Gorzkie skutki słodyczy

0
1696

Wnioski z największego badania cukrzycy typu 2: intensywnie obniżając poziom cukru, unikamy poważnych powikłań

Wiemy, jak zmniejszyć liczbę powikłań u chorych na cukrzycę – cieszyli się lekarze zgromadzeni na kongresie American Diabetes Association po ogłoszeniu wyników badania Advance, największej analizy parametrów zdrowotnych diabetyków. Wzięło w niej udział ponad 11 tys. osób z 20 krajów, również z Polski. Ośrodki zaangażowane w ten program przez cztery i pół roku monitorowały u wybranych pacjentów poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz wahania ciśnienia tętniczego.

Cukrzyca typu 2 to jeden z największych zabójców naszych czasów. Skraca życie nawet o dziesięć lat, aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. W rezultacie aż 50 – 80 proc. przypadków śmiertelnych w tej grupie stanowią schorzenia układu krążenia. Celem zakończonego właśnie etapu badania Advance było sprawdzenie, czy obniżanie poziomu cukru we krwi pozwoli zmniejszyć liczbę tych powikłań. – Najważniejszym wnioskiem jest to, że możemy bardziej intensywnie niż do tej pory obniżać stężenie glukozy we krwi i dzięki temu zapobiegać ciężkim powikłaniom cukrzycy typu 2, szczególnie zmniejszając ryzyko chorób nerek – powiedział „Rz” prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CMUJ w Krakowie koordynujący część diabetologiczną badania Advance w Polsce.

Poziom cukru można obniżyć m.in. za pomocą preparatu gliklazyd MR (w Polsce pod nazwą diaprel MR), który pobudza wydzielanie insuliny. Działanie tego właśnie leku było analizowane w badaniu Advance. Preparat ten pozwala również obniżyć o 21 proc. ryzyko wystąpienia nefropatii cukrzycowej, czyli upośledzenia funkcji nerek, które jest jednym z najpoważniejszych przewlekłych powikłań tej choroby.

Opinia: prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii

Rosnąca liczba zachorowań na cukrzycę wynika z tego, że za mało się poruszamy, co prowadzi do nadwagi. Wskutek braku ruchu nie spalamy w wystarczającym stopniu glukozy. Problemem jest to, że nie potrafimy rozpoznać u siebie cukrzycy. Możemy natomiast zaobserwować czynniki ryzyka, takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca w rodzinie, u kobiet przebycie cukrzycy ciążowej lub urodzenie dziecka o dużej masie ciała. Najnowsze badania dowodzą, że w leczeniu tej choroby równie ważne jak obniżanie poziomu cukru jest utrzymanie w ryzach ciśnienia tętniczego, kontrola cholesterolu i prawidłowej masy ciała oraz stosowanie dodatkowych leków przeciwdziałających powikłaniom.

Źródło: Rzeczpospolita, Aleksandra Stanisławska 10-06-2008, ostatnia aktualizacja 10-06-2008 00:17

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.