Członkowie Parlamentu Europejskiego (MEP) spotkali się w Brukseli z ekspertami w dziedzinie diabetologii aby nakłonić Unię Europejską i wszystkich jej członków to zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej dla wszystkich dzieci chorych na cukrzycę w Europie. Podczas spotkania – zorganizowanego przez niemieckiego członka MEP dr Thomasa Ulmera przy współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną Region Europa (IDF) oraz International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD)
– na pierwszy plan wysunięto specjalnie potrzeby dziecka z cukrzycą i poważne konsekwencję, które mogą pojawić w przypadku złego leczenia choroby. „Polepszenie kontroli cukrzycy u dzieci jest głównym wyzwaniem, które Unia Europejska może wzmacniać poprzez promocję lepszej opieki i lepszej edukacji wśród wyspecjalizowanej opieki medycznej, pacjentów i ich środowiska w całej Europie” – od tych słów rozpoczął spotkanie Dr Thomas Ulmer.
Relacja prasowa
Bruksela (Belgia), 30 styczeń 2007 – Unia Europejska oraz jej kraje członkowskie są pod rosnącą presją przyznania dostępu do lepszej, i równej we wszystkich krajach, opieki medycznej nad dziećmi chorymi na cukrzycę w Europie. Dzisiaj pierwszy krok w kierunku polepszenia kontroli diabetologicznej u europejskich dzieci, który został wydany przez członków Parlamentu Europejskiego (MEP) przy wsparciu IDF Europa i International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) oraz przy udziale członków komisji Unii Europejskiej.
„Każdy kraj cierpi z powodu ograniczonego dostępu do nowoczesnych metod leczenia (w tym przypadku pomiary cukru we krwi) i wyspecjalizowanej opieki medycznej,” – powiedział Tony O’Sullivan, prezydent IDF Europa – „ale bardziej znacząco to my zawodzimy aby zwracać uwagę na socjalne i psychologiczne konsekwencje zarówno pacjentów jak i ich rodzin, w szczególności rodziców dzieci chorych na cukrzycę, którzy żyją w strachu i zatroskaniu.
Sygnał do podjęcia odpowiednich kroków w Europie jest wynikiem Rezolucji ONZ „Zjednoczeni w cukrzycy”, zatwierdzonej 20 grudnia 2006 roku zachęcającej jej członków do rozwoju narodowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, do zapobiegania, leczenia i opieki medycznej osób cierpiących na cukrzycę. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno ogłosiły rok 2007 rokiem DZIECI I NASTOLATKÓW CHORYCH NA CUKRZYCĘ, podkreślając priorytet tego problemu u młodych ludzi.
Cukrzyca typu 1 w ponad 90% stanowi przypadki występowania u dzieci i jest chorobą autoimmunologiczną, której do tej pory nie możemy zapobiegać. Nowe przypadki zachorowań na cukrzycę typu 1 rosną w alarmującym tempie, 5% wśród dzieci przedszkolnych i 3% wśród dzieci w wieku szkolnym i nastolatków w skali roku. Daje to w efekcie ok. 10000 dzieci chorych na cukrzycę w Europie. Kiedy cukrzyca zostaje zdiagnozowana w młodym wieku, długość życia jest skracana przeciętnie o ok. 15 lat.
Cukrzyca ma wyjątkowy wpływ na dzieci i ich rodziny. „Obciążenie regularnymi badaniami poziomu cukru we krwi, ustalaniem odpowiednich dawek insuliny wg zapotrzebowania na spożywane pokarmy i aktywność fizyczną Twojego dziecka może całkowicie przejąć kontrolę nad Twoim życiem” – powiedziała Christiane Bartos, matka 7-letniej dziewczynki chorej na cukrzycę.
