Gen odpowiedzialny za powstawanie cukrzycy typu 1

0
2290

okładka Nature pisma dla cukrzykówI stało. Lata badań i w końcu udało się wykryć gen odpowiedzialny za powstawanie cukrzycy typu 1. Dokonali tego uczeni z USA.

Odkrycie opublikowano na łamach pisma „Nature”. Autorzy pracy mają nadzieję, że może ono pomóc w opracowaniu testów diagnostycznych. Hakon Hakonarson wraz z zespołem z Children’s Hospital of Philadelphia przeprowadził badanie całego genomu pod kątem predyspozycji do zachorowania na cukrzycę typu 1 wśród ponad 500 pacjentów i ponad 1000 osób zdrowych.

Poza tym, że naukowcy potwierdzili znaczenie wcześniej poznanych genów związanych z cukrzycą typu 1, odkryli istnienie nowego genu silnie związanego z tą chorobą – genu o nazwie KIAA0350.

Prawdopodobnie gen ten koduje lektynę typu C, wiążącą węglowodany, białko z dużej rodziny białek zaangażowanych między innymi w metabolizm cukrów i adhezję (przyleganie) komórek.

Cukrzyca typu 1 jest groźną, osłabiającą organizm chorobą autoimmunologiczną (powodowaną przez własny system odpornościowy organizmu), która atakuje głównie dzieci. Zazwyczaj zanim choroba zostanie rozpoznana, większość produkujących insulinę komórek beta trzustki zostaje zniszczona, co utrudnia leczenie.

Wczesna diagnostyka jest tutaj bardzo ważna, dlatego test genetyczny będzie bardzo przydatnym narzędziem klinicznym.

Misiek

Źródło: portal Onet.pl, PAP, 17.07.2007.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.