Prawidłowa dieta jest ważna dla rozwoju wszystkich dzieci.
W przypadku małych diabetyków jest także jednym z podstawowych elementów leczenia cukrzycy. Właściwa ilość składników odżywczych oraz odpowiedni dobór i rozłożenie posiłków pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, w zależności od wieku, potrzeb, aktywności fizycznej i działania insuliny. Te wszystkie elementy powinna uwzględniać dieta uczniów z cukrzycą.
Ilość insuliny potrzebnej na dany posiłek określamy za pomocą systemu wymienników węglowodanowych (WW) nazywanych niekiedy jednostkami chlebowymi. Jest to ilość danego produktu zawierająca 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm.
Jeżeli uczeń korzysta ze szkolnej stołówki, szczegóły diety można uzgodnić ze szkolnym dietetykiem i personelem, który powinien zapewnić pomoc w ewentualnym ważeniu posiłków i dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb. Jeżeli uczeń przynosi posiłki z domu, rodzice mogą odpowiednio je oznaczać, co pozwoli na unikanie błędów.
Trzeba również pamiętać, że przy nieprzewidzianych zmianach w diecie dziecka należy dodatkowo zmierzyć poziom cukru we krwi i zastosować odpowiednią modyfikację leczenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z rodzicami lub opiekunami.
Nie ma produktów zakazanych dla diabetyków. Ograniczenie mogą stanowić indywidualne preferencje dziecka lub towarzyszące schorzenia, np. alergie pokarmowe i … zdrowy rozsądek. |
Należy pamiętać, że u wszystkich dzieci mogą wystąpić zmiany apetytu.
Trzeba też unikać sytuacji, w której mały diabetyk czuje się wykluczony z grupy rówieśniczej, ponieważ nie może jeść tego samego, co jego koledzy. Bez względu na obecność w szkole dzieci z cukrzycą, władze szkoły powinny zapewnić właściwe wyposażenie szkolnych sklepików, w których zamiast chipsów i batonów oraz wysokosłodzonych napojów powinny się znaleźć zdrowe przekąski, woda mineralna i naturalne soki i owoce.
Prawidłowe nawyki pozwolą wielu uczniom na uniknięcie w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2. Rodzice małych diabetyków powinni być również z wyprzedzeniem informowani o szczególnych okazjach w życiu szkoły i klasy, którym towarzyszy na przykład słodki poczęstunek – dzięki temu będą mieli możliwość uwzględnienia słodyczy w planie posiłków dziecka, a uczeń będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach tak, jak jego zdrowi koledzy.
W następnym odcinku, kolejny artykuł serii: Aktywność fizyczna jest niezbędna
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:
- oddziałach i kołach PSD
kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
w Empikach
u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych
Dodaj komentarz