Życie cukrzyka – oswajanie pompy insulinowej

56
6703

Moja cukrzyca jest tylko o 7 lat ode mnie młodsza. Zaczynałam (a właściwie to moi rodzice zaczynali) od zwykłych strzykawek (o glukometrze można było tylko pomarzyć), potem były jednorazówki, a w końcu peny. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez pompy insulinowej i zastanawiam się co będzie kolejnym krokiem w ułatwieniu życia diabetykom.

Przez 7 lat byłam nauczycielką języka angielskiego w liceum oraz gimnazjum, aktualnie próbuję swoich sił w Internecie. Będę pisać artykuły i odpowiadać na pytania związane z codziennym życiem diabetyka (z pompą i bez). Nie bójcie się pytać nawet o najbardziej błahe sprawy!

Kobieta i pompa insulinowa

W momencie podjęcia decyzji o terapii za pomocą pompy insulinowej, pojawia się cała masa pytań. Jedne poważne, inne mniej. Na przykład: „czy życie z pompą wygląda inaczej w oczach kobiety niż mężczyzny?” Hm, pytanie to jest chyba podobne do tego czy płeć ma wpływ na formę spędzania wolnego czasu czy wybór modelu samochodu. Wszystko zależy od upodobań danego człowieka i jego charakteru. Fakt jak postrzegamy świat zależy od wrażliwości człowieka i trudno tu o bardziej krzywdzące uogólnienie niż to, że mężczyźni są mniej wrażliwi. Jednak trzeba przyznać, że kobiety mają swoje specyficzne problemy, które wpływają na ich zachowanie.

Jak więc wygląda „pompiarskie życie” w damskiej wersji? Na pierwszy rzut oka wydaje się łatwiejsze z tej prostej przyczyny, że kobieta ma o jedno miejsce więcej na schowanie pompy. Gdzie? Oczywiście w biustonoszu! Należy zadbać tylko o jego odpowiedni model (troszkę bardziej zabudowany) i być świadomą, że jeżeli będziemy musiały wyciągnąć pompę w miejscu publicznym, może to być troszkę krępujące, ale zawsze da się to zrobić! A jeśli nie chcemy „powiększać” biustu pompą (tak, wygląda na większy, gdy siedzi w nim pompa!), to możemy zaopatrzyć się w specjalne etui mocowane do bielizny.

Co zrobić z pompa insulinową w nocy?

I prawdę mówiąc, jest to jedyna różnica między kobietami a mężczyznami w temacie pompy. Pytaniem, które zazwyczaj pojawia się na początku jest: „a co zrobić z pompą w nocy?” Tu trzeba wypróbować kilka sposobów i wybrać ten najodpowiedniejszy. Niektórzy przypinają pompę do piżamy, co może przeszkadzać, szczególnie przez kilka pierwszych nocy. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i po tygodniu/miesiącu zupełnie nieświadomie w czasie snu przesuwa się pompę w takie miejsce, żeby nie przeszkadzała. Można także założyć koszulkę typu „topik” i tam nosić pompę w nocy. Są osoby, dla których jest to jedyna metoda na spokojny sen. I tak na przykład: ponieważ najbardziej lubią spać na brzuchu, ich pompa „śpi” w topiku pod pachą. Jest też możliwość umocowania pompy na nodze lub ręce przy pomocy specjalnego paska na rzep. Osoby, które nie wiercą się w nocy, mogą położyć pompę pod poduszką albo gdzieś w pobliżu. Pompy na noc się nie odłącza, ponieważ wymagałoby to podania odpowiedniej dawki insuliny długo-działającej, a to – jak wiadomo – powoduje efekt brzasku, z którym pompa (dzięki dobrze dobranej bazie) radzi sobie idealnie. Po co więc zaburzać dobrze ustalony rytm?

Sex i pompa insulinowa

Innym zagadnieniem dla pompiarza jest życie intymne. Ponieważ seks to rodzaj wysiłku fizycznego, bez problemu możemy odłączyć pompę i cieszyć się zupełną swobodą i bliskością ukochanej osoby. Jeżeli cukier jest wysoki albo niechętnie odpinamy pompę, zawsze można ulokować ją w specjalnym etui na udzie i traktować jako część siebie, bo przecież w czym ona może przeszkadzać? Dużo tutaj zależy od naszego nastawienia. Jeśli jest ono pozytywne, takie samo będzie w oczach partnera i z pewnością życie intymne nie ucierpi z powodu pompy. Będzie wręcz przeciwnie, bo przecież pompa pozwala na lepsze wyrównanie cukrzycy, a dzięki temu nasze samopoczucie (i często samoocena) jest lepsze, prawda?

