PEN – Aktywność fizyczna jest niezbędna

0
1539

PEN - Aktywność fizyczna w cukrzycy jest niezbędnaCukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego. Co więcej, uczniowie z cukrzycą mogą dzięki niej poprawić sprawność układu krążenia, utrzymać prawidłową wagę. Regularny wysiłek fizyczny pomaga również w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca nie przeszkadza też w osiąganiu dobrych lub ponadprzeciętnych wyników w sporcie. Niektórzy olimpijczycy również są diabetykami, a choroba nie przeszkadza im w konkurowaniu ze zdrowymi rywalami.

Dzieci chore na
cukrzycę mogą,
a nawet powinny ćwiczyć
jak rówieśnicy.
Nauczyciele nie
powinni wymagać od
nich wyników. Nie
oceniać za wyczynowość,
ale za udział
w lekcjach wychowania
fizycznego.

Aby uniknąć zagrożenia hipoglikemią, która może pojawić się przy wzmożonym wysiłku fizycznym, należy częściej mierzyć poziom glukozy we krwi i odpowiednio dostosować posiłki. Jeżeli uczeń poczuje się źle lub w razie rozpoznania przez nauczyciela lub opiekuna objawów hipoglikemii, należy natychmiast zbadać poziom glukozy we krwi. Bardzo ważne jest, aby uczeń miał stały dostęp do swojego glukometru, łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz wody. Wszyscy trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego powinni być odpowiednio przeszkoleni i umieć rozpoznać objawy hipoglikemii u danego ucznia. W razie gorszego samopoczucia należy natychmiast umożliwić uczniowi przerwanie ćwiczeń i pomóc w zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Jeżeli uczeń z cukrzycą odłącza pompę na czas ćwiczeń, należy mu zapewnić bezpieczne miejsce do jej przechowywania. Jest to bardzo drogi sprzęt, a jego utrata może spowodować przykre konsekwencje.

W następnym odcinku, pierwszy artykuł z serii: Problemy psychologiczne: Dziecko z cukrzycą w Twojej klasie
PEN-okładka-dzieci i młodzież z cukrzyca w szkole
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:

    oddziałach i kołach PSD
    kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
    w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
    w Empikach
    u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.