Pen-Dzieci i młodzież z cukrzycą w szkole

3
1847

PEN-okładka-dzieci i młodzież z cukrzyca w szkoleDzięki uprzejmości redakcji rodzinnego magazynu medycznego “Pen” możemy zaprezentować Państwu zawartość numeru specjalnego tego pisma poświęconego właśnie postępowaniu z dziećmi i młodzieżą szkolną chorymi na cukrzycę.
Jeśli mają Państwo kontakt z dziećmi i młodzieżą z cukrzycą, lektura numeru specjalnego „Pena” pozwoli bardziej zrozumieć zachowania i potrzeby dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest diabetykiem, informacje zawarte w magazynie „Pen” mogą być cenną wskazówką i materiałem, który pomoże zmniejszyć obawy nauczyciela związane z funkcjonowaniem dziecka z cukrzycą w klasie a Tobie i dziecku da poczucie bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury.

Słowo do Nauczycieli
Bądźcie spokojni! Dzieci z cukrzycą niczym nie różnią się od swoich rówieśników.

Mają takie same marzenia, możliwości, plany na przyszłość. Tak samo rozwijają się, reagują. Tylko codzienne funkcjonowanie wymaga od nich więcej wysiłku i odpowiedzialności. Również od ich opiekunów. Gdyby nie informacja od rodziców, nie wiedzieliby Państwo o ich chorobie.

PEN-Barbara LeszczyńskaBardzo dobrze będzie, gdy dowiecie się więcej. Gorąco zachęcamy Państwa do tego. Z mocnym przekonaniem, że jest to pilna potrzeba chwili, Redakcja „Pena” przygotowała specjalne wydanie czasopisma, które kierujemy szczególnie do wszystkich nauczycieli, pedagogów, wychowawców. Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy Państwu w przybliżeniu istoty tej choroby oraz problemów zdrowotnych, życiowych i wychowawczych, wynikających z niej zarówno dla dzieci chorych na cukrzycę, które uczęszczają do szkół razem z rówieśnikami, jak też dla Was, ich szkolnych opiekunów – nauczycieli i wychowawców.

W związku z plagą otyłości i coraz mniej korzystnym dla zdrowia stylem życia, cukrzyca także wśród dzieci będzie występowała częściej. Dlatego tak ważne jest wypracowanie modelu współpracy między szkołą a uczniem i jego rodziną, który pozwoli mu na bezpieczne funkcjonowanie w środowisku szkolnym i realizację jego planów, marzeń i ambicji. Opiekunów zaś pozbawi lęków związanych z odpowiedzialnością wiążącą się z opieką nad chorym dzieckiem. Boimy się tego, czego nie znamy. W Państwa najlepiej pojętym interesie leży, aby na temat cukrzycy dowiedzieć się jak najwięcej. To uświadomi Wam, że opieka nad uczniem chorującym na cukrzycę i zapewnienie mu bezpieczeństwa w warunkach szkolnych są możliwe. Dzięki odpowiednim i odpowiedzialnym kontaktom między uczniami i nauczycielem można wnieść również bardzo pozytywny wkład w budowanie relacji
w klasie.

Redaktor naczelna
Barbara Leszczyńska

Z autorką można sie skontaktować pod adresem : magazyn.pen@vp.pl

W następnym odcinku, pierwszy artykuł z serii: Cukrzyca – co to znaczy?

Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:

    oddziałach i kołach PSD
    kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
    w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
    w Empikach
    u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.