Europejscy prawodawcy nawołują do większej opieki medycznej dla dzieci chorych na cukrzycę

0
1685

Członkowie Parlamentu Europejskiego (MEP) spotkali się w Brukseli z ekspertami w dziedzinie diabetologii aby nakłonić Unię Europejską i wszystkich jej członków to zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej dla wszystkich dzieci chorych na cukrzycę w Europie. Podczas spotkania – zorganizowanego przez niemieckiego członka MEP dr Thomasa Ulmera przy współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną Region Europa (IDF) oraz International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD)

– na pierwszy plan wysunięto specjalnie potrzeby dziecka z cukrzycą i poważne konsekwencję, które mogą pojawić w przypadku złego leczenia choroby. „Polepszenie kontroli cukrzycy u dzieci jest głównym wyzwaniem, które Unia Europejska może wzmacniać poprzez promocję lepszej opieki i lepszej edukacji wśród wyspecjalizowanej opieki medycznej, pacjentów i ich środowiska w całej Europie” – od tych słów rozpoczął spotkanie Dr Thomas Ulmer.

Relacja prasowa

Bruksela (Belgia), 30 styczeń 2007 – Unia Europejska oraz jej kraje członkowskie są pod rosnącą presją przyznania dostępu do lepszej, i równej we wszystkich krajach, opieki medycznej nad dziećmi chorymi na cukrzycę w Europie. Dzisiaj pierwszy krok w kierunku polepszenia kontroli diabetologicznej u europejskich dzieci, który został wydany przez członków Parlamentu Europejskiego (MEP) przy wsparciu IDF Europa i International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) oraz przy udziale członków komisji Unii Europejskiej.

„Każdy kraj cierpi z powodu ograniczonego dostępu do nowoczesnych metod leczenia (w tym przypadku pomiary cukru we krwi) i wyspecjalizowanej opieki medycznej,” – powiedział Tony O’Sullivan, prezydent IDF Europa – „ale bardziej znacząco to my zawodzimy aby zwracać uwagę na socjalne i psychologiczne konsekwencje zarówno pacjentów jak i ich rodzin, w szczególności rodziców dzieci chorych na cukrzycę, którzy żyją w strachu i zatroskaniu.

Sygnał do podjęcia odpowiednich kroków w Europie jest wynikiem Rezolucji ONZ „Zjednoczeni w cukrzycy”, zatwierdzonej 20 grudnia 2006 roku zachęcającej jej członków do rozwoju narodowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, do zapobiegania, leczenia i opieki medycznej osób cierpiących na cukrzycę. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno ogłosiły rok 2007 rokiem DZIECI I NASTOLATKÓW CHORYCH NA CUKRZYCĘ, podkreślając priorytet tego problemu u młodych ludzi.

Cukrzyca typu 1 w ponad 90% stanowi przypadki występowania u dzieci i jest chorobą autoimmunologiczną, której do tej pory nie możemy zapobiegać. Nowe przypadki zachorowań na cukrzycę typu 1 rosną w alarmującym tempie, 5% wśród dzieci przedszkolnych i 3% wśród dzieci w wieku szkolnym i nastolatków w skali roku. Daje to w efekcie ok. 10000 dzieci chorych na cukrzycę w Europie. Kiedy cukrzyca zostaje zdiagnozowana w młodym wieku, długość życia jest skracana przeciętnie o ok. 15 lat.

Cukrzyca ma wyjątkowy wpływ na dzieci i ich rodziny. „Obciążenie regularnymi badaniami poziomu cukru we krwi, ustalaniem odpowiednich dawek insuliny wg zapotrzebowania na spożywane pokarmy i aktywność fizyczną Twojego dziecka może całkowicie przejąć kontrolę nad Twoim życiem” – powiedziała Christiane Bartos, matka 7-letniej dziewczynki chorej na cukrzycę.

