Cukrzyca może być tak samo „zabójcza” jak zawał czy wylew

0
2086
okładka Canadian Medical Association
okładka Canadian Medical Association

Wstrząsające dla cukrzyków wyniki badań opublikowali naukowcy kanadyjscy na łamach pisma „Canadian Medical Association Journal”. Wynika z nich, że mężczyźni cierpiący na cukrzycę typu 2 mają tak samo podwyższone ryzyko zgonu z powodu choroby serca, co mężczyźni po przebytym udarze czy zawale.
Ryzyko to jest 3-4 razy wyższe niż u panów, którzy nie cierpią na żadne z tych schorzeń, wyliczyli naukowcy kanadyjscy.

Cukrzyca typu 2 rozwija się przeważnie w średnim i starszym wieku i jest spowodowana niewłaściwym wykorzystaniem w organizmie insuliny, hormonu, który reguluje metabolizm glukozy. U cukrzyków tkanki, takie jak wątroba czy mięśnie tracą wrażliwość na insulinę i nie przetwarzają tego cukru prawidłowo, przez co jego poziom we krwi utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca uszkadza małe i duże naczynia krwionośne, przez co prowadzi do bardzo groźnych powikłań, takich jak choroba układu krążenia i serca.

Naukowcy z Uniwersytetów w Laval oraz w Montrealu analizowali śmiertelność z powodu chorób układu krążenia wśród 4376 mężczyzn w wieku od 35 do 64 lat. W momencie rozpoczęcia badań żaden z nich nie miał zdiagnozowanej choroby z tej grupy. Stan ich zdrowia śledzono przez kolejne 24 lata.

W tym okresie u 137 badanych rozwinęła się cukrzyca, ale nie stwierdzono u nich choroby układu krążenia; u 527 mężczyzn nie cierpiących na cukrzycę wystąpił zawał serca, udar lub pojawiły się nagłe objawy dusznicy bolesnej (ból w klatce piersiowej będący objawem choroby wieńcowej). Liczbę zgonów wśród tych pacjentów porównywano z liczbą zgonów w grupie zdrowych mężczyzn dobranych pod względem wieku.

Naukowcy obliczyli, że w pierwszych 5 latach po stwierdzeniu któregokolwiek ze schorzeń, mężczyźni po zawale czy udarze mieli dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu choroby serca niż pacjenci z cukrzycą. Jednak w dłuższym okresie ryzyko zgonu ulegało wyrównaniu i było podobne w obu grupach – tj. 3-4 razy wyższe niż wśród mężczyzn bez żadnego z tych schorzeń. Średni okres od zdiagnozowania cukrzycy a zgonu z powodu choroby serca wynosił niecałe 9 lat.

Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, jak ważne jest zapobieganie cukrzycy przez właściwą dietę i styl życia, a także prawidłowe jej leczenie.

Źródło:  Canadian Medical Association Journal 06.01.2009 oraz Onet PAP, POg/08.01.2009 00:24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.