Jesteśmy na końcu Europy jeśli chodzi o leczenie cukrzycy

6
1859
Raport Euro Health Diabetes Index krytycznie ocenia stan polskiej opieki zdrowotnej
Raport Euro Health Diabetes Index krytycznie ocenia stan polskiej opieki zdrowotnej

Dzisiaj tj. 8 grudnia Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych ma wydać rekomendację nt. refundacji insulin długo działających w leczeniu cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2.

Obecnie, Polska jako jedyny kraj w Europie nie refunduje insulin z tej grupy! Dalej też nie ma żadnych konkretnych informacji na temat refundacji pomp insulinowych o której to mówiła min. Kopacz.

Zdaniem polskich diabetologów, jest to jeden z powodów, dla których nasz kraj znalazł się ostatnio na jednym z ostatnich miejsc (25 miejsce na 29 krajów) w rankingu konsumenckim odnośnie leczenia chorych na cukrzycę w Europie (pt.: „Euro Consumer Diabetes Index”).

Cebolla, Beatriz, Ph.D. Project Manager, Euro Diabetes Index
Cebolla, Beatriz, Ph.D. Project Manager, Euro Diabetes Index

Odpowiedzialna za przeprowadzenie rankingu dr Beatriz Cebolla Garrofe do najważniejszych problemów polskiej diabetologii zaliczyła brak dostępu pacjentów do nowoczesnej terapii. – Jednym z zaleceń dla Polski byłoby wprowadzenie na listę leków refundowanych tzw. długo działających analogów insuliny – napisała w komentarzu do rankingu. Ważne jest też objęcie refundacją pomp insulinowych, na które mogą sobie pozwolić nieliczni pacjenci.

– Oczywiście długo działające analogi insuliny nie są potrzebne wielu chorym na cukrzycę, ponieważ uzyskują oni dobre wyniki leczenia bez ich pomocy. Ale jest grupa pacjentów, którzy tego wymagają, bo mają bardzo głębokie spadki poziomu cukru w nocy czy wysokie poziomy cukru nad ranem. Bez długodziałajacych insulin u tych chorych trudno uzyskać dobry poziom wyrównania cukrzycy

– powiedział prof. Władysław Grzeszczak prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Bez refundacji pacjent musi wydawać na długodziałającą insulinę 200-300 zł miesięcznie, w zależności od dawki.

Tymczasem, skutki złego leczenia lub nieleczenia cukrzycy są bardzo poważne.

– Są to powikłania dotyczące dużych i małych naczyń krwionośnych i wynikające z nich inwalidztwo, a więc stopa cukrzycowa i wynikające stąd amputacje, retinopatia cukrzycowa i wynikająca z niej ślepota, a przede wszystkim trzykrotnie wyższa częstość chorób układu krążenia i trzykrotnie większa śmiertelność w porównaniu do ogólnej populacji

– wymienił prof. Jacek Sieradzki. Decydenci powinni zrozumieć, że zapewniając dobre leczenie cukrzycy oszczędzają też na wydatkach na lecznictwo, bo leczenie powikłań jest ośmiokrotnie droższe niż dobre leczenie cukrzycy, podkreślił.

Diabetolog potwierdził, że pod względem dostępności do nowoczesnego leczenia cukrzycy, polscy chorzy są w jednej z najgorszych sytuacji w Europie.

Jak ocenił prof. Sieradzki, jednym z najważniejszych problemów polskiej diabetologii jest też poprawa edukacji pacjentów i lekarzy pierwszego kontaktu, tak aby zwiększyć wykrywalność cukrzycy we wczesnych etapach jej rozwoju. Szacuje się, że ocenie tylko u 35 proc. chorych cukrzyca jest rozpoznawana w trakcie rutynowego badania kontrolnego. U 23 proc. chorobę wykrywa się przypadkowo, u 28 proc. w związku ze złym samopoczuciem a u 7 proc. w związku z wystąpieniem wyraźnych objawów cukrzycy, a nawet jej powikłań.

– Najlepiej, aby edukację na temat cukrzycy rozpocząć już w szkole podstawowej. Chodzi o propagowanie zdrowego stylu życia, o konieczności wysiłku fizycznego, zdrowej diety i nieprzejadania się. Profilaktyka cukrzycy jest najważniejsza, bo póki co nie można liczyć na cudowną pigułkę, która nas z cukrzycy uleczy

– zaznaczył prof. Grzeszczak.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. 90 proc. przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, która jest wynikiem niewłaściwego wykorzystywania insuliny przez tkanki organizmu. Najbardziej są na nią narażone osoby otyłe i mało aktywne. Z kolei, rzadziej występująca cukrzyca typu 1 jest chorobą autoagresywną spowodowaną zniszczeniem wysepek trzustki produkujących insulinę. Wyróżnia się też cukrzycę pojawiającą się w ciąży, tzw. ciążową.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje cukrzycę za jedno z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia społeczeństw. Według danych organizacji, na świecie żyje ok. 250 mln chorych na cukrzycę, ale do roku 2025 liczba ta może wzrosnąć do 380 mln. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, przy czym połowa z nich o tym nie wie.

