Badania prowadzone w Szpitalu Dziecięcym w Pittsburgu i Pittsburgh Medical Center pokazały, że typ 1 cukrzycy może zostać odwrócony u myszy. Naukowcy pobrali komórki dendrytyczne z krwi myszy i dodali do nich specyficzne blokery molekuł. Następnie wstrzyknęli je z powrotem myszy. Procedura ta zatrzymała proces zabijania komórek beta, dzięki blokowaniu komórek T, które je atakują.
Seria zastrzyków podawanych na przestrzeni kilkunastu tygodni przerwała atak komórek T na komórki beta trzustki i umożliwiła komórkom beta zregenerowanie się. Efektem tego było to, że trzustka myszy zaczęła znów produkować insulinę.
Aktualnie naukowcy ze Szpitala Dziecięcego przechodzą do prób na ludziach. Pierwszy etap rozpoczął się już w marcu tego roku i miał na celu określenie bezpieczeństwa procedury. Naukowcy mają nadzieję, że próby się powiodą.
Cytując komunikat prasowy:
Z podekscytowaniem rozpoczynamy próby kliniczne i mamy nadzieję, że proces ten odniesie pożądany skutek u pacjentów z cukrzycą typu 1
– powiedział Dr Trucco.
Zdiagnozowanie cukrzycy typu 1 bywa druzgocące dla dzieci i ich rodzin. Miejmy nadzieję, że nasza próba będzie miała efekty, które zmienią życie pacjentów, cierpiących na tę chorobę.
Doktor Medycyny – Massimo Trucco – jeden z głównych badaczy zaangażowanych w te badania, posiada także tytuł Hillman Profesora Immunologii Dziecięcej przy Szpitalu Dziecięcym i profesora pediatrii Uniwerytetu Pittsburgh School of Medicine.
Aktualnie do badań prowadzona jest rekrutacja uczestników z nowo-rozpoznaną cukrzycą typu 1. Poniżej link do strony (w języku angielskim) z wymaganiami dla uczestników badań:
Źródło: diabetes.about.com, data: 15.05.2008 r. tłumaczenie: Monika Szurdyga, zdjęcie: lockstockb/stock.xchng
Dodaj komentarz