Onet opisuje, że badanie wydychanego powietrza może zastąpić uciążliwe pomiary poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Naukowcy z University of California w Irwing odkryli, że dzieci z cukrzycą typu 1 (w której trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny) wydychają nawet 10-krotnie więcej azotanu metylu, podczas zwiększonego stężenia glukozy we krwi które jest spowodowane nieprawidłowym wydzielaniem insuliny (hiperglikemia) niż przy normalnym stężeniu cukru. Prawdopodobnie związek ten jest produktem ubocznym procesu, który uszkadza tkanki osoby chorej na cukrzycę.
Zdaniem badaczy pomiar poziomu azotanu metylu w wydychanym powietrzu mógłby zastąpić regularne badania krwi. Wystarczy zastosować metodę analizy wykorzystywaną przy kontroli zanieczyszczenia powietrza. Analiza wydychanego powietrza znalazła już wcześniej zastosowanie jako narzędzie diagnostyczne w przypadku mukowiscydozy oraz choroby wrzodowej żołądka.
Źródło Onet i PNAS
[…] już o tym w 2007 roku w artykule: Oddechowy test dla cukrzyków, jednak od tamtej pory technologia ta mocno się rozwinęła. Choć nadal czekamy na działające i […]