Co zrobić z pompą na plaży czy basenie?

Zbliżają się wakacje i dlatego wiele osób zastanawia się co zrobić z pompą na plaży czy basenie. Jest to podobna sprawa do seksu: wysiłek fizyczny. Dlatego – gdy wchodzimy do wody, żeby popływać czy ponurkować – pompę zostawiamy gdzieś w cieniu. Cień jest niezwykle istotny, ponieważ insulina przechowywana w wysokich temperaturach traci swoje właściwości. Pomocna może tu być izotermiczna torebka, do której chowamy pompę. Na wkłucie nakładamy tę samą nasadkę co przy wieczornej kąpieli, żeby zabezpieczyć przed zalaniem wodą. Istnieją specjalne etui neoprenowe, które są wodoodporne, ale naprawdę nie ma potrzeby pływania z pompą, bo wysiłek, który wykonujemy równoważy brak dawki bazowej (nawet przez godzinę lub dwie). Po wyjściu z wody mierzymy poziom cukru i często okazuje się, że podłączenie pompy wcale nie jest konieczne , bo cukier jest raczej za niski. Warto zauważyć, że w czasie wakacji może być konieczne obniżenie bazy, ponieważ zazwyczaj w tym okresie więcej się ruszamy, a brak stresu sprawia, że poziomy cukru są niższe niż w ciągu roku.

Picie alkoholu i cukrzyca

Pytaniem niekoniecznie wakacyjnym jest alkohol. Ale czy ludzie chorzy na cukrzycę aż tak różnią się od innych? Nawet dla zupełnie zdrowego człowieka alkohol jest szkodliwy! Cukrzyk – decydując się na wypicie alkoholu – musi tylko pamiętać, że może on obniżyć zdolność zauważenia niedocukrzenia. W momencie hipoglikemii wątroba produkuje glukozę, jednak kiedy w organizmie znajduje się alkohol, zdolność do jej produkcji zostaje osłabiona. Podczas picia alkoholu warto cały czas coś jeść. I koniecznie należy przed położeniem się spać zjeść węglowodany złożone, które będą długo trawione (np. kromkę z chleba pełnoziarnistego lub razowego z serkiem topionym), ponieważ alkohol obniża poziom cukru we krwi wiele godzin po jego spożyciu. Lampka wina do niedzielnego obiadu czy kufel piwa w piątkowy wieczór z przyjaciółmi – to żadne przestępstwo! Cukrzyk nie ma powodów, by obawiać się, że parę łyków alkoholu (tym bardziej wypitych w trakcie posiłku) zrujnuje ciężko wypracowaną normoglikemię.

Pytania nowicjuszy o pompę insulinową

Oprócz tych głównych kwestii, często pojawiają się drobniejsze pytania ze strony pompiarzy-nowicjuszy. Niektórych trapi pytanie co zrobić z pompą w toalecie lub biorąc prysznic, innych czy przypadkowe upuszczenie pompy nie uszkodzi jej. W momencie korzystania z toalety, jeśli pompa jest przypięta np. do spodni lub schowana w kieszeni, sprawa może być trochę utrudniona. Pompę należy więc wyjąć i trzymać w ręce lub położyć w pobliżu. Jeżeli dren jest długi, to opuszczenie spodni nie powinno nastręczać jakichkolwiek problemów. Gdy bierzemy prysznic, odłączamy pompę na ten (krótki przecież) czas. Planując dłuższą kąpiel, zawsze możemy podać 0,2 – 0,3 jednostki insuliny bolusem, żeby wyrównać brak bazy. Natomiast jeśli chodzi o uszkodzenie pompy przy ewentualnym upuszczeniu, to – przynajmniej te firmy Roche – są naprawdę odporne: reprezentanci udowadniają to rzucając pompą o podłogę… I pompa wychodzi z tego bez szwanku, dlaczego więc miałaby ucierpieć podczas naszej nieuwagi?

Temat miejsca wkłucia, rodzajów zestawów infuzyjnych i częstotliwości ich wymiany, to temat-rzeka. Zainteresowanych zachęcam do przeczytania artykułów, które pojawiły się w serwisie już jakiś czas temu:

Zestawy infuzyjne: wybór miejsca wkłucia

Wybór odpowiedniego zestawu infuzyjnego

Nadal pozostały pytania lub wątpliwości? Podzielcie się nimi i będziemy szukać odpowiedzi!

