Freestyle Nawigator – nowe urządzenie do ciągłego pomiaru glikemii

0
2386

Free Style Navigator
Znane osobom z cukrzycą pod nazwą CGMS (Continuious Blood Glucose Monitor), urządzenie do ciągłego monitorowania glikemii, już wkrótce może mieć konkurenta. Do grona zawodników na miliardowym rynku przyszłości urządzeń do ciągłego pomiaru poziomu cukru we krwi dołączy wkrótce Abbott Diabetes Care. Jego produkt Freestyle Navigator staje do wyścigu z takimi markami jak MiniMed i Dexcom.

Firma Abbott Diabetes Care oczekuje, że pod koniec 2006 roku Freestyle Nawigator uzyska aprobatę Amerykańskiego Federalnego Urzędu Żywności i Leków. Będzie to już trzecia firma w tym roku, która zaproponowała tak zaawansowane technicznie urządzenie pomagające diabetykom w lepszej kontroli cukrzycy.

Producenci sprzętu medycznego oraz firmy farmaceutyczne głośno deklarują chęć tworzenia produktów, będących odpowiedzią na epidemię cukrzycy, która rozwija się w tempie 7 milionów przypadków rocznie.

Ed Fiorentino, dyrektor działu diabetologii firmy Abbott, powiedział iż ma nadzieję, że produkty firmy Abbott wyznaczą standardy tych technologicznie skomplikowanych urządzeń. Firma ocenia wartość przychodu dla rynku urządzeń tego typu na 1 bilion dolarów rocznie. Fiorentino powiedział:

„gdy myślisz o naszym produkcie,masz na uwadze dwie rzeczy: większą dokładność i lepszą informację dla pacjenta.”

FreeStyle Nawigator mierzy poziom cukry co minutę, eliminując ból, który związany jest z nakłuwaniem palca. Użycie pasków diagnostycznych jest jedynie konieczne do kalibracji urządzenia. Freestyle Nawigator o rozmiarach pagera odczytuje poziom cukru przez cienki sensor umieszczony w tkance podskórnej i zabezpieczony plastrem. Jeżeli poziom glukozy przekracza bezpieczny zakres, Freestyle Nawigator reaguje alarmem. Poziom odniesienia dla alarmu można ustawić indywidualnie.

Transmiter przekazuje drogą radiową, minuta po minucie, informacje do odbiornika.
Czujnik i transmiter nie muszą być odłączone w trakcie aktywności fizycznej typu pływanie.
Odbiornik jednak nie jest wodoodporny. Podłączając urządzenie należy zachować odpowiednią odległość między odbiornikiem a transmiterem. Powinna ona wahać się w granicach 3 m. Sensory pomiarowe należy zmieniać co 5 dni.
Daje to pewną przewagę firmie Abbott, gdyż czujniki firmy Medtronic i DexCom funkcjonują 3 dni.

Analitycy przewidują, że potrzeba przynajmniej dwóch lat zanim producenci wykreują „rozsądną liczbę kupujących”. Oczekują jednak, że liczba decyzji dotyczących zakupu urządzenia wzrośnie znacząco w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.
Na dzień dzisiejszy nie wiemy nic na temat kiedy i za ile bedzie to urządzenie można kupić, myślę jednak, że nie prędko.

Źródło: DiabestesControl.com
oraz diabetes-symposium.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.