Zjawisko Brzasku czy Efekt Somogyi? Jaka jest różnica?

3
13351

jamocha76/stock.xchngBudzisz się rano i mierzysz poziom cukru we krwi przed śniadaniem. I jest wysoki. Wyższy niż zazwyczaj rano. Co się dzieje? Powody mogą być dwa. Zarówno zjawisko brzasku jak i efekt Somogyi mogą podnieść rano stężenie glukozy we krwi na czczo, ale z różnych powodów.

Obydwa zjawiska są bardzo podobne w niektórych aspektach i ma to związek z hormonami, które powodują, że z wątroby do krwioobiegu uwalniana jest glukoza podczas snu. Różnicą jest przyczyna, dla której te hormony są uwalniane.

Efekt Somogyi jest spowodowany zbyt dużą ilością insuliny we krwi w czasie nocy. Może się tak zdarzyć u osób, które przyjmują insuliny długo-działające, ale także może się to przydarzyć, jeśli nie zjadło się przekąski przed snem. Poziom cukru we krwi spada, kiedy śpisz, a organizm uwalnia hormony, aby się temu spadkowi przeciwstawić. Efekt? Budzisz się z wyższym cukrem niż byś chciał.

Zjawisko brzasku zdarza się w czasie nocy: wydzielane są hormony, które powodują uwolnienie glukozy z wątroby. Jeżeli w organizmie nie ma wystarczającej ilości insuliny, aby się temu przeciwstawić, poziom glukozy we krwi rośnie w nocy, co skutkuje wysokimi odczytami na glukometrze rano.

Jak to rozróżnić?

 • Jedynym sposobem, aby się upewnić co tak naprawdę jest powodem wysokiego poziomu cukru we krwi rano jest budzenie się kilka nocy z rzędu między godziną drugą a trzecią i sprawdzenie poziomu cukru. Jeśli jest niski o tej porze, może to oznaczać efekt Somogyi. Jeżeli jest normalny lub wysoki, winowajcą może być zjawisko brzasku.

Co zrobić, aby temu przeciwdziałać?

 • Upewnij się, że przed położeniem się spać zjadasz posiłek składający się z większej ilości białek niż węglowodanów.
 • Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może zmieni on leki lub dawkę insuliny.

Dodatkowe sposoby, aby zwalczyć zjawisko brzasku:

 • Ćwiczenia fizyczne wieczorem mogą sprawić, że poranne poziomy cukru we krwi będą lepsze.
 • Zjedz śniadanie, nawet jeśli masz wysoki cukier. Zjedzenie czegoś tak naprawdę zatrzyma cały proces zjawiska brzasku i sprawi, że poziom cukru powróci do normalności.

Źródło: diabetes.about.com, zdjęcia: stock/xchng.

woodsy/stock.xchngTen artykuł byłby bardzo przydatny moim rodzicom około 20 lat temu. Nie było wtedy informacji na temat zjawiska brzasku, a ja bardzo często budziłam się rano z wysokim cukrem. I nikt nie potrafił tego wyjaśnić. Być może są osoby, które zauważają coś takiego u siebie lub swoich słodkich dzieci. Pompa insulinowa cudownie radzi sobie ze zjawiskiem brzasku, pod warunkiem, że dobrze zostanie ustawiona baza na noc. No ale przecież, mimo że stronka to pompiarze.pl, z pewnością wśród czytelników dużo jest osób, które stosują peny i spotykają się ze zjawiskiem brzasku czy efektem Somogyi.

Pozdrawiam serdecznie! Monika Szurdyga

3 KOMENTARZE

 1. Jeśli ktoś z was jest na penach to proponuję zainwestować w analog długodziałający. Dla porównania ze zwykłą N-ką lub Insulatardem, daje super cukry rano i nie ma konieczności zjedzenia przekąski przed snem. Osobiście u mnie lepiej sprawdził się Lantus w porównaniu z Levemirem.

  W przyszłym roku mam testować insulinę stosowaną na błony śluzowe policzka. Ciekawe na ile się to sprawdzi. Jak pewnie wiecie insulina wziewna niezbyt dobrze zaprezentowała się w testach.

  A tak trochę mniej w temacie to szkoda, że w Polsce nie przyjął się DiaPort (dla niewtajemniczonych implant stałego „wkłucia” do jamy otrzewnowej). Tak sobie insulina leci to wątroby 🙂 i nie mamy jej strat związanych z krążeniem po ciele, jak to jest przy zastrzyku podskórnym….rozmarzyłam się…a ponoć DiaPort we Francji się przyjął.

 2. Cukier w nocy ma być normalny ;). Autor odnosi się wyłącznie do stężeń, które badamy przy pojawiających się porannie hiperglikemiach, w celu określenia z jakim zjawiskiem mamy do czynienia, nigdzie nie jest napisane że samotny wynik jest nieprawidłowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.