Pozdrawiam Was serdecznie!

Monika Szurdyga

Tekst i foto: Monika, zdjęcia akcesoriów ze strony Accu-Chek.

 

56 KOMENTARZE

  1. Ja mam takie pytanie co mam zrobić gdy wkucie odrazu w puierwszym dniu założenia zaczyna mi się odklejać,często mi się to zdarza,a nie cchem zmieniać nowego wkucia.Prosze o szybką odpowiedź mój gg.7014702

  2. witam. mam pompe dopiero od kilku dni i wypróbowuje wszytkie mozliwe sposoby jej noszenia (a raczej ukrycia;) ). mój problem dotyczy biustonosza. jak „zamocować” w nim pompe? pioziomo- uciska, a usztywniane miseczki nie wygladaja estetycznie:( pionowo tez probowałam i nie zdaje to swojego egzaminu 🙁 Jestem ciekawa jak Wy sobie z tym radzicie. Jak zamocować pompe żeby nie wypadała? Moze mogłybyscie podać mi konkreetna firme i model stanika? Licze na pomoc i goraco pozdrawiam.

  3. Witam wszystkich!
    Mój problem prawdopodobnie jest mocno oklepany jednak nie jestem w stanie znaleźć na nurtujące mnie pytanie odpowiedzi. mianowicie: stoje przed dylematem zwiazanym z decyzją o przejściu z penów na pompę. jestem w tej szcześliwej sytuacji ze jestem w kraju w ktorym pompa jak i calkowite koszty leczenia tj. utrzymanie pompy jak i insulina jest refundowana, wiec nie place ani centa. Zanim podejme decyzje o przejsciu czy nie na pompe chcialabym uzyskac informacje: gdzie mozna kupic akcesoria, dodatkowe paski, wiem ze sa amerykanskie sklepy online w ktorych dostepne sa sportowe staniki z kieszonka na pompe i inne takie akcesoria ale czy w sklepach medycznych takie akcesoria sa dostepne, co jest przez Was uzywane najczesciej, jakie polecacie, miejsca w ktorych najczesciej nosicie pompy. Dziewczyny co roibcie gdy macie na sobie sukienke, co gdy nie jestescie chude jak patyki i na udzie moze to byc nie wygodne. Co robicie z pompa gdy macie wlasny ślub, uprawiacie sex, spicie itp. Bede wdzieczna takze za informacje nt kosztow miesiecznych utrzymania pompy w Polsce. jak dlugo sie przyzwyczajaliscie do pompy, no i jak Wam sie z nia zyje na codzien
    Z gory dziekuje za wszystkie pomocne komentarze Pozdrawiam A

  4. Super!! Dzięki Monika za wszystkie maile i extra rady. Mam nadzieję ze jakos sobie poradzę. Życzę zdrówka i powodzenia obecnym i przyszłym 'pompiarzom’
    A

  5. Witam ;]

    Moze nie bede zbyt oryginalny, ale mam kilka nurtujacych mnie pytan. Tak samo jak Monika mam młodszą „siostre” co prawda roznica wieku to tylko 2 lata ale zawsze. Prawde mowiac nigdy nie wnikalem w temat pomp insulinowych pewnie dlatego ze jak zaczynalem to igly i strzykawki byly metalowe i musialy byc co jakis czas dezynfekowane… do dzis mam te okropne metalowe pudelka do ich przechowywania ;] niemniej od jakiegos czasu raz po raz pojawiaja sie w mediach jakies informacje dotyczace pomp, takze idac tym tropem dotarlem az tutaj. Z uwagi na obecnie wykonywana prace (wiekszosc czesc roku spedzam w podrozy), stwierdzilem ze pompa insulinowa bylaby dla mnie idealnym rozwiazaniem w szczegolnosci ze nie bede musial kluc sie 4x dziennie jak dotychczas a wystarczy 1x na 2-3dni. Wasza stronke przekopalem prawie cala wszerz i wzdluz i wszystko super z tym ze potrzebowalbym pomocy w jakims ukierunkowaniu na model pompy reszte mniej wiecej przyswoilem (przynajmniej tak mi sie wydaje ale znajac zycie to „Im wiecej wiesz tym mniej wiesz”) hehehe. Chetnie bym dowiedzial sie jakie sa praktyczne roznice pomiedzy pompami Accu-Chek Rapid-D link, Accu-Chek Rapidlink ewentualnie Accu-Chek Flexlink bo z tematu:
    https://pompiarze.pl/cukrzyca/wybor-odpowiedniego-zestawu-infuzyjnego/ wywnioskowalem ze to sa pompy dla mnie. Kilka spraw organizacyjnych przed uzyciem pompy czyli: czy zrobic sobie wczesniej badania alergologiczne aby upewnic sie ze nie mam alergii na teflon, czy przed rozpoczeciem uzywania pompy musze przejsc jakis okres wzmozonych badan glukozy we krwi, dlatego ze w moim przypadku to wiaze sie nierozerwalnie z urlopem jaki musialbym wziac z pracy 😀 I oczywiscie to czy tak zwana baze przygotowuje mi lekarz prowadzacy czy moge ustalac ja samemu itd. itd. Z reguly jestem ciekawski i chce wiedziec jak najwiecej o zaletach i ewentualnych wadach stosowania pompy. Bylbym bardzo wdzieczny za maila od kogos z Was ;]

