Wspólna walka o refundowane leki – PETYCJA!

12
1668

Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób chorych na cukrzycę, do rodziców małych „cukiereczków”, do rodzin, znajomych i przyjaciół o pomoc i udział w tej akcji.

Mimo obietnic ze strony Ministerstwa Zdrowia nadal nie ma na nowych listach leków refundowanych Lantusa i Levemiru – innowacyjnych insulin długo działających.

Nikt nam nie pomoże i nikt za nas nie będzie walczyć w naszej sprawie! Dlatego wyślij od siebie e-maila na adres: dep-pl@mz.gov.pl (mail podany przez MZ – na niego można wysyłać uwagi dot. projektu list)

Termin zgłaszania uwag upływa dnia 19 stycznia 2007 roku!

Pamiętaj, że listy o tej samej treści nie liczą się !

Dziękujemy!

Małgorzata Fidor
Redaktor serwisu „Diabetica”
Jerzy Magiera
Redaktor serwisu „Moja Cukrzyca”
Redaktorzy serwisu „pompiarze.pl”

08.01.2007 r.

Osoby chore na cukrzycę
Rodzice dzieci chorych na cukrzycę

Minister Zdrowia
Prof. Zbigniew Religa

PROTEST
„Nowy Jork – 21 grudnia Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła istotny punkt zwrotny w Rezolucji uznając globalną groźbę epidemii cukrzycy. Po raz pierwszy rząd potwierdził, że nie infekcyjna choroba stanowi równie poważne zagrożenie światowemu zdrowiu jak choroby infekcyjne takie jak HIV/AIDS, Tuberkuloza i Malaria.”Cukrzyca została uznana za chorobę globalną! 150 państw świata walczyło o to od lat.Dlaczego zatem w Polsce rząd nie uznaje takiego statusu choroby, którą dotkniętych jest ponad 2 miliony obywateli (w tym 200 tysięcy to cukrzyca insulinozależna)?Dlaczego za każdym razem, kiedy publikowane są nowe listy leków refundowanych nie ma na nich insuliny Lantus, ani Levemir – insulin długo działających, dzięki którym możliwe jest prawidłowe wyrównanie cukrzycy i co za tym idzie – uniknięcie groźnych dla życia powikłań.Prosimy po raz kolejny o objęcie listą leków refundowanych insulin Lantus i Levemir, które nie mają odpowiedników w żadnej długo działającej insulinie refundowanej w Polsce.

Osoby chore na cukrzycę
i rodzice małych „cukiereczków”

12 KOMENTARZE

 1. Lantus to najlepsza analogowa dlugo uwalniajaca sie insulina jaka istnieje. Ta insulina zmienila moje zycie zdecydowanie! Z HbA1C o wartosci ok 18 mmol zeszlam dzieki niej na 8mmol to jest przy moim zawodzie (dj) i szalonym, nieprzewidywalnym stylu zycia i wielu podrozach bezcenne!

  Kazdy pacjent powinien miec mozliwosc dojscia do lekow najlepszych. To tak jak prawo do zycia. Cukrzyca to jest cos na zawsze- to nie katar, ktory jakos sam przejdzie. jakosc terapii w duzej mierze determinuje jakosc zycia!Dlatego uwazam, ze lantus powinien byc refundowany takze w Polsce! I to jak najszybciej!

 2. Przyłączam się do apelu o wpisanie insuliny Lantus na listę leków refundowanych, tym bardziej, że kraje UE te procedury mają za sobą. Na cukrzycę insulinozależną choruję od ponad 25 lat /obecnie mam 50/. Schorzenia współistniejące to nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia, kamica nerkowa, częste infekcje układu moczowego i oddechowego. Tę słodką czarę goryczy dopełnia postępujący rdzeniowy zanik mięśni zdiagnozowany we wczesnym dzieciństwie i podziwianie świata z pozycji wózka inwalidzkiego. Pomimo tych kłopotów jestem aktywna i nie opuiszcza mnie poczucie dobrego nastroju.
  Ciągłe problemy z wyrównaniem cukrzycy, może rozwiązać insulina Lantus, którą mam od niedawna zleconą. Niestety przy braku refundacji będzie dla mnie dobrem nieosiągalnym, zwłaszcza, że dawki są dość duże.
  W nadziei na mądrość i rozsądek decydentów sfery ekonomiczno-medycznej serdecznie pozdrawiam zwłaszcza „najsłodszych ze słodkich”

