Poradnik posługiwania się zestawami infuzyjnymi

0
1638

Ten poradnik jest przeznaczony dla profesjonalnej opieki medycznej oraz użytkowników pomp insulinowych. Zawarte są w nim w równej mierze informacje techniczne jak i porady z codziennego życia z pompa insulinową. W tym przewodniku staraliśmy się opisać najbardziej powszechne w użyciu techniki dotyczące wkłuć infuzyjnych. Jednak to doświadczenie w największym stopniu będzie decydowało o wyborze najbardziej stosownej metody dla Ciebie.

Proszę skonsultować się z profesjonalną opieką medyczną przed dokonaniem jakichkolwiek zmian dotyczących dotychczasowego postępowania terapeutycznego. Pamiętajcie, to tylko poradnik!

Wprowadzenie do poradnika

  • „Spora ilość pacjentów, rozpoczynając terapię pompą insulinową nie jest świadoma, że problemy związane z zestawami infuzyjnymi są jedną z przyczyn występowania niespodziewanych, wysokich poziomów cukru we krwi. Używanie odpowiednich zestawów infuzyjnych i plastrów do skóry może w dużym stopniu obniżać to ryzyko” – informuje Dr Howard Wolpert na łamach Smart Pumping, Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków (AHA), 2003.
  • „Korzystne efekty terapii pompą insulinową są zależne od odpowiedniego doboru zestawów infuzyjnych. Zmiana zestawów infuzyjnych co 48 godzin obniża ryzyko niedrożności igły/kaniuli, prowadzącej do zmniejszonego podawania insuliny do pacjenta w przypadku kiedy niedostateczne ciśnienie wsteczne w igle/kaniuli jest na tyle małe, że nie powoduje uruchomienia odpowiednich alarmów zatkania przez pompę. W podobny sposób, kiedy poziom cukru we krwi z niewyjaśnionej przyczyny osiąga wartość 300mg/dl powinno się przypuszczać, że doszło do zatkania igły/kaniuli i natychmiast podłączyć nowy zestaw infuzyjny.
  • Niezwykle istotna jest technika podłączania zestawu infuzyjnego:
    1. wybór dostatecznej długości igły/kaniuli,
    2. uchwycenie odpowiedniego fałdu skórnego zapewniającego opór,
    3. założenie wkłucia ręcznie. Automatyczne przyrządy do zakładania wkłuć, mogą w przypadku niektórych pacjentów wywoływać efekt „owocni jabłka” prowadzący do tworzenia się „tkankowego korka” i wcześniejszego zatkania wkłucia”.
żródło: Margaret M. Ulchaker, MSN, RN, CDE, CNP, NP-C, BC-ADM
  • Rozwiązywanie problemów chwiejnych/podwyższonych poziomów cukru we krwi u użytkowników pomp insulinowych powinno zawsze odwoływać się do nieodpowiedniej podaży insuliny spowodowanej problemami z zestawem infuzyjnym. Pomimo optymalizacji czynników związanych z dietą oraz właściwą kompensacją zmiennej aktywności fizycznej, które są dodatkowo określane oprócz wartości dawek bazowych i bolusów posiłkowych, zespół medyczny zajmujący się rozwiązywaniem problemów przy terapii pompą insulinową może bez efektownie i usilnie próbować rozwiązać problem. Podczas gdy mechaniczne problemy pompy są możliwym wyjaśnieniem dla nieodpowiedniej podaży insuliny, większość z tych problemów jest powiązana właśnie z zestawami infuzyjnymi. Baczna uwaga na wszystkie elementy wyrysowane w monografii będzie główną pomocą dla zespołu medycznego zajmującego się rozwiązywaniem problemów przy terapii pompą insulinową w poszukiwaniu źródła chwiejnych wartości glikemii od strony zestawów infuzyjnych.
żródło: John P. Sheehan, MD, FACE, FACN

Tytuł następnej części: Wybór odpowiedniego zestawu infuzyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.