    Z gory dziekuje za ewentualny kontakt

    Pozdrawiam i zycze zdrowia Karol ;]

  6. Ja tez mam problem z „zamontowaniem” pompy w staniku. kompletnie nie wiem jak to zrobić, i czy w moim przypadku jest to możliwe, bo mam małe piersi. proszę o szybka odpowiedź 😉 Pozdrowionka 🙂

  7. Droga Kolezanko
    Ja posiadam juz pompe i nosze ja tylko w staniku. normalnie wkladam ja pomiedzy piersi albo nosze sportowy stanik i juz. nie moze byc stanik co to tylko pasek laczy miseczki bo moze wypasc. ale zwykle staniki czy to usztywniane miseczki czy nie. sprawdza sie praktycznie kazdy model. wkladasz i juz. nie powinno byc problemu nawet przy mniejszych piersiach
    pozdrawam
    A

  8. mam pompę od pół roku. problem mój jest taki że w zbiorniczku na insulinę często robią mi się pęcherzyki powietrza. często przez to mam wysokie cukry i trudno je później obniżyć. usuwanie pęcherzyków jest kłopotliwe i traci się insulinę. proszę o pomoc

  9. Po pierwsze dopilnuj, żebyś do ampułki nie przelewała zimnej insuliny. Wyjmij ją wcześniej, bo gdy będzie w temperaturze pokojowej, to tego powietrza tak dużo się nie zrobi. Trochę zawsze wejdzie do ampułki, ale usuwa się je przed założeniem do pompy (tak jak ze zwykłej strzykawki). A jak znajdziesz pęcherzyk już w drenie, gdy masz pompę podpiętą, to nie żałuj insuliny, tylko przepuść tych kilka jednostek. Dobre cukry przede wszystkim! Powodzenia!

  10. Witam,
    Moja mama ma cukrzycę od 24 lat. Insulinę wstrzykuje sobie penami. Jest po licznych leserowaniach oczu, przeszczepie nerki, problemach ze stopami, groziła jej nawet amputacja, mimo wszystko trzyma się świetnie, dużo pracuje, radzi sobie nawet jakoś psychicznie, choć to niełatwe. Czy z jej stażem cukrzycowym i w/w przejściami szpitalnymi można bez problemu używać takiej pompy? Interesują mnie też koszty. Po zapoznaniu się ze stroną, stwierdzam że nabycie takiej pompy to koszt około 10tyś, a miesięczne utrzymanie to koszt ok. 500zł. Czy tak to wygląda? Czy można uzyskać więcej szczegółów co do tych kosztów, jak dostaje się taką insulinę?
    Pozdrawiam

  11. Koszt pompy to rzeczywiście około 10.000 zł. Można uzyskać kredyt, można szukać dofinansowania w PFRONie albo fundacjach (o tym było w innych artykułach). Co do kosztów miesięcznych użytkowania pompy, to na pewno nie jest to 500 zł. W zależności od rodzaju wkłuć i częstotliwości ich wymiany (o tym też były artykuły), kwota ta wynosi ok. 300 zł (maksymalnie 350 zł). Insulina musi być przelewana ze zwykłych ampułek, które zakłada się do penów, do specjalnie przygotowanych ampułek przeznaczonych do pomp. Na rynku jest jedna pompa, do której można włożyć oryginalną ampułkę: AC D-TRONplus (firmy Roche).
    Twoja mama powinna przede wszystkim skonsultować się z diabetologiem, który zna się na terapii za pomocą pompy, a potem najlepiej znaleźć reprezentanta medycznego, który z pewnością udzieli fachowych wskazówek.
    Powodzenia!

