List w sprawie Światowego Dnia Walki z Cukrzycą 2008

2
1596

Dostaliśmy ostatnio na adres redakcyjny taki e-mail. Dotyczy on Światowego Dnia Cukrzycy o którym pisaliśmy już wielokrotnie. Poniżej Monika przetłumaczyła treść tego e-maila na polski.

Drodzy Przyjaciele i Znajomi!

Zeszły rok to pierwszy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day) od czasu, gdy Rezolucja Narodów Zjednoczonych 61/255 ustanowiła dzień 14 listopada jako światowy dzień zdrowia uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Światowy wysiłek, podjęty w celu uświadomienia znaczenia cukrzycy i odnotowania tego dnia, zapewnił ogromny sukces całej kampanii.

Liczymy na Waszą współpracę w roku 2008, aby 18-ty Światowy Dzień Walki z Cukrzycą był nawet większym sukcesem.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2007

Kampania w roku 2007 koncentrowała się wokół trzech głównych apeli o podjęcie czynności, których celem było zachęcenie do działań politycznych, przykuwających uwagę mediów i angażujących do działalności społecznej. Efekty były spektakularne: prawie 200 oświadczeń i deklaracji, wspierających Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, zostało potwierdzonych, członkowie stowarzyszeń Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) zarejestrowali ponad 30 000 osób, biorących udział w spacerach na całym świecie oraz zadziwiającą ilość 279 ikonowych pomników podświetlonych na niebiesko.

Transmisje tego dnia były najlepsze z dotychczasowych i przedostały się do wszystkich mediów: do prasy, radia, telewizji oraz Internetu . Szacuje się, że odbiorcami było ponad 1,2 miliarda osób.

Strona www.worlddiabetesday.org odnotowała ponad 100 000 unikalnych użytkowników w ostatnim kwartale 2007 roku. W sieci pojawiło się ponad 900 zdjęć tych wydarzeń. Do serwisu YouTube nadesłano 18 filmów wideo. Bannery Światowego Dnia Walki z Cukrzycą były powszechnie rozprowadzane i odnotowano ponad milion ich odsłon.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2008

Zarząd Główny Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, a następnie Światowa Organizacja Zdrowia, zaakceptowały pomysł rozszerzenia tematu zeszłorocznego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą („Rok Dziecka”) na kolejny rok.

Tematem Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na rok 2008 jest „Cukrzyca u Dzieci i Młodzieży”.

Chcielibyśmy podziękować Wam za propozycje tematów przyszłych kampanii. Do tej pory otrzymaliśmy około 50 sugestii. W najbliższym czasie Zarząd Główny Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej zbierze się, aby przedyskutować tematy na Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2009 i kolejne lata. Gdy tylko decyzja w sprawie tematu (lub tematów) na rok 2009 zostanie podjęta, damy Wam znać.

Cele

Kampania 2008 ma następujące cele:

* Zwiększenie liczby dzieci objętych programem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej „Life for Child Program”
* Podniesienie świadomości, dotyczącej znaków ostrzegawczych cukrzycy
* Zachęcanie do podejmowania inicjatyw, mających na celu zmniejszenie występowania cukrzycowej kwasicy ketonowej (główny powód umieralności wśród dzieci z cukrzycą typu 1) oraz zachęcanie do rozprowadzania materiałów dotyczących tych inicjatyw
* Promowanie zdrowego stylu życia, sprzyjającego zapobieganiu cukrzycy typu 2 u dzieci

Ponadto będziemy kontynuować wykorzystanie Światowego Dnia Walki z Cukrzycą do ustanowienia niebieskiego kręgu jako światowego symbolu cukrzycy oraz do utrzymania ruchu „Zjednoczeni w Cukrzycy” (Unite for Diabetes).

Jesteśmy zaszczyceni, mogąc poinformować, że początkowy cel podwojenia liczby dzieci, objętych programem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej „Life for Child Program”, został osiągnięty. Tegorocznym celem jest dostarczenie programowi wystarczających środków, aby liczba dzieci wzrosła znów o 500.

Apele do działania 2008

Entuzjastyczne reakcje, jakie otrzymaliśmy, zmotywowały nas, aby raz jeszcze wezwać światową społeczność do zapalenia ikonowych znaków oraz budynków w celu zaznaczenia Światowego Dnia Walki z Cukrzycą na całym świecie. W tym roku mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić do rozświetlenia w sumie pięciuset ikonowych budynków i pomników.

W zeszłym roku kampania nie zakończyła się tylko na pomnikach ikonowych, ale objęła także budynki biurowe oraz domy prywatne. W tym roku chcemy promować te społeczne działania.

Mamy nadzieję, że zachęcimy 500 000 osób do zaznaczenia tego dnia poprzez zapalenie niebieskiego światła. Naszym celem jest również przygotowanie wirtualnego niebieskiego światła, aby umożliwić internautom udział on-line.

Po określeniu tematu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą 2008 dostarczymy środków do promocji w szkołach działań, podnoszących świadomość cukrzycy.

Na froncie politycznym opracujemy schemat deklaracji, która skupi się na prawach dzieci chorych na cukrzycę oraz będziemy zbierać popierające ją podpisy.

Reakcje i sugestie

Jesteśmy tutaj, aby dostarczyć informacji oraz środków, ułatwiających na całym świecie działania związane ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą. Będziemy dzielić się z Wami naszymi planami, pomysłami oraz materiałami podczas rozwoju kampanii. Dalsze aktualizacje dotyczące kampanii zostaną przesłane w nadchodzących tygodniach.

Oczekujemy Waszych reakcji i sugestii. Prosimy o dzielenie się własnymi przemyśleniami na temat tegorocznej kampanii Światowego Dnia Walki z Cukrzycą lub przyszłych kampanii. Pozwólcie nam poznać jak rozwijają się Wasze plany. Będziemy rozpowszechniać Wasze działania poprzez globalną sieć, aby umożliwić zainspirowanie innych do obchodzenia Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Z niecierpliwością czekamy na ponowną współpracę z Wami także w tym roku.

Z wyrazami szacunku,

Phil Riley
IDF Communications Director

Źródło: e-mail, tłumaczenie: Monika Szurdyga, zdjęcia: IDF, data:10.04.2008

2 KOMENTARZE

  1. Polska jak zwykle przespała Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, a zachorowań jest naprawdę coraz więcej , są one niespodziewane, zaskakujące. Pompy insulinowe są tylko dla dzieci do 18 roku życia, dla dorosłych tylko bogatych, bo kogo średnio zarabiającego stać na pompę za 3600 euro i miesięczne jej utrzymanie 400 zł? To jest właśnie Polska, płacimy tylko podatki, składki zdrowotne i musimy sobie zapewnić kasę na leczenie.

  2. Tak jak napisała Ania- kogo w Polsce stać na zakup pompy insulinowej?-My tylko płacimy skladki na leczenie i podatki z którch nic nie mamy. od 14 lat jestem chora na cukrzycę typu II.Ministerstwo zdrowia nic nie robi w tym kierunku żeby pomóc chorym dorosłym ludziom,którym potrzebna byłaby pompa insulinowa, ale ich nie stać na jej kupno.Ministrowie tylko przed wyborami obiecują wszystko,a przyszła codziennoś jest inna.A czy jest jakaś pula pieniędzy z unii europejskiej przeznaczona na ten cel? dofinansowanie zakupu pompy insulinowej DLA DPROSŁYCH? Może ktoś z Fundacji Djabetologicznej ma wiadomości na ten temat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.