We wczorajszym poście opisywaliśmy urządzenie wykorzystujące łzy do pomiaru wartości cukru we krwi. Ponieważ temat jest interesujący postanowiliśmy napisać coś więcej. Urządzenie takie już wkrótce pozwoli chorych na cukrzycę zapomnieć o bólu związanym z ciągłym kłuciem palców.
Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 2-3 lat będziemy mieli prototyp takiego urządzenia a pewnego dnia będziemy mogli pójść do sklepu spożywczego i sprawdzić poziom cukru we krwi tak swobodnie jak można mierzyć ciśnienie krwi
– powiedział szef projektu Florencio Hernandez z Uniwersytetu na Florydzie.
W teście wykorzystywany jest roztwór soli złota, pod wpływem którego wytrącają się nanocząsteczki złota. Glukoza może pochodzić u człowieka z krwi, z moczu oraz z łez, ale to właśnie te ostatnie są najdokładniejsze – powiedział Hernandez.
Ilość nanocząsteczek jest bezpośrednio związana ze stężeniem glukozy i następnie jest mierzona za pomocą specjalnego urządzenia wielkości odtwarzacz CD zwanego UV-Vis spektrofotometrem.
Reakcja chemiczna zachodząca pomiędzy glukozą a złotem jest widoczna. Zależy od stężenie glukozy w efekcie roztwór zmienia barwę z jasno różowej na krwawo czerwoną.
Test, który sprawia, że płaczesz
Dla wszystkich nie-aktorów, którzy nie potrafią płakać na żądanie w badanie wykorzystywałoby się substancje lotne, które wdychając drażnią gruczoły łzowe. Podobna sytuacja występuje podczas krojenia cebuli: chemikalia magazynujące różne grupy komórek cebuli wymieszane razem tworzą nietrwały kwas; kwas zamienia się w gaz, który niesie się z powietrzem do oczu. Drażnione zakończenia nerwowe w oku stymulują produkcję łez.
Nie możemy użyć żadnych kropli do zakrapiania oczu ponieważ zmieniło by to stężenie glukozy, które zamierzamy zmierzyć.
Badacze mówią, że nowa metoda nie tylko będzie bezbolesna, ale także pozwoli na wychwycenie wzrostów glikemii pomiędzy regularnymi badaniami u lekarza. Metoda mogłaby służyć również jako wczesny alarm dla kobiet w ciąży przy ryzyku wystąpienia cukrzycy ciężarnych (Gestational Diabetes Mellitus – GDM).
I na tym ma polegać cała idea tej metody, na prewencji
– powiedział Hernandez.
W ten sposób, można wcześniej już wcześniej wykryć problem zanim stanie się on poważny i choroba wyrządzi szkody.
Cukrzyca typu 1 i 2 dotyka blisko 20,8 miliona ludzi w Ameryce, taki wynika z raportu Centrali Kontroli Chorób. Jest to szósta w kolejności przyczyna śmierci w USA i może prowadzić do rozwoju chorób serca, udarów, nadciśnienia, ślepoty, niewydolności nerek i zaburzeń układu nerwowego.
Obecnie, najbardziej rozpowszechnioną metodą kontroli glikemii są pomiary glukozy we krwi pobranej po nakłuciu opuszka palca i odczytaniu wyniku na specjalnym urządzeniu – glukometrze.
Hernandez zaprezentował wyniki swoich badań w tym roku, podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
Misiek
Źródło: Live Sience, Ker Than, 18.08.2006.
[…] mierzenia poziomu cukru są prowadzone od lat, także w Polsce. Metody te są różnorodne: za pomocą łez, wydychanego powietrza a także specjalnych tatuaży. Najbardziej obiecującą metodą z nich jest […]