  12. Ech… te powikłania to właśnie cos, czego boje sie najbardziej…. Staram sie pilnowac cukrow ale nie zawsze jest kolorowao. Dobrze ze chociaz pompka, pomaga mi prowadzic sie stabilnie, jesli chodzi o cukry 🙂
    Monika, były jakieś artykuły o powikłaniach? Bo szczerze mowiac, nie przegladalam dokladnie innych artykulow. A i tak sporo ich było 🙂
    Pozdrawiam 🙂

  13. dzięki za odpowiedz. Będę się dalej wczytywać się w ten temat.
    Co do diabetologa, to w moim mieście takiego niestety nie ma.
    Poza tym po wielu doświadczeniach z lekarzami, mylnych diagnozach itp. nie mam do nich zaufania, zwłaszcza w sprawach cukrzycy. Choć może nie spotkałyśmy na swojej drodze dobrego fachowca…

  14. coś chyba nie tak jest z godziną i datą mojego postu, a zatem i strony.
    Według moich danych dziś jest 25.03.2008, a godzina 23:24
    hmm 🙂

  15. Hm, no rzeczywiście dziwne z tą godziną. Zgłoszę to głównemu adminowi 😉
    A co do diabetologa z prawdziwego zdarzenia, to w moim mieście też się nie dało podłączyć pompy… Proponuję Ci zadzwonić do regionalnego reprezentanta medycznego Roche: http://www.accu-chek.pl/pl/rewrite/content/pl_PL/90.1.20:20/article/ACCM_general_article_4390.htm
    i z całą pewnością dostaniesz namiary na kogoś odpowiedniego w najbliższym mieście. Ja jeździłam do Gliwic, bo tam Ewa Gwóźdź znalazła wspaniałą Panią Doktor Wiedermann.

    Monisak, o powikłaniach nie było dużo wpisów na naszej stronie:
    https://pompiarze.pl/cukrzyca/nie-zapominajmy-o-powiklaniach-nefropatia-cukrzycowa/
    Ale wpisz w Google „powikłania cukrzycy” i zobaczysz całą masę artykułów.

    Pozdrowienia!

  16. Moniko czy ja też moge poprosić tego maila w którym jest napisane/pokazane jak montować pompke przy staniku??Może masz jeszcze inne super porady??

  17. czesc, jesli nie ejstescie zdecydowani czy tak naprawde cchecie pompe to szczerze wam mowie ejstescie w takiej sytuacji jak ja, tyle ze ja mam pome od dziisj juz na stale wczesniej mialam na probe z dwa miesiace i popma to naprawde sweitna rzecz. chociaz teraz jak ja mam nie wiem czy tego nie zaluje, ale sadze ze tak ebdzie mi lepiej. A Pani Ewa Gwóźdź jest suuper ;p i mam jeszce takie pytanie jak to robiciewszytsko jak jedziecie na zagraniczna wycieczke ? w wakajce kiedy tak gorąco, gdzie przechowujecie insuline jak jedziecie na kolonie bez rodzicow albo cos takiego, wspakówki mile widiziane ;p dzieki i pozdrawiam.

  18. Cześć Moniko ,
    Nazywam się Katarzyna Liszcz , mieszkam w Toruniu mam 22 lata . Piszę do Ciebie z wielką nadzieją . choruję od urodzenia na Dziecięce Porażenie Mózgowe i alkoholowy zespół płodowy FAS. W zeszłym roku we wrześniu trafiłam do szpitala u nas w Toruniu ze względu na stawy. Po konsultacji neurologicznej i neuropsychologicznej, dostałam lek antydepresyjny rexetin.

