Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki badają działanie jednego z najnowocześniejszych leków – insulinę w sprayuTo preparat, na który czekają tysiące chorych na cukrzycę. Liczą, że aerozol zastąpi niezwykle uciążliwe zastrzyki. Exubera – pierwszy specyfik, który przeszedł badania kliniczne, jest już dostępny w krajach Unii. W Polsce czeka na dopuszczenie do sprzedaży. Diabetolodzy z łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki badają działanie kolejnego leku, opracowanego przez konkurencyjną firmę.
Dla łódzkiego ośrodka udział w takim badaniu to wyróżnienie. Do podobnych projektów wybiera się zawsze jednostki z najbardziej kompetentną kadrą, która ma liczący się dorobek naukowy i dysponuje najnowocześniejszym sprzętem.
– Prowadzimy badanie kliniczne poprzedzające rejestrację leku – mówi doc. Katarzyna Cypryk z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych ICZMP. – Wcześniej działanie preparatu obserwowano w laboratorium, sprawdzano go na zwierzętach i zdrowych ochotnikach. My sprawdzamy jego oddziaływanie na ludzi z cukrzycą.
Nową insulinę wdycha sześciu podopiecznych doc. Cypryk. Wszyscy są ochotnikami i nie dostają pieniędzy za udział w projekcie. Do badania zakwalifikowano pacjentów bez powikłań, ze zdrowymi płucami, niepalących.
Doc. Cypryk: – Obserwujemy, jak pacjenci znoszą leczenie. Analizujemy parametry cukrzycy i kontrolujemy wpływ preparatu na układ oddechowy. Dlatego wszystkim robimy spirometrię i prześwietlenia płuc.
Ochotnicy muszą dodatkowo wypełniać ankiety, w których oceniają nowatorską terapię. Większość jest zadowolona z nowego leku. Najbardziej podoba się to, że nie trzeba robić zastrzyków. Ale znaleźli się też sceptycy, którzy tak przywykli do tradycyjnego leczenia, że trudno im przyzwyczaić się do nowej metody.
Wyniki badań są pomyślne: insulina wziewna jest równie skuteczna jak ta, którą trzeba wstrzykiwać. Nie zaobserwowano niepożądanych oddziaływań. Wkrótce diabetolodzy z ICZMP zaczną kolejne badania: będą sprawdzać, jak leczenie preparatem w sprayu znoszą palacze.
Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Jest odpowiedzialna za właściwy poziom cukru w organizmie. Chorzy na cukrzycę najczęściej mają uszkodzoną trzustkę i insulinę muszą brać w zastrzykach. Robi się je klika razy dziennie, tak by naśladować naturalną odpowiedź trzustki na zjedzone posiłki.
W latach 30. XX wieku rozpoczęto badania nad wziewną insuliną. Naukowcy uznali, że lek powinien zadziałać, jeśli pacjent będzie go wdychał. Płuca mają powierzchnię absorbcyjną równą ok. 100 mkw. Dlatego powinno w nich dojść do bezpośredniego kontaktu hormonu z krwią. Pierwszy skuteczny preparat po wielu próbach opracowano dopiero kilka lat temu.
Dodaj komentarz