Pompa insulinowa będzie finansowana przez NFZ

10
24225
Od tego roku rozpoczeła się refundacja NFZ na pompy insulinowe dla dzieci
Od tego roku rozpoczeła się refundacja NFZ na pompy insulinowe dla dzieci

Początek tego roku przyniósł dobre wiadomości dla rodziców dzieci z cukrzycą. To informacja na którą wszyscy czekali. NFZ zaczął finansować pompy insulinowe dla dzieci
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od pierwszego stycznia finansuje zakup pomp insulinowych dla dzieci do 18. roku życia, które chorują na cukrzycę.
Jak informuje NFZ w specjalnym komunikacie, wskazaniem do otrzymania pompy jest cukrzyca insulinozależna (tzw. Cukrzyca typ 1) oraz występowanie co najmniej jednego z kryteriów:

 • powtarzające się ciężkie hipoglikemie,
 • powtarzające się hipoglikemie o brzasku,
 • niestabilność glikemii wymagająca co najmniej siedmiu pomiarów na dobę,
 • obecność powikłań cukrzycy,
 • kwasica ketonowa.

Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia przy użyciu pompy insulinowej jest brak współpracy z zespołem leczącym czyli swoim lekarzem.

Szczegółowe informacje dostępne są w regionalnych oddziałach Funduszu i na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.

Jerzy Owsiak zapowiedział pod koniec listopada, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nadal będzie kupowała pompy insulinowe dla dzieci. Fundacja wstrzymała program po tym, jak w maju minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że zajmie się tym NFZ.

Na koniec proponuję zapoznać się bardzo ważnym dokumentem na temat refundacji pomp insulinowych dla dzieci, to

Wykaz świadczeniodawców realizujących umowę z NFZ 80.11 KB, 24.02.2009 r.

Źródła: PAP, POg/04.02.2009 16:57, Onet, komunikat NFZ

10 KOMENTARZE

 1. dla dzieci do lat 18 są refundowane??co to za sprawiedlowość??mam 22 lata i męcze się z ta chorobą już 17 lat i mi nikt nie chce pomoc zeby zdobyć pompe;/

 2. a ja mam 40 lat i z tego 38 lat choruję na cukrzycę i też nie mam szans na pompę, a moje składki idą na refundacje pomp i wkłuć dla dzieci. Dziwne jest też to, że sami chorzy (i grupy chorych np. stowarzyszenia) jeśli występują np. do Ministerstwa z jakimiś petycjami to dzielą chorych na dzieci i pozostałych, a przecież nikt nie bedzie wiecznie dzieckiem i kiedyś przekroczy tę magiczną granicę 18 lat. I co potem? Ja też kiedyś byłam dzieckiem i nikt się nie rozczulał, że trzeba podawać insulinę igłami wielorazowego użytku, które trzeba było gotować, które się zatykały, które były tempe i które były grube i długie itd, itp.

 3. dla dzieci do lat 18 są refundowane??co to za sprawiedliwość??mam 23 lata i mecze się z ta chorobą już 10 lat i mi nikt nie chce pomoc żeby zdobyć pompę;/ a jeszcze na dodatek odebrano mi rentę a mam oprócz cukrzycy typu1 polineuropatie (samoistne przykurcze palców u dłoni)

 4. hej znam ten ból…Teraz mam 25 lat,a cukrzycę dostałam gdy miałam 7 lat.I wtedy i dziś o pompie insulinowej mogę tylko pomarzyć…

 5. u mnie właśnie wykryto cukrzycę mam nadzieje że dostanę pompe a jak wy sobie radziliście na początku tej choroby? moim zdaniem da sie żyć tylko trzeba siebie kontrolować

 6. POMÓŻMY ANDRZEJOWI SEMBORSKIEMU W WALCE Z JEGO CHOROBAMI

  Lekarze nie chcą uznać…

  Jako osoba niepełnosprawna w 46 roku życia znalazłem się w tragicznej sytuacji życiowej. Choruję na cukrzycę typu 1, miedzy innymi mam takie choroby przewle…Zobacz więcej
  Zdjęcie: POMÓŻMY ANDRZEJOWI SEMBORSKIEMU W WALCE Z JEGO CHOROBAMI

  Lekarze nie chcą uznać…

  Jako osoba niepełnosprawna w 46 roku życia znalazłem się w tragicznej sytuacji życiowej. Choruję na cukrzycę typu 1, miedzy innymi mam takie choroby przewlekłe jak niewydolność serca, która grozi mi zawałem, polineuropatię cukrzycową, przepuklinę rozworu przełykowego, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie kręgosłupa i rwę kulszową, która spowodowała częściowy paraliż prawej nogi.

  Z tym wszystkim jestem bez prawa do renty, a medycyna pracy nie dopuszcza mnie nawet na stanowisko stróża. Z opieki społecznej otrzymuję zasiłek stały w wysokości 444 złote miesięcznie. Wystarcza mi to zaledwie na opłacenie mieszkania. Nie stać mnie na leczenie cukrzycy, której lekarze nie chcą uznać za chorobę genetyczną, mimo że chorowała na nią moja mama. Gdyby uznali, miałbym prawo do renty. Mógłbym tego prawa dochodzić przez sąd, ale mnie nie stać nie tylko na sąd, ale nawet na jutro na jedzenie. Nie stać mnie też na terapię kręgosłupa ani na inne podstawowe wydatki.Obecnie zbieram na pompę insulinową.

  Dlatego proszę ludzi dobrego serca o pomoc. Darowizny można wpłacać na konto bankowe: numer 81-2340-0009-1150-4010-0003-1582.

  ANDRZEJ SEMBORSKI

  Fundacja FILANTROP: http://filantrop.org.pl/pomagamy/lekarze-nie-chca-uznac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.