PEN – Leczenie dietą

2
2143

PEN - Leczenie cukrzycy dietąPrawidłowa dieta jest ważna dla rozwoju wszystkich dzieci.

W przypadku małych diabetyków jest także jednym z podstawowych elementów leczenia cukrzycy. Właściwa ilość składników odżywczych oraz odpowiedni dobór i rozłożenie posiłków pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, w zależności od wieku, potrzeb, aktywności fizycznej i działania insuliny. Te wszystkie elementy powinna uwzględniać dieta uczniów z cukrzycą.

Ilość insuliny potrzebnej na dany posiłek określamy za pomocą systemu wymienników węglowodanowych (WW) nazywanych niekiedy jednostkami chlebowymi. Jest to ilość danego produktu zawierająca 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm.

Jeżeli uczeń korzysta ze szkolnej stołówki, szczegóły diety można uzgodnić ze szkolnym dietetykiem i personelem, który powinien zapewnić pomoc w ewentualnym ważeniu posiłków i dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb. Jeżeli uczeń przynosi posiłki z domu, rodzice mogą odpowiednio je oznaczać, co pozwoli na unikanie błędów.

Trzeba również pamiętać, że przy nieprzewidzianych zmianach w diecie dziecka należy dodatkowo zmierzyć poziom cukru we krwi i zastosować odpowiednią modyfikację leczenia. W razie wątpliwości należy skontaktować się z rodzicami lub opiekunami.

Nie ma produktów zakazanych dla diabetyków. Ograniczenie mogą stanowić indywidualne preferencje dziecka lub towarzyszące schorzenia, np. alergie pokarmowe i … zdrowy rozsądek.

Należy pamiętać, że u wszystkich dzieci mogą wystąpić zmiany apetytu.

Trzeba też unikać sytuacji, w której mały diabetyk czuje się wykluczony z grupy rówieśniczej, ponieważ nie może jeść tego samego, co jego koledzy. Bez względu na obecność w szkole dzieci z cukrzycą, władze szkoły powinny zapewnić właściwe wyposażenie szkolnych sklepików, w których zamiast chipsów i batonów oraz wysokosłodzonych napojów powinny się znaleźć zdrowe przekąski, woda mineralna i naturalne soki i owoce.

Prawidłowe nawyki pozwolą wielu uczniom na uniknięcie w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2. Rodzice małych diabetyków powinni być również z wyprzedzeniem informowani o szczególnych okazjach w życiu szkoły i klasy, którym towarzyszy na przykład słodki poczęstunek – dzięki temu będą mieli możliwość uwzględnienia słodyczy w planie posiłków dziecka, a uczeń będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach tak, jak jego zdrowi koledzy.

W następnym odcinku, kolejny artykuł serii: Aktywność fizyczna jest niezbędna
PEN-okładka-dzieci i młodzież z cukrzyca w szkole
Dwumiesięcznik „Pen” jest dostępny w:

    oddziałach i kołach PSD
    kołach TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)
    w aptekach (zaopatrywanych przez Torfarm i PGF)
    w Empikach
    u regionalnych przedstawicieli firm farmaceutycznych

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.