    Po miesiącu brania tego leku, w szkole, nagle zaczęłam zasypiać, nie można było mnie dobudzić! Powiedziałam o tym moim rodzicom, ale myśleliśmy, że to z niewyspania. Następnego dnia poszłam do szkoły, w szkole znowu zaczęłam zasypiać, nie mogli mnie dobudzić, wezwali mamę do szkoły i pogotowie ratunkowe, wylądowałam tego dnia w szpitalu na ostrym dyżurze, wtedy zaczęła się walka o moje zdrowie !!!!!!!
    W końcu przewieźli mnie karetką reanimacyjną do innego szpitala. Tam niczego nie stwierdzili, ale zostałam na obserwację.Okazało się, że to jest cukrzyca polekowa, po prostu przepisali mi lek, którego nie powinnam była brać. Rexetin spowodował u mnie rozregulowanie układu metabolicznego. Dlatego mam skoki cukru 141, 198, 166, 144, 191 itp. … Chociaż wyniki mam wszystkie dobre i niczego złego nie wykazują. Podobną sytuację, mam z uczuleniem na gluten, też wyniki nic nie wykazywały. Będąc na diecie bezglutenowej czuję się znacznie lepiej. Jeśli zjem coś z glutenem dostaję wysypki , biegunki oraz wysokie cukry . Ostatnio też mleko u mnie spowodowało bardzo wysoką hiperglikemię 230 . Moje pytanie jest takie czy mogłabym otrzymać jakieś materiały i dietę .
    Przeszłam w tej chwili tak jak cukrzycy tylko może nie tak rygorystycznie . Od kąt odstawiłam mleko , cukier , ograniczyłam sól mój cukier się ustabilizował , mam 102, 70, 80 ,98 , 111 , 121 itp … Jak tylko włączę coś czego nie wolno mi spożyć dostaję tych wszystkich objawów . Bardzo potrzebna mi jest pomoc dietetyka lub osoby . która mogła by mi przesłać materiały co powinnam jeść a czego nie powinnam , oraz jak oblicza się tabele wymienników bardzo bym była zobowiązana za pomoc i wszelkie informacje adresy . Mój adres emialowy to kasialiszcz@wp.pl pozdrawiam
    Katarzyna Liszcz z Torunia , czekam na list

  19. Moniko, a co robić z pompa w wakacje? Bo insuliny nie mozna przeciez nagrzewać, a w upalne dni chyba nie ma mozliwosci, aby insulina i pompa nie nagrzaly sie. Jak sobie radzisz w takich sytuacjach? Pozdrawiam

  20. Moja pompa z insuliną w środku przeżyła już wakacje w Chorwacji. Z tym, że ja wolę siedzieć w cieniu 😉 Zresztą kto w dzisiejszych czasach naraża się na promienie UVA i UVB w nadmiarze? A jak już się insulina przegrzeje, to zawsze można zmienić ampułkę 🙂

  21. A np, podczas kąpieli w morzu ją po prostu odpinałaś, tak? Ja jakoś nie mogę sobie tych wakacji wyobrazić. a na wyjazd za granice musialas miec zgode jakiego lekarza? Bo slyszlaam ze przed kazdym wyjazdem zagranicznym trzeba kontaktowac sie z lekarzem itd. Wiec troche komplikacji troskze jest?

  22. Gdy pływałam, to oczywiście odpinałam pompę. Jeżeli jest wysiłek fizyczny, to teoretycznie wyrównuje się brak bazy. Choć u mnie to się nie do końca sprawdzało i musiałam podawać korekty.
    A co do zgody lekarza, to … pierwsze słyszę. Może jak się leci samolotem, to warto mieć jakieś zaświadczenie o korzystaniu z pompy (w razie piszczenia na bramkach), ale tak normalnie autem czy autobusem, to nie sądzę, żeby coś takiego było potrzebne. Zapytaj swojego lekarza w czasie najbliższej wizyty, żeby się do końca uspokoić 🙂

  23. 18 kwietnia jade do mojej poradni, wiec nie omieskzzakm sie zapytać 🙂 Moniko, a powiedz mi czy czesto osisz buty na obcasie/szpilce itd? ja nosilam przez zime na obcasie (jakies 7cm),ale na zmiane z płaskimi bucikami na jakies wypady dloze do miasta itp. i bylam ostatanio na badaniu stop i wyszly mi jakies modzele (?) i kazano zamowic mi jakas wkladke do buta. czy te obcasy az tak bardzo wplywaja na stopy cukrzykow?

  24. Nie mam zbytniej praktyki w noszeniu obcasów. Magda kiedyś pisała, że ona nosi tylko wysokie buty i jest ok. Myślę, że to sprawa bardzo indywidualna, więc jeżeli z Twoimi stopami nie jest dobrze, to myślę, że powinnaś wybierać wygodne buty z dobrego materiału i słuchać lekarza 😉 Zresztą o stopach już pisałam: https://pompiarze.pl/cukrzyca/skora-zima-wola-o-pomoc/
    Pozdrowienia!

  25. Czy ja też mogę prosić o przesłanie maila dotyczącego noszenia pompy przy staniku? Sama próbowałam coś wymyślić, ale nic z tego nie wyszło i zawsze noszę pompę przy pasku od spodni czy spódnicy. Z góry dziękuję!