Nawoływanie do podjęcia działań w Europie
„Polepszenie kontroli cukrzycy u dzieci jest głównym wyzwaniem, które Unia Europejska może wzmacniać poprzez promocję lepszej opieki i lepszej edukacji wśród wyspecjalizowanej opieki medycznej, pacjentów i ich środowiska w całej Europie” – od tych słów rozpoczął spotkanie Dr Thomas Ulmer – niemiecki członek Parlamentu Europejskiego, który przewodził tej inicjatywie. Wg niego sieć specjalistycznych centrów pediatryczno-diabetologicznych mogłaby tłumaczyć postępy w nauce na potrzeby codziennej opieki medycznej poprzez:
1) Dzielenie się informacjami i promocję najlepszych praktyk postępowania na poziomie europejskim
2) Zachęcenie do opracowywania (rozwoju) minimalnych standardów opieki medycznej
3) Ułatwienia gromadzenia danych epidemiologicznych i ekonomiczno-gospodarczych
Wg Profesora Thomas Danne, sekretarza generalnego ISPAD – „Dużo może być zrobione aby zapobiegać lub opóźniać powikłania cukrzycy o ile istnieje dostęp to odpowiedniej opieki medycznej, leków i sprzętu monitorującego. Jednak istnieją znaczące różnice w opiece medycznej w poszczególnych centrach pediatrycznych w całej Europie”.
Profesor Danne podkreślił „Opieka diabetologiczna u dzieci wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na rzeczy związane z długim snem, niespodziewanymi czynnościami dnia codziennego, zwyczajami żywieniowymi, ograniczoną ilością dostępnych miejsc iniekcji lub podwyższoną wrażliwość na insulinę. Pewne narzędzia lecznicze jak np. pompy insulinowe mogą lepiej pomagać w kontroli tych potrzeb.
Nawet u 50% dzieci chorujących na cukrzycę dochodzi do rozwoju powikłań lub zapadalności na choroby współwystępujące tj. choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcjonowania nerek, ślepotę czy amputacji w późniejszych latach. Wielokrotnie powtarzające się epizody niskich wartości poziomu cukru (hipoglikemia) mogą oddziaływać na funkcje poznawcze u małych dzieci a groźne ataki drgawkowe połączone z utratą przytomności przyczyniają się do podniesienia wskaźnika śmiertelności u dzieci z cukrzycą w stosunku do populacji ogólnej.
Kolejny powikłaniem u dzieci z cukrzycą jest kwasica ketonowa (diabetic ketoacidosis – DKA), która jest stanem niedostatecznego poziomu insuliny co prowadzi w rezultacie wysoki poziom cukru we krwi i nagromadzenia kwasów organicznych i ciał ketonowych we krwi. Kwasica ketonowa jest główną przyczyną wysokiego wskaźnika zapadalności i śmiertelności dzieci z cukrzycą typu 1 lecz wskaźniki te mogą być zmniejszone poprzez odpowiednio wczesną diagnozę i odpowiednie postępowanie.
„Cukrzyca wśród dzieci i nastolatków jest kryzysowo pomijana, co jest związane z ogromną liczbą dorosłych z cukrzycą typu 2. Lepsza świadomość to lepsza opieka” – oświadczył Tony O’Sullivan. „Przeskok z dziecięcej opieki medycznej do standardów opieki medycznej dorosłych jest szeroko potwierdzany poprzez brak odpowiednich systemów opieki medycznej i erozję motywacji pacjentów do samoopieki. Europa może i musi dbać o młodych ludzi stających wobec życia z cukrzycą”.
„Jest naprawdę trudno zmusić nieprzewidywalne i ożywione dziecko do bardzo restrykcyjnej i schematycznej rutyny,” dodała Christine Bartos. „Dostęp do leczenia, które pozwala zwiększać elastyczność postępowania naprawdę może zmienić życie”. Na podstawie danych IDF, koszt leczenia i zapobiegania cukrzycy i jej komplikacjom w Europie w 2007 roku wyniesie ponad 44 miliardy euro i jest prawdopodobne, że w roku 2025 przekroczy 53 miliardy euro.
Misiek
Źródło: Tłumaczenie na podstawie IDF Global News, 31 January, 2007.