Wielkie rozczarowanie naukowców w sprawie leku

0
1467

Jak donosi Onet wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, darbepoetyna alfa, stosowana w leczeniu anemii, niewydolności nerek i Cukrzycy typu 2, nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu chorób serca i nie spowalnia progresji przewlekłej choroby nerek – informuje „The New England Journal of Medicine”.
Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dra Roberta Toto z Uniwersytetu Teksasu wykazał, że darbepoetyna alfa nie tylko nie posiada „bonusowych” właściwości, ale regularnie stosowana może nawet dwukrotnie zwiększyć ryzyko udaru.

Badania trwały cztery lata i wzięło w nich udział ponad 4 tys. osób. Choroby serca oraz nagła śmierć sercowa wystąpiły u 31 proc. pacjentów, którym podawano darbepoetynę alfa oraz u 29 proc. pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Równie małą różnicę zaobserwowano w przypadku progresji przewlekłej choroby nerek – wynosiła ona zaledwie 1 proc.

Od późnych lat 80. darbepoetyna alfa stosowana jest w leczeniu anemii wywołanej długotrwałą niewydolnością nerek u pacjentów dializowanych. Wkrótce po wprowadzeniu jej na rynek pojawiły się doniesienia o korzystnym wpływie leku także na pacjentów, którzy nie byli dializowani. Miał on nie tylko łagodzić objawy i zapobiegać postępowi choroby, ale taż zmniejszać ryzyko zgonu związanego z chorobami serca. Dopiero teraz przeprowadzono jednak badania porównujące działanie darbepoetyny z placebo.

źródła: PAP, PH/27.12.2009 11:41, Onet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.