi nerki, i serce i oczywiście wzrok, około 0,5 dioptrii na rok.Szukam pomocy, może Państwo coś doradzicie pozdrawiam serdecznie 🙂

 17. Dawid- słuchaj zmień lekarza skontaktuj się z jakąś kliniką gdzie znajdują się diabetolodzy. Jeśli jesteś z okolic warszawy to polecam szpital Bródnowski ja osobiście tam się nie leczę bo u siebie w miejscowości mam wspaniałą Panią doktór. Jak byłam pod opieką CZD to w szpitalu Bródnowskim leczą z tamtąd lekarze na pewno ci pomogą.

 18. Ja musiałam zmienić lekarza, nie dość że moja pani doktor mnie wprost nienawidziła to tylko wypisywała mi recepty. Trafiłam do szpitala bo nie dawałam sobie rady z cukrami. Obecnie jestem u innego specjalisty dopiero od kwietnia, zmieniła mi insulinę z insulatardu na lantusa – ale nie pomagał mi po 4 fiolkach. Mam 23 lata, choruję 3. W grudniu w szpitalu mój wynik miał 10,5%, staram się jak mogę, waże 55kg i ćwiczę a nie powiem by moje cukry były piękne. Choć pierwszy raz od początku choroby są najlepsze, jutro idę na badania, na glukometrze średnia z całego miesiąca wyszła mi 9, jestem załamana bo tyle się staram a jednak mi się to nie udaje 🙁 Na szczeście wzrok mam perfekcyjny bo byłam u okulisty w piątek i na usg jamy brzusznej też wszystko dobrze. Tak bardzo pragnę dziecka a z takimi cukrami mogę z mężem o tym zapomnieć 🙁

 19. Ola nie staraj się tak bardzo bo rzadko wychodzi dobrze pogadaj z lekarzem o pompie insulinowej naprawdę pomaga a przy zajściu w ciąże i podczas ciąży na pewno będziesz musiała mieć pompę insulinową ja bynajmniej z tą myślą ją zakładałam nie dość że duże udogodnienie to do 26 roku życia jest jeszcze refundowana czyli byś się załapała bo sam zakup pompy to koszt 10 000 zł. Nie którzy mają problemy bo chcą dziecka a nie mogą przy takich cukrach a u mnie jest przeciwnie jestem mężatką od 2 lat sama mam 25 lat mam pompę od roku a mąż nie chce mieć na razie dzieci i do tego z cukrzycą nie mogę znaleźć pracy od 6 miesięcy. Czasami warto pocieszyć się tym co się ma więc głowa do góry i na pewno będzie dobrze i pogadaj o pompie pomaga napewno

 20. Witam.
  Moja historyjka w skr: na początku cukier ok 170 – metformina. Epizod ponad 550 (brak skali w glukometrze) – zakwaszony organizm etc.. – insulina H3…
  Obecnie:
  – NIE SPOŻYWAM chleba naszego powszedniego ani żadnych produktów zbożowych (ciasta, ciastka, placki, naleśniki, makarony, kluseczki, bułeczki, płatki śniad…..)
  – SPOŻYWAM jak najwięcej surowych warzyw
  Szczerze polecam. Cukier nie przekracza 100…
  Karol

 21. Hej 😉
  Ja choruję na cukrzycę już prawie 4 lata i obecnie jestem w ciąży .Były takie momenty ,że miałam średnią HbA1c 8%, obecnie mam 7% i staram się o jeszcze niższą , ale bywa różnie… Jeśli chodzi o dietę nie przesadzajmy zbytnio na pewno należy unikać tłustych potraw i nie jeść zbyt często smażonego mięsa , z owoców unikajcie bananów i winogron , warzywa są ok i najlepiej na surowo polecam marchewkę, bo jest nizszy cukier, jeśli chodzi o słodycze jeżeli macie ogromną chęć polecam gorzką czekoladę zamiast ciastka, kawałka ciasta czy batona często sięgam po kilka kawałków na podwieczorek i cappucino do tego , bo uwielbiam 😉 ale gdy jestescie na jakimś przyjęciu weselnym , urodzinach ,wigilii polecam wypić prawdziwą oczywiście gorzką kawę z około jednej łyżeczki, czy póltora też poprawia poziom cukru w połączeniu ze słodyczami , których rzadko da się uniknąć na takich okazjach …;) I jezeli macie wysokie HbA1c ,czyli 8%-9% i chcecie by coś sie poprawiło zalecam picie herbaty z cytryną po każdym posiłku i oczywiście o piciu 1,5 litra wody dziennie najlepiej niegazowanej . To tyle z mojej strony może komuś się przydadzą moje rady i pomogą 😉