Nawoływanie do podjęcia działań w Europie

„Polepszenie kontroli cukrzycy u dzieci jest głównym wyzwaniem, które Unia Europejska może wzmacniać poprzez promocję lepszej opieki i lepszej edukacji wśród wyspecjalizowanej opieki medycznej, pacjentów i ich środowiska w całej Europie” – od tych słów rozpoczął spotkanie Dr Thomas Ulmer – niemiecki członek Parlamentu Europejskiego, który przewodził tej inicjatywie. Wg niego sieć specjalistycznych centrów pediatryczno-diabetologicznych mogłaby tłumaczyć postępy w nauce na potrzeby codziennej opieki medycznej poprzez:

1) Dzielenie się informacjami i promocję najlepszych praktyk postępowania na poziomie europejskim

2) Zachęcenie do opracowywania (rozwoju) minimalnych standardów opieki medycznej

3) Ułatwienia gromadzenia danych epidemiologicznych i ekonomiczno-gospodarczych

Wg Profesora Thomas Danne, sekretarza generalnego ISPAD – „Dużo może być zrobione aby zapobiegać lub opóźniać powikłania cukrzycy o ile istnieje dostęp to odpowiedniej opieki medycznej, leków i sprzętu monitorującego. Jednak istnieją znaczące różnice w opiece medycznej w poszczególnych centrach pediatrycznych w całej Europie”.

Profesor Danne podkreślił „Opieka diabetologiczna u dzieci wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na rzeczy związane z długim snem, niespodziewanymi czynnościami dnia codziennego, zwyczajami żywieniowymi, ograniczoną ilością dostępnych miejsc iniekcji lub podwyższoną wrażliwość na insulinę. Pewne narzędzia lecznicze jak np. pompy insulinowe mogą lepiej pomagać w kontroli tych potrzeb.

Nawet u 50% dzieci chorujących na cukrzycę dochodzi do rozwoju powikłań lub zapadalności na choroby współwystępujące tj. choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcjonowania nerek, ślepotę czy amputacji w późniejszych latach. Wielokrotnie powtarzające się epizody niskich wartości poziomu cukru (hipoglikemia) mogą oddziaływać na funkcje poznawcze u małych dzieci a groźne ataki drgawkowe połączone z utratą przytomności przyczyniają się do podniesienia wskaźnika śmiertelności u dzieci z cukrzycą w stosunku do populacji ogólnej.

Kolejny powikłaniem u dzieci z cukrzycą jest kwasica ketonowa (diabetic ketoacidosis – DKA), która jest stanem niedostatecznego poziomu insuliny co prowadzi w rezultacie wysoki poziom cukru we krwi i nagromadzenia kwasów organicznych i ciał ketonowych we krwi. Kwasica ketonowa jest główną przyczyną wysokiego wskaźnika zapadalności i śmiertelności dzieci z cukrzycą typu 1 lecz wskaźniki te mogą być zmniejszone poprzez odpowiednio wczesną diagnozę i odpowiednie postępowanie.

„Cukrzyca wśród dzieci i nastolatków jest kryzysowo pomijana, co jest związane z ogromną liczbą dorosłych z cukrzycą typu 2. Lepsza świadomość to lepsza opieka” – oświadczył Tony O’Sullivan. „Przeskok z dziecięcej opieki medycznej do standardów opieki medycznej dorosłych jest szeroko potwierdzany poprzez brak odpowiednich systemów opieki medycznej i erozję motywacji pacjentów do samoopieki. Europa może i musi dbać o młodych ludzi stających wobec życia z cukrzycą”.

„Jest naprawdę trudno zmusić nieprzewidywalne i ożywione dziecko do bardzo restrykcyjnej i schematycznej rutyny,” dodała Christine Bartos. „Dostęp do leczenia, które pozwala zwiększać elastyczność postępowania naprawdę może zmienić życie”. Na podstawie danych IDF, koszt leczenia i zapobiegania cukrzycy i jej komplikacjom w Europie w 2007 roku wyniesie ponad 44 miliardy euro i jest prawdopodobne, że w roku 2025 przekroczy 53 miliardy euro.

Misiek

Źródło: Tłumaczenie na podstawie IDF Global News, 31 January, 2007.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.