  26. Ja tez próbowałam nosic pompę w staniku, ale chyba mam za mały biust bo nosze miseczke 75A i pompa raczej nie ma sie gdzie podziać ;P czy nie ma jakiegoś innego sposobu, żeby nosic pompę w staniku? Bo jednak noszenie w kieszeni czy przy pasku jest troche uciążliwe, chociażby, gdy jestem na zakupach i chcę przymierzyć jakieś spodnie czy spódnię.

  27. mam pytanie ile taka pompa kosztuje i ile akcesoria kosztuja do niej bo slyszalam ze koszt miesiecznego utrzymania pompy kosztuje 400 zl

  28. witam,
    czy ja również mogłabym prosić o przesłanie instrukcji mocowania pompy w staniku? Za kilka dni dostanę swoją pompkę i chciałabym się przygotować 🙂
    Pozdrawiam wszystkich słodziaków 🙂

  29. Witam! też mam bardzo wielki (jak dla mnie) dylemat 🙁 mam 17 lat i już od 2 lat choruję na cukrzcę. Dzisiaj byłam na kontroli u lekarza i on zaproponował mi żebym przeszła na pompę ponieważ mam bardzo dobrze wyrównaną cukrzyce (jak na razie :p) i była by to dla mnie duża wygoda, przynajniej on tak mówi. Wiem że już wiele ludzi ją ma i sobie to chwalą ale ja jakoś nie umiem się do tego przekonać ;( boję się tej zmiany i tego że jak już się zdecyduję to nie ma odwrotu ;( Zapewne jest wiele zalet pomp jak np. to że nie trzeba się kłuć i kryć z wstrzykiwaniem insuliny z pena np. na dyskotece, ale są też i minusy, których najbardziej się boje. Wiem że trzeba ja mieć cały czas przy sobie, i na pewno będzie ja widać. Niechciałabym się zbytnio tutaj rozpisywać bo pytań mam całą mase, więc miałabym taką wielką prośbe do pani która odpisuje tutaj na wszystkie pytania: czy jes mozliwosć żeby podała mi pani swój nr. gg?? wtedy, jeśli oczywiście miałaby pani czas i ochotę, chciałabym z panią porozmawiać o tym indywidualnie 🙂 z góry dziękuję za odp

  30. Klaudyno! nie wiem czy to o mnie chodzi, ale zakładam, że tak 🙂 jutro napiszę Ci maila, a teraz napiszę tylko, że nie masz się co zastanawiać nad pompą. masz 17 lat, więc to ostatni dzwonek, żeby ją dostać w ramach refundacji nfz, a jeśli Ci nie spasuje, to nikt nie każe Ci jej używać. nigdy nie ma sytuacji bez odwrotu 🙂
    ps: i żadna ze mnie „pani” – monika i tyle 😉

  31. Witam,
    mam takie pytanie: otóż jak „zamontować” pompe do stanika?? Czytałam, że wkładacie je do stanika, ale w moim przypadku, to sie nie sprawdza. Czytałam, że są specjalne saszetki/ etui które można przymocować do biustonosza, ale nie wiem gdzie takie można kupić. Jeśli ktoś wie to prosze o odpowiedź na mail’a(karina_87@interia.eu). Ewentulanie jakiś inny sposób na „zamontowanie” pompy. Pozdrawiam Karina

  32. Do pani Moniki 🙂
    Mam też mase pytań, bo w najbliższym czasie będę miała pompę… I chciałabym się coś więcej dowiedzieć. A najbardziej interesują mnie koszty utrzymania.. może się pani odezwać np na gg ?

  33. Witam.
    Czy ja również mogłabym prosić o ten mail z podpowiedziami jak montować pompę przy staniku?
    Oraz mam pewne ważne pytanie. Czy istnieją jakieś wodoodporne saszetki na pompę. Ja mam Paradigm 715 i nigdzie nie mogę takich znaleźć, a jest to potrzeba bardzo pilna. W przyszły piątek jadę na obóz sportowy p profilu motorowodnym. Boję się że pompa na łódce może mi zamoknąć oraz się przegrzać, nie mogę jej jednak odłączyć, gdyż wyprawy mogą trwać 2 godziny a nawet dłużej. Czy wy macie jakieś propozycje lub pomysły? Proszę o szybka odpowiedź i z góry dziękuje.
    Kornelia

  34. Witajcie; ) Mam pytanie: wie ktoś może gdzie mogłabym nabyć taki paseczek na rzepy abym mogła przypiąć pompę? Pozdrawiam wszystkich 'Słodkich”; )