 3. Ministerstwo Zdrowia ogłasza konkurs ofert realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce na lata 2006 – 2008” – na rok 2008. Celem ogólnym programu jest podobno intensyfikowanie działań prewencyjnych, pozwalających na zmniejszenie ryzyka zachorowania, optymailzację leczenia cukrzycy i jej powikłań. Niestety, same konkursy i programy nie wystarczą. Potrzebne są nie tylko programy, których byc może jest bardzo dużo, ale przede wszystkim konkretne działania w postaci wpisu na listę leków refundowanych, leków, które niejednokrotnie ratują życie. W tym konkretynym przypadku jest to insulina Lantus, która po raz kolejny nie znalazła się na liście. Niestety okazuje się, że w Polsce oprócz programów pacjentom nie oferuje sie nic!!!

 4. Jestem już ponad 21 lat chory na cukrzycę i nie moge zrozumiec dlaczego insulina Lantus jest nie refundowana.To moja ostatnia deska ratunku.Już próbowałem wszystkich insulin.Po co obozy smierci czy eutanazja w naszym polskim Kraju wystarczy zachorowac na cukrzyce i same kłody pod nogi.Panie ministrze i inni odpowiedzialni za to przestępstwo ,życze Wam z całego serca zebyście wy i Wasi bliscy umierali w meczarniach i bólu.Za to miłosierdzie nic wiecej wam sie nie należy.

 5. lantus to świetna insulina, niweluje niedocukrzenia, nie mam takich spadków gwałtownych cukru, i wreszcie mogę w miarę normalnie rano podnieść się z łóżka

 6. Ja też choruje na cukrzycę już prawie 22 lata i mam bardzo nie wyrównany przebieg tej choroby.Czekam na refundacje Lantusa ,który jak wiem prawie w całej Europie jest refundowany ale nie w Polsce.Bardzo bym chciał spróbować tej insuliny bo poza Nią brałem juz wszystkie możliwe kombinacje.To moja szansa na lepsze życie .Co to za kraj który,nie dba dobro ludzi chorych.Już brak mi słów by wyrazić tą dezaprobatę i pomimo tego ,że pisac potrafię godzinami.Teraz zakończe apelując do osób mogących ten stan faktyczny zmienić .Pamiętajcie choroba nie wybiera i Wy możecie stanąc przed dylematem jakby wyrwanym z Szekspirowskiego dramatu i co wtedy być albo nie być to jest głębokie pytanie?

 7. Czy od 1 czerwca insulina Levemir bedzie refundowana, ponieważ podczas ostatniej wizyty u mojego diabetologa poinformował mnie, że już znalazła się ona na liście leków refundowanych, jednak obchodząc wszystkie apteki w okolicy każdy farmaceuta był bardzo tym zdziwiony.Więc nie wiem czy to był fałszywy alarm.

 8. Ja choruję na cukrycę I typu już 49 lat. Lantusa biorę od października 2008 roku. Jest to duży dodatkowy koszt, ale efekt widoczny i jestem mile zaskoczony jej działaniem. A dzisiaj przeczytałem artykuł o jej stymulującym działaniu na komórki rakowe. I co o tym sądzić, czy wrócić do Humulinu N?, a to wiąże się z automatycznym pogorszeniem stanu mojego zdrowia. Wesołe jest życie cukrzyka, prawda?

 9. Choruję na cukrzycę 31 lat,od 3-ech lat byłam na lantusie,czułam się świetnie cukry w miarę wyrównane, jednak w szpitalu zmieniono mi na levemir sugerując,że insulina lantus nie jest dobra dla osób narażonych genetycznie na raka, czy może ktoś wie coś więcej na ten temat?

 10. napiszcie mi czy insulina insulard retard będzie refundowana? mam tylko niewielką rentę i nie wiem czy będzie mnie stać na nią

 11. Jak miło byłoby wreszcie usłyszeć, że nasze niepokoje o refundowane insuliny długo działające należą już do przeszłości. Jak się okazało i początek roku 2011 nie przyniósł tak bardzo oczekiwanych DOBRYCH wiadomości. A może decydentów omijają choroby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.