Leki na cukrzycę szkodliwe dla kobiet?

0
1590
canadian medical association journal
Canadian Medical Association Journal opisuje najnowsze badania na temat wpływu leków na cukrzycę u kobiet.

Długotrwałe przyjmowanie leków na cukrzycę typu 2 – tiazolidynedionów – może dwukrotnie zwiększać ryzyko złamań kości u kobiet – informuje „Canadian Medical Association Journal”.
Brytyjscy i amerykańscy naukowcy badali działanie uboczne leków z grupy tiazolidynedionów – takich jak rosiglitazon i pioglitazon. Okazało się, że przyjmowane dłużej niż przez rok osłabiają one kości kobiet (ale nie szkodzą kościom mężczyzn). Nie jest jasne, jaki mechanizm wpływa w ten sposób na kości – być może szpik jest zastępowany przez tkankę kostną.
Według badań European Medicines Agency, korzyści z przyjmowania tiazolidynedionów przewyższają potencjalne szkody. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia serca, nerek, amputacji kończyn, utraty wzroku i innych groźnych powikłań. Jednak autorzy badań argumentują, że już sama cukrzyca zwiększa ryzyko wynikających z zaniku kostnego złamań kości udowej niemal dwukrotnie, zatem dodatkowego wpływu tiazolidynedionów nie można lekceważyć. W każdym razie nie należy rezygnować z przyjmowania tych leków bez porozumienia z lekarzem.

Źródło: Canadian Medical Association Journal oraz Onet
PAP, POg/12.12.2008 00:59

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.