„Euro Consumer Diabetes Index” jest pierwszym rankingiem, którego celem było porównanie systemów opieki i leczenia w różnych krajach Unii Europejskiej z punktu widzenia konsumentów. Mierzy jakość opieki diabetologicznej w pięciu głównych obszarach: dostęp do informacji, prawa konsumenta, „szczodrość” systemu zdrowia, działania prewencyjne, dostęp do procedur terapeutycznych oraz wyniki leczenia. Polska otrzymała w nim 544 punkty na 1000 możliwych. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dania, a dwa kolejne Wielka Brytania i Francja.

Źródła: Onet, The Euro Health Consumer Index 2008 report (pdf) » Polski raport Euro Health Consumer Index (pdf)

6 KOMENTARZE

 1. Polska nie dba o swoich ludzi,a zwłaszcza o ludzi chorych,lekarze lecza tylko na niby ,a to jest powodem wiekszego wykupu lekarstw i nabijania sobie kasy.Były czasy ze insulina była za darmo a teraz co.musi byc odpłatna bo znowu kase sie bije na tych ludziach chorych i cierpiących.Tylko pozostaly piekne artykuly o leczeniu a rzeczywistośc jest inna.znam te sprawy i podejscia do takich ludzi bo choruje juz 37 lat na cukrzyce.i mnie diabli biorą ze sie nic nie zmienilo przez tyle lat Lekarz-Pacyjent. nawet szkoda pisac bo to i tak pozostaje bez echa.Z Poważaniem.


 2. Mam 80 lat i od 55 lat choruję na cukrzycę typu II .Nie korzystam obecnie z Przychodni Cukrzycowej z uwagi na trudności poruszania się. W szpitalu ustawiono mnie na insulinę MIXTARD 30 Penfil [28-0-16] a dodatkowo insulinę Actrapid-Penfil w razie potrzeby
  Ostatnio brak w aptekach i hurtowniach insuliny „Actrapid-Penfil”i nie mogę realizować recepty Przychodni Rejonowej..
  Czy rzeczywiście wycofano ten asortyment ?
  Jaka insulina szybko działającej zastępuje ten asortyment
  Uprzejmie proszę o odpowiedz za co z góry dziękuję

 3. ja od 10 lat przyjmuję Humalog -jest to insulina szybko działająca ale skonsultuj się z lekarzem bo przecież nie możesz pozostawać bez insuliny ;jeśli nie możesz dojść do lekarza -zamów wizytę domową ,załatw tę sprawę ,pozdrawiam

 4. To niestety przykra prawda. Mieszkam we Francji i wiem ,ze kazdy czy dziecko czy dosrosly chory na cukrzyce ma zapewniona opieke medyczna za darmo do konca zycia lacznie z lekami ,insulina,pompy dzieci maja jesli sobie zycza ,badania obowiazkowe co dwa trzy miesiace tez za darmo,nawet przyjezdzaja co miesiac do dzieci do domu dac im wszystkie „rzeczy” potrzebne do pompy .
  Co dwa lata obowiazkowe badania na „wszystko” ,spedza sie wtedy w szpitalu pol dnia,oczywiscie za darmo!!!!
  Sa tez darmowe kolonie dla nich, w szkolach maja tez zapewniona opieke.Niech Polska bierze przyklad,bo wstyd zeby byla na koncu.
  Jesli taka minister miala byc kogos w rodzinie chorego na cukrzyce ,to moze by sie wiecej starala o to zeby w Polsce ludzie mieli tak jak na zachodzie pod tym wzgledem.przeciez sa w UNI.

 5. od 10lat cukrzyca typu2 i insulina4razy dziennie.ten stan zaakceptowałam,ale to że od7lat ważę 75kg przy wzroście164 i ani diabetolog ani dietetyczka nie pomogli mi w redukcji wagi – jest niepojęte,nie przywykłam do tego by się skarżyć ,ale zmęczył mnie ten zastój w leczeniu i marżę o tym że nastanie taki dzień ,że znajdę człowieka,który pomoże mi podjąć walkę z nadwagą-bo dla mnie to niezwykle ważne -bo wiem że spadek wagi oznacza zmniejszenie dawek insuliny,to zwiększona wydolność mojej trzustki,tak bardzo proszę o pomoc,mam36lat i wiem ze z każdym kolejnym rokiem będzie trudniej podjąć wyzwanie,jestem gotowa do współpracy i otwarta na propozycje.może to banalne ale ja lubię życie ,jestem ciekawa świata i ludzi na co dzień pracuję i pomagam innym .moim celem jest zdrowe odchudzanie -sama nie dam rady.proszę o podpowiedż jak odchudzić cukrzyka insulinozależnego?nie komentuję niedoskonałości systemu opieki medycznej bo jest mi zwyczajnie przykro że cukrzycy są traktowani po macoszemu(od 10lat używam tych samych wstrzykiwaczy bo w poradni słyszę że skoro jeszcze działają to nie potrzeba mi nowych. pozdrawiam wszystkich użytkowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.