Cukrzyca zwiększa ryzyko Alzheimera

0
3623
Cukrzyca przed 65 rokiem życia dwukrotnie zwiększa ryzyko poważnej choroby Alhaimera
Cukrzyca przed 65 rokiem życia dwukrotnie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera.

Cukrzyca przed 65. rokiem życia ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko najpoważniejszej odmiany demencji, czyli choroby Alzheimera – wykazały badania na bliźniętach. Informację podaje specjalistyczne pismo „Diabetes”.
Zdaniem naukowców ich badania dowodzą, że prawidłowe leczenie cukrzycy i rygorystyczna kontrola poziomu glukozy we krwi, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności umysłowej osób chorych na cukrzycę. Przypominają oni także, że w terapii cukrzycy ważne są nie tylko leki, ale też aktywność fizyczna, zdrowa dieta i niepalenie.

Dr Margaret Gatz z University of Southern California we współpracy z naukowcami z Karolinska Institutet w Sztokholmie przebadała 13 693 szwedzkich bliźniąt w wieku 65 lat lub starszych.

Wcześniejsze prace wskazywały, że geny oraz dzieciństwo spędzone w biedzie wpływają na predyspozycje zarówno do cukrzycy, jak i do demencji starczej. Badania na bliźniętach pozwalają natomiast wyeliminować wpływ tych czynników i przeanalizować zależność, jaka zachodzi między jednym a drugim schorzeniem – wyjaśniają badacze.

Najnowsza analiza wykazała, że różne rodzaje demencji występowały wyraźnie częściej w grupie osób, u których cukrzyca rozwinęła się przed 65. rokiem życia (w przypadku alzheimera ponad dwukrotnie).

Dr Gatz uważa, że w rzeczywistości, odsetek zachorowań na alzheimera wśród cukrzyków może być nawet wyższy niż wykazały badania, choćby dlatego, że – jak szacują lekarze – ok. 30 proc. cukrzyków nie wie o swojej chorobie.

Źródła: International Psychogeriatrics (2002), 14:3:239-248 Cambridge University Press, Onet PAP, PKo/29.01.2009 11:56

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.