  35. witam wszystkich zgromadzonych:) chcialbym sie dowiedziec na ile piw moze sobie pozwolic cukrzyk typu 1 ? 🙂 wiem wiem, alkohol szkodzi, ale ciezko tez i bez niego zyc :p jak juz bym sie skusił tak na dwa piwka, to musze traktowac to jako posilek ? i dac sobie insuliny? prosze o wytlumaczenie;)

  36. mateusz, a czytałeś artykuł: https://pompiarze.pl/cukrzyca/co-z-tym-alkoholem-w-cukrzycy/ ? popatrz też na komentarze – znajdziesz w nich odpowiedź na swoje pytanie. 0,5 litra piwa to około 20 gram węglowodanów czyli 2 WW. insulinę koniecznie należy podać! to tak jakbyś pił bardzo słodki sok. i musisz się obserwować co się dzieje później. mi na przykład cukier bardzo szybko idzie w górę, a w nocy i rano następnego dnia (jeśli wypiłam wieczorem) jest mega spadek cukru i muszę mocno obniżyć bazę.

  37. Hejka mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda i będzie umiał mi odpowiedzieć na parę nurtujących pytań:
    1.używa ktoś pompy combo?
    2.jeżeli tak to czy można ją sterować bez glukometru?
    3.mogę prosić o jakieś pomysły o mocowanie pompy(jestem bardzo szczupła i noszę obcisłe rzeczy, w staniku sama wymyśliłam jak nosić ale jak się ma głęboki dekolt to trochę nie fajnie wygląda wystający kabelek :p 😉 nie „dostałam ” przy próbnej pompie paska do mocowania ani etui.
    4.z tym sexem to tak nie do końca 🙁 bo nie da się ukryć ze przeszkadza i trzeba ciągle o niej myśleć bo się plącze,a jak ją odłączę „na chwilę” to znów mam mega cukier. Jeżeli odłączę to wkucie też tak trochę odstaje i dziwnie się z tym czuję, ale może ja jestem dziwna.
    5.z racji mojej szczupłości mam też problem z wkłuciem,bo ręce odpadają bo mam przerosty po penach, uda też, zostaje pupa i brzuch który odpada z racji nie wygodnego guzika przy spodniach i że mam bliznę z jednej strony a z drugiej masę pieprzyków. w górną cześć pośladka jest w miarę spoko ale jak czasem „trafię” to aż chodzić nie mogę bo mi do kręgosłupa aż ciągnie ból i muszę zmieniać nowego wkłucia(a nie chciałabym tego robić, wiadomo koszta).jakiś pomysł?
    6. czy ktoś mógłby mi poradzić krok po kroku jak załatwić sprawę o dofinansowanie PFRON?
    pozdrawiam proszę o odpowiedz w miarę możliwości szybką:) uściski.

  38. hej mam takie pytanie czy jak zakładacie sukienki np na wesele to gdzie najczęściej chowacie pompe ja jeszcze nie mam pompy ale mi zaproponowali ją i właśnie sie zastanawiam czy dam sobie rade z nią czy ona mi nie bedzie przeszkadzać przy różnych rzeczach wiem dobrze ze powinnam sie nawet nie zastanawiać ale to jest dla mnie trudne tak od razu sie na to zgodzić jak nawet nie wiem co i jak z tą pompom i jak możecie troszke opowiedziec mi jak to było na początku

  39. Witam
    Ja przygotowuję się do podłączenia pompy. Mam wiele pytań i ogromne wątpliwości. Czy zdołam ogarnąć temat pracy pompy, życia zawodowego i rodzinnego. Gdzie ją ukryć, jak z nią spać ? Im więcej czasu tym więcej myśli. Proszę o pomoc i podpowiedzi.

  40. Monika ja jestem w trakcie kfalifikacji pompy kursow czy potrzebna jest opinia psychologa? I pani doktor bedzie pytala mnie co oczekuje od pompy insulinowej nie znam sie na tym prosze pomoz mi.

  41. Cześć, ja również byłabym wdzięczna za maila z podpowiedziami, jak nosić sukienki przy pompie. Mam Medtronic Minimed i w mojej ocenie jest duża z boku pod pachą na klips za bardzo odstaje i jest to bardzo niewygodne, pomiędzy biustem mi się jakoś nie mieści, może biust trzeba mieć większy. Zbliża się lato, a dodatkowo jestem w ciąży i ciężko mi sobie wyobrazić jakoś tak całkiem beż sukienek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.