 22. Slyszalem o domowych testach do pomiaru hemoglobiny glikowanej. Urzadzenie dziala podobnie jak glukometr. Otrzymujemy wynik HbA1c. Slyszalem ze takie badanie nalezy wykonywac okolo 4 razy w roku, czyli najlepiej co 3 miesiace.

 23. Witam,moja historie z cukrzycą rozpoczynam od 22.04.2013 będąc u lek.rodzinnego myślałem,że zemdleje…zawroty głowy,dziwny smak w ustach,a od kilku tygodni codziennie piłem 6-9 litrów wody,a na weekend nawet 20-30!!! Tkaże cała noc z głowy. Badanie wykazało poziom cukru na 400 po 2 godz. 480 i następnie 591!!! Trafiłem do diabetologa,który przypisał mi Humulin R I N w łacznej dawce 120 jed. Po roku terapii cukier w wartościach 270-HI – poziom cukru 600. Ogolnie non-stop biegunki,wymioty,osłabienie,mega poty!!! i skoki ciśnienia raz 220/140 innym razem 88/49, 100/50 tętno w granicach 42-190 miałem wrażenie,że umrę. Wynik badania HbA1c 12%,15% a teraz 18%. Przebywałem kilka dni na oddziale diabetologi gdzie miałem pompę insulinową i zmiana insuliny na Apidra 10-12j po głównych posiłkach , Lantus 20j. wieczorem i Metformax 1000mg 3 tab.dziennie. Badania wykazały,że nie mam cukrzycy typu II tylko cukrzycę wtórną w wyniku przebiegu choroby genetycznej. Najgorsze jest to,że mam dopiero 30 lat a czuję się jak wrak człowieka. Insulinę muszę brac do końca życia. Myślę nad pompą insulinową,ale nie wiem jaki jest koszt takiej pompy i czy jest płatna 100% czy refundowana? Proszę o odpowiedz.

 24. Też słyszałem o takich domowych analizator śmietnikach hemoglobiny głównej HbA1c.
  Sprzedawała je kiedyś firma Bayer, niestety na rynku Europejskim były nie dostępne. wyłączne zakup na ebay.
  Słyszałem że ma się rozpocząć sprzedaz w Europie tymsamym w Polsce. Będzie super jak będzie sobie można wykonać badanie hba1c w domu

 25. ja mam stwierdzona cukrzycę II od 2010 roku. Do tej pory byłem na insulinie 3 razy dziennie. od roku nie biorę żadnych leków stosuję tylko dietę i ćwiczę 10 godzin tygodniowo. Dodam, że schudłem 20 kg. moje wyniki [c-peptyd -1,6], [Hba1c-4,9]. Obecnie jestem na etapie budowy muskulatury, trzymam dietę low carb z drobnymi oszustwami:) i mam zamiar zbudować ok 7 kg samych mięśni. Mój wiek 36 lat, niepijący alkoholik. POWODZENIA WSZYSTKIM

 26. Mam na imię Agnieszka i na cukrzycę choruję od 12 lat, ale zawsze mam wysoką hemoglobinę 11,60 i niczym nie mogę jej zbić może wy macie jakieś pomysły za wszelkie rady dziękuję

 27. Ostatnio odkrylam warzywo znane jako gorzki melon. Sok z niego podobno moze zdzialac cuda u diabetykow. Byc moze warto sie zainteresowac. Niewiem tez czy jest on dostepny w Polsce. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.